×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Histeri publike kundër Bashës!

Alban Daci

Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktaturë moderne dhe kjo ka emrin “Rilindje”. Reagimi thuajse publik i të gjithëve: institucioneve, mediave, pushtetit dhe një grupi qytetarësh kundër deklaratës së Bashës për numrin e viktimave, dëshmon qartë polarizimin maksimal të shoqërisë dhe kontrollin e saj nga pushteti në shërbim të pushtetit. Ka tre ditë më komente nga ana edhe të atyre qytetarëve të gjërë, se Basha po bën politikë me viktimat. Kjo është çmenduria me e madhe që mund të dëgjosh në një vend që është i pushtuar nga çmenduria e pushtetit!

Pyetjet e natyrshme që duhet të bëjmë janë si: Basha po bën politikë me viktimat? A po bën politikë Basha me viktimat? Kush po bën politikë me viktimat? Së pari, duhet të kuptojmë se shumë krerë në Botë janë bërë viktima të kësaj situate të jashtëzakonshme të shkaktuar nga covid-19. Kjo është një provë e madhe për ata që kanë pushtetin dhe nëse nuk e menaxhojnë si duhet, atëherë ata janë të dështuar e për pasojë kanë të garantuar humbjen e pushtetit. Në rast krizash e luftërash, shifrat manipulohen e përdoren për interesa pushteti. Kjo është e njohur botërisht. Basha nuk bëri asnjë lloj politike me “vdekurit”, ai në emisionin “Opinion” bëri denoncimin e një liste, sipas të cilit vinin nga morgu i Tiranës dhe se nuk korrespondonin me shifrat e publikuar nga institucionet e për pasojë nga pushteti. D

eri më sot nuk kemi asnjë deklaratë nga drejtuesit e morgut në lidhje me pretendimet e Bashës e po ashtu nuk kemi asnjë nisje të hetimeve nga prokuroria që do të ishte krejt normale. Rama, na njoftoj se do të dilte sot në orën 18 para qytetarëve me një mesazh. Madje e fryu as shumë këtë dalje, sikur të ishte akti i dorëheqjes së tij. Në fakt ky mesazh nuk kishte asnjë të re, por ishte fillim e mbarim një mesazh politik e ndoshta mund të kishte edhe shenja të qarta të një frikesimi të lidershipit të Ramës e të pushtetit të tij. Ndryshe nga herët e tjera, Rama këtë herë nuk pati kurajë të tallej me Bashën siç ka bërë kohët e fundit dhe kjo dëshmon qartë faktin, se Basha tashmë për Ramën është një kundërshtar i fortë.

Rama me gjysmë zëri tentoj t’i bëj thirrje prokurorisë për të bërë hetime, por pa mbaruar fjalinë tradhtoj sinqeritetin e tij duke thënë se prokurorët nuk janë të marrë. Nga kjo histori i vetmi person që kërkon të bëj politikë me covid-19 dhe ndoshta edhe më të vdekurit duke përdorur shifra është Rama, që nga kjo krizë shëndetësore rrezikon të dal i humbur duke humbur edhe besimin e qytetarëve. Po aq histerike ishte edhe deklarata e mjekëve që nëse do të ishin mjekët e Hitlerit në procesin e me vonshëm të Nurembergut, ndoshta do të deklaronin se ishte të detyruar nga pushteti të bënin një reagim të tillë.

Çdo lider në botë ka pranuar edhe gabimet e tij në administrimin e situatës covid-19, vetëm Rama që nga fillimi i kësaj pandemia nuk ka një moment reflektimi apo mbajtje përgjegjësie. Cilësia e një lideri është të marr edhe përgjegjësitë e dështimit dhe jo vetëm meritat e suksesit. Histeria publike kudo, në media, në mjediset spitalore e deri tek militantët e sëmurë të pushtetit, dëshmon qartë se nëe po jetojmë në një diktaturë dhe se polarizimi i shoqërisë është pasojë e saj.

Nuk mund të shpjegohet ndryshe se si mund të merren me Bashën, që nuk ka asnjë përgjegjesi për asnjë viktimë, sepse është në Opozitë dhe detyra e tij është të denoncoj rastet e keqqeverisjes e të mos merren aspak me pushtetin dhe me pasoja e administrimit që ai po i bën pandemisë. Kjo është një provë tjetër që në jetojmë tashmë në një diktaturë të mirëfilltë moderne, sepse asnjë mendim apo e vërtetë tjetër e ndryshme nga pushteti, nuk pranohet si e tillë, por trajtohet si një kërcënim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Kur 21 Janari vjen…

Kur 21 Janari vjen…

Publikuar më 21.01.2021
Zef Preçi Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët...

Zef Preçi Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët tonin dhe të bashkëkombasve tanë, edhe unë kam ndjekur ngjarjen tragjike të 21 Janarit 2011 dhe evoluimim e qëndrimit ndaj saj…  E duke qenë se sot mbushen dhjetë vjet nga ajo tragjedi në të cilën 4 qytetarë protestues humbën jetën atë ditë, po përfitoj […]

Lexo më shumë

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Publikuar më 19.01.2021
Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për ...

Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për herë të parë në demokracinë athinase rreth vitit 508 para Krishtit, me pjesëmarrje kufizuese (qytetarë meshkuj, duke përjashtuar skllevërit) në një popullsi të vogël. Me kufizime të ngjashme, demokracia romake ndoqi të njëjtën gjë rreth vitit 449 para Krishtit, duke përfshirë formulimin e qytetarëve dhe miratimin e […]

Lexo më shumë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një ...

Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një proces propozimesh për kandidatë për deputetë. Brenda 30 ditësh u propozuan rreth 6 mijë emra, nga të cilët rreth 2 mijë refuzuan të plotësojnë formularët dhe pjesa tjetër hynë në proces konkurrimi për tu bërë deputet. Sipas premtimit emrat e propozuar do të përbënin […]

Lexo më shumë

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë