×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Hijet e dyshimit/ Vaksinat e AstraZeneca që mungojnë në BE përfundojnë në Angli

Në betejën kundër kohës dhe kundër pandemisë së koronavirusit, vaksina është mënyra më e sigurt dhe e shpejtë që duhet përdorur. Sidoqoftë, furnizimi në kohë i vaksinave të nevojshme për njerëzit e Bashkimit Evropian po provon të jetë një “bast” më i vështirë për t’u fituar nga sa dukej fillimisht, ose të paktën siç shpresohej në Bruksel.

Të martën, BE u bëri thirrje kompanive farmaceutike të respektojnë zotimet e tyre, pasi shkurtimet dhe vonesat në furnizimin e vaksinave zhdukën shpresat për heqjen e kufizimeve sa më shpejt të jetë e mundur, rifillimin e ekonomive dhe rivendosjen e lëvizjes dhe udhëtimeve.

“Evropa ka investuar miliarda në zhvillimin e vaksinave të para dhe krijimin e një të mirë të përbashkët globale”. Bizneset tani duhet të mbajnë premtimet e tyre”, tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një fjalim në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Pas Pfizer, i cili thuhet se ka probleme të kufizuara të prodhimit, AstraZeneca papritur njoftoi se do të shkurtojë furnizimin e vaksinës në BE në tremujorin e parë të vitit me 60% të 31 milion dozave që do të transportohen në Evropë.

Kreu i Komisionit pati një bisedë telefonike me kreun e AstraZeneca të hënën, për ta kujtuar atë se “BE ka investuar shuma të konsiderueshme (…) posaçërisht për të siguruar që prodhimi do të rritet”, përpara se vaksina të vendoset në treg.

“Kjo është arsyeja pse ne do të krijojmë një mekanizëm transparence për eksportet e vaksinave”, me qëllim të dozat e prodhuara në BE dhe të eksportuara në vendet jashtë bllokut kontrollohen, shpjegoi Ursula von der Leyen.

Çfarë ndodh; Shitjet e vaksinave të AstraZeneca në vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, nuk janë prekur, duke ngritur dyshime në Bruksel se Evropa po trajtohet si një klient i klasit të dytë.

“Ne e shohim që këstet dorëzohen diku tjetër dhe ne e dimë se kemi nënshkruar një marrëveshje me AstraZeneca në gusht”. Shtetet anëtare vendosën porositë e tyre rreth tetorit dhe ne jemi tani në fund të janarit, kështu që ne besojmë se këstet duhet të jenë në dispozicion në dorëzim”, tha një zyrtar i Brukselit.

Një diplomat evropian shtoi: “Ka njerëz në Bruksel që besojnë se vaksinat që fillimisht mendohej të krijonin rezervat e vaksinave të BE dhe të dorëzoheshin në Union pas miratimit të Coreper të ishin dërguar më në fund në Britani”.

Sasitë e para të vaksinës së përdorur në Britani erdhën nga fabrikat në Hollandë dhe Gjermani, megjithëse shumica dërrmuese pritet të prodhohen në fabrika në Oxfordshire dhe Staffordshire, Britani.

Sidoqoftë, burimet e AstraZeneca këmbëngulën se nuk kishte asnjë bazë për pretendime se Mbretëria e Bashkuar ishte trajtuar posaçërisht dhe këmbëngulën që problemet e furnizimit të BE ishin shkaktuar nga miratimi i ngadaltë i Unionit dhe programi i vaksinimit. Ata gjithashtu vunë në dukje se kompania kishte tre muaj shtesë për të zgjidhur dërgesat në Angli, pasi ajo nënshkroi kontratën origjinale shumë më herët.

Dy zyrtarë evropianë i thanë Reuters se AstraZeneca kishte ofruar gjatë dy takimeve urgjente dje, për të shpejtuar dërgesat për 7 shkurt, të cilat filluan siç ishte planifikuar më 15 shkurt.

Një burim, i cili u informua për bisedimet, tha se AstraZeneca kishte rishikuar objektivat e saj të dorëzimit për shkurt nga shkurtimet që njoftoi javën e kaluar. Sidoqoftë, ai nuk dha detaje rreth dërgesave të marsit.

Në këtë mënyrë, industria farmaceutike po përpiqet të de-përshkallëzojë tensionin e shkaktuar nga ndërprerja e furnizimeve, duke rezultuar në një ulje të besimit midis të dy palëve.

Zyrtari i dytë evropian, i cili ishte i përfshirë drejtpërdrejt në bisedime, tha megjithatë, se nuk kishte asnjë propozim për të rritur dërgesat.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Para, femra, jahte, ky është Alexis Kougias, “Avokat i djallit” shfaqet në skenë (Foto)

Para, femra, jahte, ky është Alexis Kougias, “Avokat i djallit” shfaqet në skenë (Foto)

Publikuar më 08.03.2021
Ai akuzohet se ka shijuar një famë të madhe të publicitetit,...

Ai akuzohet se ka shijuar një famë të madhe të publicitetit, për forcimin e argumenteve të tij mbrojtëse duke e kthyer funksionin e tij në një shfaqje komunikimi. Ai akuzohet se kudo që është ai ka errësirë, ai hedh topin në podium, ngre një perde tymi në ajrin e televizionit, kënaqet qëllimisht me sjellje manipuluese […]

Lexo më shumë

Pse nuk duhet ta hidhni ujin e valuar të spagetit, ja ku ta përdorni

Pse nuk duhet ta hidhni ujin e valuar të spagetit, ja ku ta përdorni

Publikuar më 08.03.2021
A i shpëlani spagetit pasi të vlojnë? Pra, ju po bëni një &#...

A i shpëlani spagetit pasi të vlojnë? Pra, ju po bëni një “krim” të madh kuzhinës! Ky ujë, falë përmbajtjes së tij me niseshte, mund të jetë një “ar” i vërtetë për gatim dhe më shumë! Ja ku mund ta përdorni: Për të “lidhur” salcat dhe rizoton Shtoni pak nga ky ujë për t’i bërë […]

Lexo më shumë

Merkel përçon mesazhin për 8 Marsin: Pandemia rrezikon të zhbëjë përparimet që kanë bërë gratë në këto vite

Merkel përçon mesazhin për 8 Marsin: Pandemia rrezikon të zhbëjë përparimet që kanë bërë gratë në këto vite

Publikuar më 08.03.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi të shtunën (7...

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi të shtunën (7 Mars) se pandemia rrezikon të rikthejë përparimin e bërë në barazinë gjinore, pasi gratë marrin pjesën më të madhe të kujdesit për fëmijët në pandemi dhe ka më shumë të ngjarë të punojnë në punë në rrezik. “Ne duhet të sigurohemi që pandemia nuk na çon të […]

Lexo më shumë

Katër modele diete që ju mbrojnë nga stresi dhe depresioni

Katër modele diete që ju mbrojnë nga stresi dhe depresioni

Publikuar më 08.03.2021
Studiuesit nga Universiteti Binghamton në New York kanë bërë...

Studiuesit nga Universiteti Binghamton në New York kanë bërë një zbulim të rëndësishëm në lidhje me një dietë që mbron shëndetin mendor, e cila, siç tregojnë rezultatet, nuk është një, por përfshin një sërë zakonesh të të ngrënit. “Ndryshimet në dietën dhe mënyrën e jetesës së njerëzve duhet të bazohen në moshën dhe gjininë e […]

Lexo më shumë

Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin, sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin, sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

Publikuar më 08.03.2021
Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. P...

Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga koronavirusi? Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol […]

Lexo më shumë

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh gjendet në Irak duke përdorur pamjet spiune kapura në vitet 1960!

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh gjendet në Irak duke përdorur pamjet spiune kapura në vitet 1960!

Publikuar më 07.03.2021
Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ...

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ku njerëzit pinin verë dhe filozofët lakuriq jepnin mësim, pretendojnë historianët e lashtësitë. Rreth 2,000 vjet pas vdekjes së luftëtarit të madh, arkeologët besojnë se qyteti mund të jetë zbuluar në Irak. Ekspertët së pari vunë re mbetjet antike në vendbanimin Irakian, të njohur […]

Lexo më shumë

Tragjike! Krokodili ‘gëlltit’ djalin 8-vjeçar, Bashkëfshatarët vendosen në ndjekje të zvarranikut, i çajnë barkun dhe… (Video)

Tragjike! Krokodili ‘gëlltit’ djalin 8-vjeçar, Bashkëfshatarët vendosen në ndjekje të zvarranikut, i çajnë barkun dhe… (Video)

Publikuar më 07.03.2021
Një djalë tetë vjeç është vrarë nga një krokodil ndërsa noto...

Një djalë tetë vjeç është vrarë nga një krokodil ndërsa notonte në një lumë në Indonezi, në ishullin Borneo. Djali dhe vëllai i tij i vogël ishin duke notuar në provincën Kalimantan Lindore ndërsa babai i tyre ishte pranë shtëpisë së tyre të mërkurën kur fëmija u sulmua dhe u gëlltitet nga një krokodil, tha […]

Lexo më shumë

“Pushoni more injorantë”/ Chrissy Teigen i del në krahë Megan Markle: Këta njerëz nuk do të ndalen derisa ajo të ketë një abort spontan!

“Pushoni more injorantë”/ Chrissy Teigen i del në krahë Megan Markle: Këta njerëz nuk do të ndalen derisa ajo të ketë një abort spontan!

Publikuar më 07.03.2021
Ndërsa agonia rritet dhe koha ecën mbrapsht për shfaqjen e i...

Ndërsa agonia rritet dhe koha ecën mbrapsht për shfaqjen e intervistës shumë të diskutuar të Princit Harry dhe Megan Markle në shtëpinë e Operës Winfrey, të dielën në mbrëmje, shumë ish-partnerë, miq apo edhe të njohur të çiftit nxitojnë ta mbrojnë atë, e parë kjo nga media britanike dhe më gjerë. Raportet kundër Megan Markle, […]

Lexo më shumë