×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Henze: Shqipëri në prag të falimentimit kombëtar, i duhet një qeveri e re

Këshilltari ekonomik pranë CDU-së, Martin Henze, në një intervistë për “Shekulli-n”, thekson se Rama është duke e tradhtuar kombin shqiptar, pasi është duke zhvilluar një marrëdhënie të afërt me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç

Erjon Dervishi

Krijimi i Mini-Shengneit ballkanik, shikohet me shumë skepticizëm nga ana e Kosovës. Por disa problematike dalin në pah nga ky projekt. Këshilltari ekonomik dhe social pranë CDU-së gjermane, Marin Henze, thekson për “Shekullin”, se sundimi i ligjit mungon në Shqipëri dhe në Serbi. Si rrjedhojë të vetmit që do të përfitonin nga marrëveshja e Shengen, do të jetë Rama dhe Vuçiç. Në analizën e tij, Z. Henze përmend të gjitha problemet që ka Shqipëria dhe ku po gabon qeverisja e Edi Ramës. Shqipëria e ka të nevojshme një qeveri të re, kjo për faktin se Shqipëria është në prag të falimentimit kombëtar.

Henze, çfarë mendoni për marrëveshjen mini-Shengen midis Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë veriore?

Më lejoni para së gjithash të theksoj se ekziston vetëm një marrëveshje Shengen, që BE-ja po heq kontrollet mbi personat dhe doganat. Është një strukturë juridike shumë e ndërlikuar e shteteve brenda BE-së. Parakushti themelor është që këto janë shtete kushtetuese demokratike, përndryshe sistemi Shengen nuk do të funksionojë. Në Shqipëri, sundimi i ligjit dhe demokracia parlamentare u shfuqizuan dy vjet më parë nga administrata Rama, dhe Serbia me të vërtetë nuk ka një sistem të sundimit të ligjit. Prandaj nuk ka asnjë mini-Shengen. Ekziston përpjekja për një marrëveshje midis kryeministrave serbë dhe atyre shqiptarë për të mbështetur njëri-tjetrin si persona. Duke vepruar kështu, Rama në thelb po tradhton kombin shqiptar. Ekziston vetëm një marrëdhënie midis qeverisë serbe dhe asaj shqiptare. Të dy qeveritë dhe partitë qeverisëse drejtohen nga politikanë autoritarë dhe klika korruptive, ato gjithnjë e më shumë po largohen nga demokracia dhe sundimi i ligjit, dhe të dyja qeveritë me siguri nuk mund as të heqin dorë nga fjala sundim i ligjit. Nëse sundimi i ligjit demokratik do të funksiononte në të dy vendet, nuk do të kishte Vuçiç në Serbi dhe asnjë Rama në Shqipëri, dhe të dy vendet do të ishin tashmë anëtare të BE.

Si e shpjegoni qëndrimin e kryeministrit shqiptar Edi Rama për këtë marrëveshje?

Sundimi i ligjit dhe demokracia në vetvete nuk ekzistojnë në Shqipëri për momentin, ekonomia është në një gjendje shumë të keqe, investimet e huaja janë afër zeros, ka vetëm investime narco nga jashtë, papunësi e lartë, trafikimi njerëzor, largimi masiv i të rinjve, varfëria e hidhur, plakja e popullsisë në fshat, infrastruktura e shkatërruar, korrupsioni masiv i administratës së qeverisë Rama, manipulimi i zgjedhjeve parlamentare në 2017 së bashku me mafien sipas shtypit ndërkombëtar, mbajtja e zgjedhjeve ilegale lokale në 30 Shtator, zbatimi i një zgjedhje të paligjshme lokale në Shqipëri, zbatimi i kushtetutës së re. Situata në Shqipëri shënohet nga rritja e trafikut të heroinës, një shkelje e vazhdueshme e kushtetutës nga qeveria Rama, persekutimi i opozitës dhe gazetarëve kritikë, shpronësimi i qytetarëve pa mundur të mbrohen kundër shpronësimit përpara një gjykate kushtetuese. Shqipëria është në prag të falimentimit kombëtar. Kontratat janë në përfundim në ndërtimin e rrugëve dhe në sektorin e shëndetësisë, ato janë referuar si PPP. Në realitet ato janë kontrata familjare midis qeverisë Rama dhe miqve të biznesit. Popullsia shqiptare po shfrytëzohet si rezultat. De jure ata nuk i plotësojnë standardet minimale të PPP-ve evropiane, janë krijuar monopole private, nuk janë kryer tenderë të PPP, jo-transparente, negociatat për pranim në BE janë shtyrë, një katastrofë e vërtetë. Është mjaft e thjeshtë, qeveria Rama dëshiron të shkëputet nga kjo katastrofë, së pari një Shqipëri e Madhe, një ministri e përbashkët e jashtme me Kosovën, u festua nga Rama në pranverën e këtij viti, tani po festohet një Serbi e Madhe.

Po Serbia?

Kreu i qeverisë së Serbisë Aleksandar Vuçiç pëlqen ta paraqesë veten si një përkrahës i zjarrtë të BE-së dhe vlerave të tij. Ai i paguan haraç Kancelarit gjerman në mënyrë periodike me deklarata të rregullta dashurie, si Rama në Shqipëri, në të cilën ai vlerëson qëndrimin e saj demokratik humanist. Ish ministri i propagandës së diktatorit Millosheviç, Vuçiç, gjithashtu preferon të veprojë si apostull i pajtimit në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Qëllimi i tij është një Serbi e Madhe. Kjo nuk mund të jetë në të vërtetë në interes të Shqipërisë, a mundet? Vuçiç feston në mënyrë demonstrative marrëdhëniet e tij miqësore me presidentin rus. Në Moskë ai përfundoi një marrëveshje avionësh luftarake me Putinin, armët u dorëzuan përmes Rumanisë në korrik 2019. Ai rregullisht ka organizuar manovra ushtarake serbo-ruse, mundësisht afër kufirit me fqinjin e tij të urryer Kroaci. Ai nuk është mik i NATO-s. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë, a mundet? Shqipëria është një anëtare besnike e NATO-s, një aleat i vërtetë i botës perëndimore. A është akoma qeveria shqiptare e Ramës? Bashkëpunimi i ngushtë me Kinën komuniste dhe tani me Serbinë, dyshimet serioze justifikohen nëse Z. Rama është akoma mik i Perëndimit. Ajo jep përshtypjen se qeveria Rama po i nënshtrohet shtetit serb, madje po negocion me BE për këtë çështje. Qeveria shqiptare po i dorëzon Beogradit fuqinë negociuese për kombin shqiptar për një nga çështjet më të rëndësishme për shtetin shqiptar, çështjen e anëtarësimit në BE/Shengen, dhe kjo është diçka që duhet të imagjinohet. Një procedurë e pabesueshme, një shkelje thelbësore e kushtetutës, preket pavarësia kombëtare e Shqipërisë. Nuk u arrit asnjë marrëveshje me Presidentin e Republikës, BE-në ose popullin shqiptar. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë, a mundet? Sloganet e shpeshta të egër-egomaniake të Vuçiç ndaj politikanëve të opozitës, disidentëve dhe mediave të pavarura janë plot me fjalë latente, por serioze. Rama dhe Vuçiç janë shumë të ngjashëm. Kjo nuk mund të jetë në interes të Shqipërisë, a mundet? Por natyrisht në sytë e Vuçiç është një propagandë anti-serbe kur masakra e Srebenicës quhet gjenocid. Vuçiç, i cili mbretëron Serbinë post-Jugosllave me po aq fuqi sa ish-shefi i tij, Slobodan Miloseviç, ishte para tij, është shembulli kryesor i një drejtuesi autoritar-populist-nacionalist, udhëheqës pro-rus që mori Urdhrin e Aleksandrit Nevsky të Meritës nga Putin këtë vit, për cilat shërbime ai mori urdhrin më të lartë rus? Më 4 Dhjetor ai takohet përsëri me Putin në Sotchi, tashmë për herë të 17-të. Rusia ka qenë gjithmonë e interesuar për hyrjen në Adriatik.

A besoni se Serbia do të fitojë një ndikim në Tiranë?

Jo. Shumica e popullatës serbe ka qenë indiferente apo edhe armiqësore ndaj BE-së në sondazhe. Ndërsa 84 për qind në Kosovë, 93 për qind në Shqipëri dhe mbi 89 për qind në Maqedoninë Veriore, për shembull, shprehin një qëndrim pozitiv ndaj BE, shifra në Serbi është vetëm 29 për qind. Këto janë vlerësimet më të ulëta të miratimit të matur ndonjëherë në një vend kandidat për anëtarësim. Këto rezultate janë gjithashtu të jashtëzakonshme sepse përvoja tregon se miratimi popullor i BE shpesh bie pas pranimit. Ky është një ndryshim shumë vendimtar midis dy kombeve, ato kanë synime krejtësisht të ndryshme të shtetit-komb. Nuk ka asnjë bazë për bashkëpunim të ngushtë dypalësh midis Shqipërisë dhe Serbisë, dhe as nuk ka problem me Kosovën. Kombi shqiptar dëshiron të bëhet anëtar i BE-së dhe e sheh veten si pjesë të botës perëndimore dhe jo si republikë autonome e Serbisë. Qëllimi politik duhet të jetë tani anëtarësimi në BE dhe aderimi në zonën Shengen të BE-së.

Pse Kosova nuk është pjesë e këtij procesi?

Serbia nuk i njeh kufijtë e Kosovës. Një marrëveshje bilaterale me Kosovën fqinje, të cilën Serbia ende nuk e ka njohur, ende kërkohet në nivelin politik. Një marrëveshje e tillë duhet të ishte përfunduar tashmë, por as marrëveshjet e lidhura me Kosovën në 2013 ende nuk janë zbatuar. Serbia është vetëm përgjegjëse për këtë.

Por nga vjen refuzimi i BE-së në Serbi?

Nëse e pyetni Presidentin serb Aleksandar Vuçiç për këtë, ai tregon se një shumicë e shteteve të BE-së e njohën Kosovën, ish provincën e Serbisë, si një shtet të pavarur dhjetë vjet më parë. Në të vërtetë, BE mori vendimin e duhur. Kjo njohje ka çuar në paqe në Ballkan. Edhe atëherë, qëllimi ishte që të gjitha vendet e Ballkanit të bëhen anëtare të BE-së si shtete të pavarura të kombeve. Serbia ende ka të drejtë të sundojë mbi Ballkanin Perëndimor dhe e sheh Kosovën si pjesë të Serbisë, ndërsa shqiptarët me siguri janë të huaj për Serbinë. Ka një tundim të madh për ta konsideruar Ballkanin në tërësi. Por fotografia është një klishe. Është imorale dhe e padrejtë të trajtosh të gjithë popujt e Ballkanit me të njëjtën furçë. Grekët, Shqiptarët, Rumunët, Bullgarët – asnjë prej këtyre popujve të vjetër, kulturorë nuk sulmoi fqinjët e tyre, ata vetëm mbroheshin. Një politikë agresive, shoviniste po ndiqet vetëm nga Serbia, të cilën mund ta shohim shumë mirë në vitet 90, tani është e nevojshme të kujtojmë liderin serb Radovan Karaxhiç. Vetëm ndërhyrja masive e NATO-s, dhe e Gjermanisë në veçanti, ka çuar në rivendosjen e kufijve dhe paqen. Ky është një ndryshim thelbësor midis Serbisë dhe Shqipërisë. Kombi shqiptar dëshiron të bëhet anëtar i BE-së, kombi serb jo. Për këtë arsye, Bundestagu gjerman deklaroi qartë në Shtator 2019 se kufijtë ekzistues në Ballkan, përfshirë kufijtë e Kosovës, duhet të respektohen dhe se të gjitha përpjekjet për të kundërtën janë të papajtueshme me pranimin në BE dhe duhet të çojnë në ndërprerje të negociatat e pranimit. Pra, nëse kombi shqiptar dëshiron të bëhet anëtar i BE-së, dhe ky është rasti për 93% të popullsisë, mund të ketë vetëm një Shengen në BE. Një bashkëpunim me Serbinë dhe Rusinë çon në një lidhje me këto dy shtete dhe jo me BE, që nuk çon në të ardhme, ajo çon në një rrëzim të kombit krenar shqiptar. Shqipëria tani duhet të punojë shumë për të përmbushur kriteret e pranimit në BE. Qeveria Rama ka dështuar plotësisht në këtë çështje dhe me sa duket nuk është në gjendje ta organizojë atë, qoftë në mënyrë objektive, edhe në aspektin e personelit. Kombi shqiptar duhet të vendosë tani nëse dëshiron të bëhet anëtar i një Serbie të Madhe nën ndikimin rus dhe të heqë dorë nga kultura e tij mijëravjeçare dhe të vazhdojë të vegjetojë në një shtet narko të Ramës dhe më në fund të humbas rininë, fëmijët e saj apo Shqipërinë dëshiron të ruajë identitetin, kulturën dhe vlerat e saj, si dhe pavarësinë ekonomike dhe të gjejë të ardhmen e saj në BE. Nëse ky është rasti, Shqipëria duhet të organizojë shumë shpejt një qeveri të re.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mbyllet procesi i votimit të kandidatëve në PD e Shkodrës, ja 23 të përzgjedhurit

Mbyllet procesi i votimit të kandidatëve në PD e Shkodrës, ja 23 të përzgjedhurit

Publikuar më 30.09.2020
Procesi i votimit të kandidatëve në degën e Shkodrës ka përf...

Procesi i votimit të kandidatëve në degën e Shkodrës ka përfunduar. Dega e PD Shkodër bën të ditur se në procesin e votimit kanë marrë pjesë 2178 anëtarë ose 70 %, nga 3100 anëtarë. Si rezultat janë zgjedhur 23 kanidatë për të kaluar në fazën tjetër. “Demokratët e Shkodrës janë bashkë dhe në aleancë edhe […]

Lexo më shumë

KQZ e re/ Batuta në mbledhje Rusmaili: Kam marrë distancë nga dashuritë e vjetra! Gjiknuri: Ç’ne prap në KQZ? Zguri: I shërbej vendit

KQZ e re/ Batuta në mbledhje Rusmaili: Kam marrë distancë nga dashuritë e vjetra! Gjiknuri: Ç’ne prap në KQZ? Zguri: I shërbej vendit

Publikuar më 30.09.2020
Komisioni i Posaçëm për përzgjedhjen e kandidatëve të KQZ-së...

Komisioni i Posaçëm për përzgjedhjen e kandidatëve të KQZ-së re zhvilloi këtë të mërkurë seancën e dytë dëgjimore me kandidatët të cilën kanë aplikuar për pozicionet e Kryekomisionerit, Nënkomisionerit dhe për të qenë anëtarë të Komisionit të Rregullatorit dhe Sanksioneve e Ankesave. Mes kandidatë që raportuan ishte dhe Ilir Rusmaili, ish-zëvëndës ministër në kohën e […]

Lexo më shumë

“Herën e parë nuk e dija se ku do shkoja dhe ca do bëja”, Kume tregon pse po kandidon për KQZ-në

“Herën e parë nuk e dija se ku do shkoja dhe ca do bëja”, Kume tregon pse po kandidon për KQZ-në

Publikuar më 30.09.2020
Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume, në garë për rregullator të ...

Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume, në garë për rregullator të  KQZ-së së re, në përballjen e sotme me komision, në seancën dëgjimore,  e ka justifikuar dëshirën për rikthim, me kontributin që do të japë për atë institicion të rëndësishëm. “Herën e parë nuk e dija se ku do shkoja dhe ca do bëja, por tani […]

Lexo më shumë

Zbulohet italiani që do të zëvendësojë Brend Borchardt në krye të OSBE në Tiranë

Zbulohet italiani që do të zëvendësojë Brend Borchardt në krye të OSBE në Tiranë

Publikuar më 30.09.2020
Një italian do të zërë vendin e Bernd Borchardt. Pas largimi...

Një italian do të zërë vendin e Bernd Borchardt. Pas largimit të ambasadorit Bernd Borchardt, vendin e tij në krye të prezencës në Shqipëri do ta zerë Vicenzo Del Monaco. “Një urim për shumë fat për ambasadorin Vincenzo Del Monaco. Italia ju uron sukses në detyrën e re, në përfitim të axhendës reformuese të qeverisë […]

Lexo më shumë

Debat në Komisionin e Ligjeve, Manja i mbyll mikrofonin Hajdarit, opozita e re bojkoton mbledhjen

Debat në Komisionin e Ligjeve, Manja i mbyll mikrofonin Hajdarit, opozita e re bojkoton mbledhjen

Publikuar më 30.09.2020
Ashtu edhe siç e paralajmëroi deputetja Rudina Hajdari, opoz...

Ashtu edhe siç e paralajmëroi deputetja Rudina Hajdari, opozita e re në parlament ka bojkotuar punimet e Komisionit të Ligjeve me arsyetimin se nuk bëhen pjesë e kësaj loje. Sipas opozitës së re, nuk shikohet asnjë vullnet nga ana e mazhorancës dhe se nuk do që të hapen listat. Në mbledhjen e sotme të Komisionit […]

Lexo më shumë

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ VOA: Mazhoranca bëri një hap pas, duket se është ndikuar nga presioni

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ VOA: Mazhoranca bëri një hap pas, duket se është ndikuar nga presioni

Publikuar më 29.09.2020
Në Shqipëri, shumica socialiste shtyu për javën e ardhshme m...

Në Shqipëri, shumica socialiste shtyu për javën e ardhshme miratimin e ndërhyrjeve në Kodin Zgjedhor, ndërsa deklaroi sot se është e gatshme të bëjë një tjetër përpjekje për të gjetur një kompromis me opozitën jashtëparlamentare për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Këtë e bëri të ditur, në një shpjegim të gjatë, dërguar anëtarëve të Këshillit Politik, […]

Lexo më shumë

PD jep alarmin, Rama ka nisur manipulimin e zgjedhjeve

PD jep alarmin, Rama ka nisur manipulimin e zgjedhjeve

Publikuar më 29.09.2020
Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, ka reaguar ...

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, ka reaguar pasi shumë qytetarëve u është ndryshuar vendbanimi, pa i pyetur fare. Sipas Bardhit, kjo është një përpjekje e dëshpëruar e qeverisë në largim. Ai thotë se PD po bën gati kallzim penal ndaj Lleshajt dhe kreut të Gjendjes Civile. “Ligji e thotë qartë se me ndryshimin […]

Lexo më shumë

“Po e votojmë me qejf”/ Batutat në Komisionin e Zgjedhjeve për ish-ministren e PD-së

“Po e votojmë me qejf”/ Batutat në Komisionin e Zgjedhjeve për ish-ministren e PD-së

Publikuar më 29.09.2020
Hegla Vukaj është një ndër kandidatet për përzgjedhjen në or...

Hegla Vukaj është një ndër kandidatet për përzgjedhjen në organet drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Vukaj ka kandiduar për Komisioner, nënkomisioner, rregullator dhe KAS. Në seancën dëgjimore të kandidatëve, Vukaj ka treguar ekperiencën e saj disa vjeçare në administratë shtetërore dhe publike. “Kam një eksperiencë 20 vjeçare. Jam formuar si juriste në vitin 2000 […]

Lexo më shumë