Helikopteri turk rrëzohet nga kurdët, paralajmëron Erdogan: Do ta paguajnë çmimin

Një helikopter ushtarak i Turqisë është rrëzuar nga luftëtarët kurdë të Njësiteve Popullore Kurde (YPG) afër qytetit Afrin, në pjesën veriore të Sirisë, tha sot presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

“Një helikopter yni është rrëzuar aktualisht”, tha Erdogan duke folur para anëtarëve të partisë së tij, AKP në Stamboll dhe ka shtuar se “ne ndoshta e kemi humbur helikopterin, por ata do ta paguajnë çmimin për këtë”.

Erdogan nuk ka përmendur ndonjë viktimë e as që ka dhënë informacione më të hollësishme për këtë incident, raporton REL.

Rrëzimi i helikopterit është konfirmuar ndaras nga zëdhënësi i YPG-së në Afrin, Mustafa Bali.

Ky që helikopteri i parë turk që zyrtarisht është konfirmuar se është rrëzuar mbi Siri, gjatë luftës civile në këtë vend, që filloi gati para shtatë vitesh.

Të tjera

Abissnet