Hapi i rëndësishëm për gjetjen e vaksinës së Koronavirusit, studiuesit australianë japin lajmin e mirë

Një ekip i Universitetit të Queensland në Australi, ka përmbushur fazën kryesore të hulumtimit për gjetjen dhe zhvillimin e vaksinës për koronavirusin, COVID-19.

Në vetëm tre javë, ekipi i studiuesve ka krijuar kandidatin e tyre të parë për vaksinë në laborator, i cili pritet që menjëherë të kaloi në testimin zyrtar para-klinik.

Pika e provës së konceptit vjen pas shpalljes së projektit më 24 janar, si pjesë e programit të shpejtë të reagimit të Koalicionit për Epidemi Epidemike (CEPI).

Nënkancelari i UQ dhe Presidenti Profesor Peter Høj AC tha se ekipi ka treguar përparim të konsiderueshëm në përputhje me kornizën kohore shumë të përshpejtuar të programit të reagimit të shpejtë, dhe se orët e gjata në laborator janë paguar me këtë arritje.

“Ende ekzistojnë testime të gjëra për të siguruar që kandidati i vaksinës është i sigurt dhe krijon një reagim efektiv imunitar, por teknologjia dhe përkushtimi i këtyre studiuesve do të thotë që pengesa e parë ka kaluar,” tha profesori Høj.

Puna në laborator tregon mundësinë e përdorimit të teknologjisë amp pirg molekulare ’të UQ për të inxhinieruar një kandidat për vaksina që mund të njihet më lehtë nga sistemi imunitar, duke shkaktuar një përgjigje imune mbrojtëse.

Faza tjetër është që vaksina të prodhohet, kjo në një shkallë më të madhe të nevojshme për testime shtesë, për të përcaktuar efektivitetin e saj kundër virusit.

Studiuesit thanë që kërkimet e hershme kishin shkuar ashtu “siç priteshin” dhe materiali i krijuar kishte vetitë që i lejon ekipit të vazhdojë me zhvillimin e vaksinës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet