×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

HABERET E BLLOKUT/ Rushaj, njeriu i përputhjes Basha-Rama

Arben Rrozhani

Alfred Rushaj u bë protagonist në fundjavë pasi iu zbulua një sms drejtuar deputetëve të PD-së që të votonin pro dhe më pas të abstenonin për eurobondin 700 milionë euro që do të marrë qeveria për të larë borxhin publik dhe për ca punë të tjera të qeverisë.

Mesazhi ishte një orientim politik që kryetarët e grupeve kanë bërë historikisht me deputetët, por kjo e bërë nga kreu i grupit të PD-së u cilësua dyfytyrësia e PD-së, e cila, nga njëra anë sulmon qeverinë dhe dënon borxhet, nga ana tjetër i miraton (duke abstenuar), duke mos patur guximin politik t’i votojë kundër.

Lulzim Basha nuk i ka fshehur ambiciet për të bashkëpunuar ngushtë me Edi Ramën. Jo vetëm për Reformën Zgjedhore apo atë Territoriale, por edhe në ndarjen e pushteteve në instucionet e pavarura.

Alfred Rushaj është njeriu përfekt që i duhet Bashës për t’u përputhur me Ramën, në rrafshin politik dhe institucional. 48-vjeçari prej vitit 1997 është rehatuar në qeverisjet e majta dhe të djathta, duke qenë në role hije, por që kanë patur shumë peshë në “nëntokën” e qeverisjes.

Nga viti  1997 deri 2005, kur u rikthye Berisha në pushtet, Rushaj mbajti disa pozita  menaxheriale dhe ekzekutive në Korporatën Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), apo Kryetari i Bordit Mbikëqyrës të OSSH-së, Anëtar i Bordit të Drejtorëve të OST, Anëtar i Bordit të Drejtues për Agjencinë e Burimeve Natyrore (AKBN).

Ishte koha e artë kur KESH po bënte tendera të blerjes së energjisë ku luheshin qindra milionë dollarë dhe ku akuzoheshin zyrtarët nga kryeministri deri te zyrtarët e energjetikës se kishin përfituar fonde të shumta publike.

Rushaj ishte në këtë rreth zyrtarësh kur më 16 shkurt 2002, policia e kryeqytetit, pas kërkesës së prokurorisë, arrestoi ish-drejtorin e përgjithshëm të Korporatës Energjitike Shqiptare (KESH), Arben Kruja. Duke përfituar nga kriza e rëndë e energjisë këto vitet 2000-2002, KESH, kishte menaxhuar qindra milionë dollarë për blerjen e energjisë, duke paguar çmime më të larta së vendet e tjera fqinje për të njëjtën sasi energjie dhe se blerjet u realizuan drejtpërdrejt dhe pa garë publike.

Këto akuza kishin nisur politikisht në mbledhjet e Komitetit të Përgjithshëm Drejtues (KPD) të PS-së nga Nano për Metën, që në vitin 2000, por Rushaj i mbijetoi kësaj furtune në biznesin qeveritar që prodhoi “lojtarë bursash” si Andis Harasani (ish-drejtor i KESH-it) dhe fonde të shumta që do të mbështesnin krijim e partive të reja si LSI-ja, në vitin 2004.

Rushaj, madje u përfshi në qeverisjen e Berishës si zëvendësministër i Financave në vitet 2009-2013 dhe me të lidhet edhe një skandal emërimi, a i Valdrin Pjetrit, kandidatit të Ramës për Shkodrën në zgjedhjet e 30 qershorit 2019, por që u tërhoq pasi iu zbulua e shkuara e errët në Itali. Ai ishte emëruar në postin e drejtorit të aseteve të antimafias, në kohën e qeverisjes së Berishës, falë ndërhyrjes së Rushajt, mik me babain e Vladrinit, Luigj Pjetrin, ish-nëndrejtor jetëgjatë në KESH. Por edhe pse kjo u bë publike dhe PD ka bërë padi për 30 qershorin, Basha e futi Rushajn në listen e sigurtë të PD-së për 25 prillin, duke e bërë deputet dhe prej shtatorit edhe kryetar të grupit parlamentar, si njeriu që përshtatet dhe përputh kaq mirë qeverisjet PS-PD dhe pse jo edhe Ramën me Bashën.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë