×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

hA-MER-dhe-IK

Pirro Naçi

 

Gënjeshtra të pafajshme të prindërve tanë pamvarësisht ekzagjerimit  të tyre ne i besonim. Mbaj mend, gjyshët dhe gjyshet që  na thonin  pak  nga këto rena  të sajuara  për të arritur qëllimimin e  tyre; për të na bërë të hanim të gjithë ushqimin e pjatës,  për të justifikuar dhëmbjet kur përgjaknim këmbët ose kur donin të  bënin ‘’filizofofizma’’  apo kozmopolitin . Α e dini si është kuptimi në shqip i fjalës Amerikë? – na thoshnin …Ne  mblidhnim supet dhe menjëherë vinte   përgjigjia  –ha ,mer  dhe ik…!!!  Ato kohë ku  ndoshta akoma besojmë….

Ky meditim më erdhi ndër mend këto ditë  as nga prindërit, apo gjyshërit tanë , por nga diçka tjetër që ka të bëjë me ‘’familjen’’  e  madhe të facebook-ut. Me një ndryshim, këtu pjata që serviret në shumë raste ose është bosh ose është e gatuar keq. Që të dyja  nuk i bëjnë mirë ‘’shëndetit’’.

Ditë më parë më tërhoqi vëmendjen një botim në  këtë rrjet  ku bëhej fjalë se në Gjermani  nxënësit e klasës së katërt të ciklit të ulët mësojnë të vërtetat historike të heronjëve pellazgo-ilir që themeluan Romën. Po nxënësit tanë a i mësojnë këto të vërteta historike???!!!. Koha për të kthyer historinë  e të parëve tanë në shkolla fillore ku formohet  tharmi i inteligjencës patriotike shqiptare…

Ky është shqetësimi i një intelektuali që mban edhe titullin e shkrimtarit e të gazetarit  me shumë friends-sa në faqen e tij që do tja kishin zili jo vetëm  historianët por edhe politikanët.  Instituti i Historisë –vazhon ai, duhet pastruar nga të shiturit dhe të pa aftët. Akademia e shkencave duhet të lëvizë të ndenjurat dhe të merret me historinë e antikitetit pellazgo-ilir… etj,etj. Ndoshta ka edhe të drejtë, nuk dua ta gjykojë mendimin e tij. Më poshtë ai vazhdon, se çfarë thuhet në tekstin e historisë së klasës së katërt të ciklit të ulët në Gjermani:    Një nga pasardhësit mbretërorë të fisit të Eneas, ishte mbreti shqiptar Prokaz, i cili kur vdiq kishte lenë pas dy djem, Numitorin dhe Amuliusin….. Vajza e Numitorit  Rhea Silvia,  u martua fshehurazi me Zotin e Luftës Marsin  dhe   lindi binjakët Remin dhe Romulin… Kur Romuli dhe Remi u rritën ata vendosën të themelonin një qytet. Secili donte që ti vendoste qytetit emrin e tij dhe për këtë ata u grindën me njëri-tjetrin në një dyluftim, ku Romuli vrau Remin dhe e ndërtoi vetë qytetin duke i vendosur emrin e tij Roma

Në qoftë se në gjermani në tekset shkollore shkruajnë çka më lart shumë keq bëjnë. Këto nuk janë të vërteta por një shtrëmbërim apo përkthim i keq i fjalës  ‘’Albanerkonig’’.   Prokaz  është një kolon romak nga qyteti Alba dhe ishte mbreti 12-të i Alba Longës.Në atë kohë teritoret e saj shtriheshin deri në Tiber. Në epokën e hekurit kishte një sërë fshatrash  përgjatë dhe anash jugëperëndimit të liqenit Albano. Në rrethinat e saj ndodhej edhe një qendër kulti e lidhur me hyjneshën Alba që prejardhjen  e emrit vjen  nga latinishtja albusi që do të thotë e bardhë. Alba ishte një qytet mitik i Lidhjes Latine i themeluar nga Ascanio dhe i rrafshuar rreth shekullit të gjashtë para Krishtit nga Romakët nën sundimin e Tullo Ostilio.Historiani antik Dionisi i Halikarnasit besohet se ka shpikur kronologjinë Albane për të mbushur boshllëkun e shekujve midis rënies së Trojës dhe themelimit të Romës Emrat e  mbretërve shpesh bazohen në vendet përreth Romës, të tilla si Tiberinus,Aventinus,Alba,Capetus etj,etj.   Dhe në fund të fundit  edhe sikur të ishin të vërteta këto nuk janë histori por mitologjia e lashtë Romake. Po, mitologjia të mësohet  në shkolla por ajo nuk mund ta ngatërojmë me historinë dhe të nxjerim kënkluzione  të tilla.

Të gjitha këto mund të janë të vërteta të shkruara por jo të vërteta historike. Janë mitologji. Në librin  e Pierre Grimal  DICTIONNAIRE de LA MYTHOLOGIE GRECQUE ET ROMAINE ka  disa pjesë  interesante të mytologjisë që lidhen me Illirët . Flitet për Daunes dhe vllezërit e tij që së bashku me një ushtri ilire pushtuan Italinë e jugut dhe dëboi Ausonët.  Ndanë  teritoret në tri pjesë të cilat u quajtën mbretëria e Daunëve, Messapis dhe Peuquetis, i gjithë vendi u quajt ‘’Vendi i Japigëve’’. Daunes ishte djali i Pilumnus që në mitologji  është një hyjni e lashtë Romake dhe me ‘’lidhje’’ gjaku me heroin tjetër romak Turnus që u vra nga heroi trojan Enea… E plot e plot të tjera…dhe në shumë variante. Ndërsa në mitologjinë Greke po në këtë libër  kemi përshrkrimin për kërkimin e  Europër pas  rrëmbimit  nga Zeusi. E gjithë familja mbretërore  e Tyre që ndodhej në Libanin e sotëm ishin në kërkim të Europës. I vetmi që rezistoi deri në fund për gjetjen  e Europës ishte i vëllai,  Kadmus mbreti Thivës i cili në fund të jetës  duke kërkuar Europën shkoi tek miqtë e vjetër  Enkelejt, dhe aty  me gruan e tij Harmonin  lindën djalin e fundit që i dhanë emrin ILIR dhe atë vend e quajtën ILIRIA.  Këto shkruan mitologjia e lashtë. Po të duan gjermanët le ta  mësojnë mirrë edhe mitologjinë e Europës, Kadmus dhe të Ilirëve. Nuk e kam fjalën për  fëmijtë e klasës së katërt, por të një klase tjetër, atë politike që kanë lënë  albanische Volk  vitet e fundit në të njëjtën klasë…duke nxjerë herë pas herë fytyrën e transformuar të Loki-it ( një Zot i keq i mitologjisë   gjermane). Të kuptohemi, Loki është shfaqur kur ka ardhur koha  për të ‘’kaluar klasën’’ apo  në ‘’provimet e vjeshtës’’, se për të gjitha të tjerat gjermanë kanë treguar ndaj  shqipëtarëve fytyrën e Balder( një zot i mirë  mitologjik i  panteonit gjerman).

Mitologjia është sa e bukur aq edhe interesante që duhet të studjohet dhe të interpretohet drejtë të paktën në arsimin universitar dhe jo në arsimin e ulët shkollor. Formimi i tharmit të inteligjencës shqiptare nuk bëhet  duke ngatëruar   historisë me mitologjinë. Atë le ta bëjnë gjermanët!!!

Historia e Ilirëve dhe popullit Shqiptar është mjaft e pasur dhe nuk ka nevojë për të tilla interpretime. Fakti që Ilirët janë përshkruar edhe në dy mitologjitë  e mëdha botërore atë  Greke  dhe atë Romake flasin shumë. Interpretimet të tilla në rjete të ndryshme  se shqiptarët janë krijuesit e Romës apo të Athinës   do të na bëjë të kërkojmë rrënjët gjeneologjike tek  Kadmusi  në brigjet e Libanit të sotmë ku kishte  mbretërinë  babai i tij,  Mbreti  Agenor,  dhe ndoshta diçka  edhe më largë  duke kërkuar  të jemi pasardhës  edhe krijuesit e Piramidave të Gizës  në  Egjyptin e  lashtë..! Më tutje nuk shkoj  se është Persia,(Irani i sotëm)  e njohur  nga ‘’lidhjet’’ e Teheranit  me Tiranën nga  bëmat e Pasha Sulejmanit… Sështë çudi  me këto ‘’ritme’’ një ditë këngëtarin e mirënjohur italian Al Bano që na ka dhuruar një këngë të bukur  Saranda-Okinawa ta nxjerim ne origjinë nga Santi Cuaranta!!!

Atë pjatën e fëmijërisë që ushqimin e kapërdinin edhe më ndonjë gënjeshtër të ‘’vockël’’   dhe  ‘’filozofizma’’  apo përkthimet  për  ‘’Amerikën’’ le ti sjellin ndër mend herë pas here.  Ta bëjmë deri  sa institucionet   shkencore të fushave përkatëse   të mbarojnë  punë  me problemet e ‘’mëdha’’  dhe po i doli koha të meren edhe me këto, të ‘’voglat’’ dhe të pa ‘’rrëndësishmet’’.

Dhe  dy fjalë për këtë shpikjen e madhe të Zuckerberg i cili na mer shumë orë nga 24-shi  jon. Të gjithë kemi  vënë dorën pak a shumë në këtë pandemonium të mbi-informacionit duke krijuar reagime pozitive apo negative tek friendsat  tanë.  E,  mos ka ardhur koha  ti kushtojmë vëmendje më të madhe asaj që ne nxjerim në dritaren e fb?  Është pothuajse qesharake pasi facebook e ka mbështetur tërë ekzistencën  në një fenomen që ka lindur së bashku me të. Ai ka një pronësi unike që të shkarkon varësi dhe  në thelb plotëson një nevojë për të njohur të gjitha nga të gjithë dhe për të gjithë  pa gjykuar e menduar ato që thonë dhe shkruajnë.

Kujdes ‘’pjatën’’.  Sekreti i jetës dhe i shëndetit është i fshehur tek kjo pjatë dhe tek ajo që konsumojmë.

 

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Publikuar më 24.09.2020
Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit ësh...

Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit është pa dyshim rikthimi i shpresës se Shqipëria bëhet e për tu bërë ka nevojë për pjesë më vitale, rininë. Shifrat pas 2013 për azilkërkues janë alarmante, shqiptarët qëndrojnë pothujse në një rënditje me afganët. Shqipëria bën pjesë në ato vende me absurditet, nga njëra […]

Lexo më shumë

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Publikuar më 23.09.2020
Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka b...

Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka bekuar Shqipërinë bëjnë pjesë, madje me peshë të madhe ekonomike e strategjike, edhe pasuritë e nëntokës siҫ janë: hidrokarburet dhe metalet. Janë sektorë të ekonomik me peshë, por për fat të keq ne kemi 30 vjet që nuk po ua shikojmë hajrin. Në këta sektorë […]

Lexo më shumë

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie t...

Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha vdekjeprurëse kjo pandemi […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Publikuar më 15.09.2020
Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me...

Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me seriozja pas 25 prillit duhet të jetë lufta kundër krimit të organizuar, rendi dhe siguria. Nuk mund të tolerohet situata në vend ku Shqipëria ngjan me një vend që është në luftë. Qytetarët ndjehen të frikësuar në rrugë, kafe, autobuz e […]

Lexo më shumë

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Publikuar më 14.09.2020
Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte përfolur prej ditëve të nxehta të gushtit: largimin e ministres së arsimit, Besa Shahini, që kishte paralajmëruar largimin nga qeveria dhe Shqipëria, për t’u kthyer në Kosovë, për ‘arsye familjare’. Për të parën herë në historinë e qeverive shqiptare ministri njofton largimin direkt në televizion dhe […]

Lexo më shumë