×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqia zgjeron masat, vendos orare për kufijtë tokësorë me Shqipërinë

Greqia ka vendosur të zgjerojë masat lidhur me COVID-19 duke bërë mbylljen e kufirit nga ora 23:00 dhe deri në orën 07:00 të mëngjesit, me të gjitha doganat tokësore të vendit.

Nga ky vendim, përjashtim do të ketë vetëm pika kufitare e Promakonës që është e vetmja pikë hyrëse për vendet e BE dhe atyre ballkanike në shtetin grek.

Sipas vendimit të marrë nga qeveria greke, nga nesër në mbrëmje në orën 23.00, do të mbyllet edhe Kapshtica dhe pikat e tjera që lidhin dy vendet. Gjithashtu të mbyllura do të jenë edhe doganat me Maqedoninë e Veriut, Bullgarinë dhe Turqinë.

Sipas zëdhënësit të qeverisë, autoritetet janë të shqetësuara për fluksin e lartë të lëvizjeve nga dhe drejtë vendeve të Ballkanit, për shtetasit që bëjnë pjesë në kategoritë që lejohet të lëvizin, pasi sipas zotit Petsas, situata në vendet e rajonit është alarmante.

Sakaq, gjatë ditëve të fundit në doganën e Kakavijës janë instaluar ekipe të qendrës epidemiologjikë të spitalit të Janinës, si dhe mjekë ushtarakë në Kakavijë, të cilët marrin tamponë nga pothuaj çdo udhëtar në këtë doganë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zbardhet dëshmia e nipit të Preng Gjinit: Ruhej prej kohësh, ja çfarë folëm në “WhatsApp” para shpërthimit

Zbardhet dëshmia e nipit të Preng Gjinit: Ruhej prej kohësh, ja çfarë folëm në “WhatsApp” para shpërthimit

Publikuar më 18.09.2020
Të tjera detaje janë zbardhur mbi atentatin mafioz me lënëdë...

Të tjera detaje janë zbardhur mbi atentatin mafioz me lënëdë shpërthyese që iu bë Preng Gjinit, në një prej zonave më të populluara të Tiranës. “BalkanWeb” ka zbardhur një pjesë të dëshmisë së nipit të 50-vjeçarit Preng Gjinit, i cili mbeti i plagosur rëndë gjatë atentatit. Fatjon Dautaj ka treguar se ka folur me Preng […]

Lexo më shumë

OFL zbarkon në Tiranë, ju dërgon formularin 4 të dënuarve për terrorizëm (Emrat)

OFL zbarkon në Tiranë, ju dërgon formularin 4 të dënuarve për terrorizëm (Emrat)

Publikuar më 18.09.2020
Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore n...

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve: Astrit Tola, banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryetari i KQZ-së Klement Zguri

Jep dorëheqjen kryetari i KQZ-së Klement Zguri

Publikuar më 18.09.2020
Ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i kryetari i Komisionit Qe...

Ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Klement Zguri. Ky i fundit emërua në këtë post pas marrëveshjes së 17 majit 2013 mes kryeministrit Rama dhe kreut të opozitës Basha. Më herët ai ka mbajtur pozicionin e anëtarit të KQZ-së. Zguri ka pasur shpesh përplasje me anëtarët e tjerë të […]

Lexo më shumë

Mimoza Margjeka kërkon leje te SPAK: Kam vajzën sëmurë, me lejoni ta shoqëroj në spital

Mimoza Margjeka kërkon leje te SPAK: Kam vajzën sëmurë, me lejoni ta shoqëroj në spital

Publikuar më 18.09.2020
Mimoza Margjeka, gjyqtarja që ndodhet në “arrest shtëpie” pa...

Mimoza Margjeka, gjyqtarja që ndodhet në “arrest shtëpie” pas i u zbulua se ishte pjesë e një skeme korrupsioni me miliona euro, ka kërkuar leje nga SPAK për të vizituar vajzën e saj. Ajo ka deklaruar leje për të shkuar në spital me vajzën 3-vjeçe e cila ka pasur hemorragji nga hundët. Kujtojmë që Margjeka […]

Lexo më shumë

Cikloni “Cassilda” pushton veriun e detit Jon, çfarë pritet të ndodhë sot dhe nesër

Cikloni “Cassilda” pushton veriun e detit Jon, çfarë pritet të ndodhë sot dhe nesër

Publikuar më 18.09.2020
Një ciklon i fuqishëm, i quajtur “Cassilda”, do të përfshijë...

Një ciklon i fuqishëm, i quajtur “Cassilda”, do të përfshijë këtë të premte dhe të shtunën e 19 shtatorit pjesën veriore të detit Jon, raportojnë mediat e huaja. Sipas parashikimeve paraprake thuhet se cikloni do të jetë me era të forta dhe reshje të dendura shiu. Në Itali moti i keq ka përfshirë disa zona, […]

Lexo më shumë

Favor pagave të larta/ Largimet nga puna të punonjësve me paga të ulëta ndryshuan punësimin

Favor pagave të larta/ Largimet nga puna të punonjësve me paga të ulëta ndryshuan punësimin

Publikuar më 18.09.2020
Largimet nga puna për shkak të pandemisë e kanë ndryshuar st...

Largimet nga puna për shkak të pandemisë e kanë ndryshuar strukturën e punësimit në vend në favor të punonjësve me paga të lartë. Sipas të dhënave të INSTAT kategoria e punonjësve më paga minimale shënoi ulje në totalin e punësimit gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit 2020, ndërsa kategoria e punonjësve me paga të larta […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë nga COVID-19 punonjësi i policisë në Infektiv! 15 ditë më parë ndërroi jetë edhe i ati po nga koronavirusi

Ndërron jetë nga COVID-19 punonjësi i policisë në Infektiv! 15 ditë më parë ndërroi jetë edhe i ati po nga koronavirusi

Publikuar më 17.09.2020
Një punonjës i policisë së shtetin Ilir Nerguti ka ndërruar ...

Një punonjës i policisë së shtetin Ilir Nerguti ka ndërruar jetë sot në mëngjes te Spitali Infektiv, ku ishte i shtruar prej 3 javësh, pasi ishte i infektuar me COVID-19. Ilir Nerguti punonte në Policinë e Shtetit në drejtorinë e policisë së Tiranës. 15 ditë me parë, po në Spitalin Infektiv, ndërroi jete nga Covid […]

Lexo më shumë

Vaksina/ Greqia shpreh mbështetje për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vaksina/ Greqia shpreh mbështetje për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Publikuar më 17.09.2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka shprehur gadi...

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka shprehur gadishmërinë për të siguruar vaksinën kundër Covid-19 për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Referuar raportimit të medieve greke duke qenë se Greqia është vend anëtar i Bashkimit Evropian, vaksinën do ta marrë më shpejt, ndaj kreu i qeverisë është shprehur i gatshëm që t’i furnizojë të dyja shtetet, për të […]

Lexo më shumë