×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqia nuk heq dorë nga marrëveshja detare/ Deklarata e ministrit të jashtëm grek: Problemi qëndron tek Presidenti

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka dhënë një intervistë ku u shpeh se Greqia duhet të fokusohet në arritjen e një marrëveshjeje për kufirin detar në raport me Shqipërinë. Kjo u tentua edhe në vitin 2017/2018 , por dështoi.

Në intervistën për Skai TV më 7 Gusht, u shpreh se “problemi” në nisjen bisedimeve e një marrëveshjeje mes Greqisë dhe Shqipërisë për kufirin detar, sipas grekëve, qëndron tek Presidenca shqiptare. Për këtë i referohet momentit kur Presidenti i jep autorizim Ministrit të Jashtëm për fillimin e bisedimeve, duke e quajtur këtë një çështje të brendshme të Shqipërisë.

Duke pasur parasysh pikërisht këtë, që ne kemi lidhur marrëveshje me Italinë dhe Egjiptin, a është ndoshta radha e Shqipërisë, kështu që ne mund ta plotësojmë në thelb këtë grup marrëveshjesh?

DENDIAS: Gjërat janë pak të ndërlikuara atje, sepse fillimisht Shqipëria u pajtua, dhe më pas e çoi çështjen në Gjykatën e saj Kushtetuese. Ekzistojnë disa çështje ligjore vendase – çështjet e tyre: Autorizimi i Presidentit për qeverinë, të cilën ai mund të mos jetë i gatshëm ta japë. Por është një çështje me të cilën do të merret politika e jashtme greke. Nuk ka asnjë pyetje për këtë. Shqipëria është një vend fqinj, një vend me të cilin Greqia dëshiron të ketë marrëdhënie miqësore, duke zgjidhur problemet që mund të ketë. Ky është një nga këto probleme. Sigurisht, ka edhe çështje të tjera: çështja e mbrojtjes së të drejtave të njeriut të pakicës Greke, e cila do të zgjidhet gjatë procesit të pranimit të Shqipërisë, sepse kjo është pjesë e acquis europiane. Ne nuk po e themi këtë si Greqi. Ne po e themi si një vend europian dhe kjo është këshilla jonw miqësore për të gjitha vendet që fillojnë këtë udhëtim të gjatë për t’u bashkuar me familjen tonë, Bashkimin Europian. Mbrojtja e të drejtave të njeriut është një çështje sovrane, dhe në këtë kuptim Shqipëria duhet ta shohë pakicën Greke si një faktor për zhvillimin e vendit, një urë miqësie midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Një pyetje për diçka që partia kryesore e opozitës po ju kritikon.

DENDIAS: Duke më kritikuar? Kjo është një fjalë e fortë

Ata e thonë atë vazhdimisht. Në deklaratën që ata lëshuan dje, ata thanë se duhet të zgjasim ujërat tona territoriale nga 6 në 12 milje detare në Jon.

DENDIAS: Kam gjetur punë përgatitore në ministri. Siç thashë, i kam të gjitha procesverbalet e takimeve të mëparshme. E dini, askush thjesht nuk fillon nga e para. Nuk ka partenogjenezë. Shteti është një vazhdim i gjatë. Dhe ju duhet të respektoni trashëgiminë që po merrni. Kam gjetur punë përgatitore për shtrirjen e ujërave territoriale, dhe është diçka që qeveria po e shikon. Kërkon punë përgatitore – me fjalë të tjera, mbyllje të hyrjeve, etj. – por është diçka me të cilën qeveria po merret me kohën e duhur, dhe unë do t’i informoj palët e tjera dhe ne do të vazhdojmë me veprimet përkatëse.

Nëse do t’i zgjeronim ujërat tona territoriale vetëm në Jon, a do të krijonte kjo një precedent negativ për Egjeun, nëse Greqia i zgjaste ujërat e saj territoriale nga 6 në 12 milje detare vetëm në detin Jon?

DENDIAS: Ne mund ta shohim atë në një dritë më pozitive: që Greqia po shtrin ujërat e saj territoriale ku ka zgjidhur çështjen e delimitimit të zonave detare.

Me vendet fqinje, në thelb.

DENDIAS: E drejtë. Ka mendime për çdo çështje, dhe unë respektoj çdo mendim. Përsëris që kemi një përvojë të madhe ndërkombëtare, të cilën e kemi fituar përmes këshilltarëve tanë. Ne flasim për këto gjëra me partitë politike. Këto janë çështje kombëtare. Askush nuk ka një monopol mbi të vërtetën. Dhe unë mendoj se edhe për këtë mund të kemi një qasje të re kombëtare dhe një tjetër sukses kombëtar. Unë dua të jem e sinqertë. Marrëveshja e djeshme u nxit dhe është një arritje politike e qeverisë së Kyriakos Mitsotakis. Por ne e përfunduam këtë marrëveshje pas shumë vitesh përpjekjesh – përpjekjeve të bëra nga shumë njerëz, shumë ministra, shumë qeveri. Si pasojë, qeveria Mitsotakis ndihet e sigurt në bindjen se përfaqëson pamjen e sistemit politik Grek në tërësi për çështjen e ruajtjes së interesave të vendit. Dhe unë mendoj se ishte e qartë nga deklaratat e partive politike – madje edhe nga deklaratat më të çuditshme, kur një palë, mbase për arsyet e veta, ndjeu nevojën për të shprehur disa ndryshime të vogla të mendimit në lidhje me marrëveshjen. Unë e konsideroj këtë marrëveshje si një sukses të madh kombëtar dhe një arritje të madhe kombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Sali Bollati says:

    Shume mire.Jeni gazeta e vetme ne Tirane qe vazhdoni ta publikoni qendrimin shovinist grek ndaj Shqiperise.Dhe jo per cudi qeveritaret, por edhe opozitaret heshtin. PSE?!
    Prandaj greket nuk terhiqen nga pretendimet absurde. Jo paqellim mbahet nje lloj ligj lufte 80 vjecar

  2. Sali Bollati says:

    Pse qeveritaret e Tiranes bejne sikur i “harrojne” masakrat dhe shpernguljen e Shqiptareve te Çamerise nga Vatrat Mjeravjecare Etnike:!. Si mund te kekojne greket “mareveshje” kur kane ne fuqi Lgjin E Luftes 80 vjecar me Shqiperine “mike”?! Ne Filim DENONCIMI pastaj “mareveshtje miqesore”!!

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Publikuar më 25.09.2020
Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do ...

Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do të përfaqësojnë Partinë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme. Votimet zhvillohen nga ora 10.00 deri në orën 18.00. Lista me emrat që kanë marrë vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, sipas udhëzimit do ti nënshtrohet votimit të antarësisë: Dega Mat, Qarku Dibër, lista […]

Lexo më shumë

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Publikuar më 24.09.2020
Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe...

Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe një herë kryetarët e dy partive më të mëdha në vend, Edi Rama dhe Lulzim Basha që tu përmbahen angazhimeve të marrëveshjes së 5 qershorit për reformën zgjedhore. “Ne i kujtojmë kryeministrit Edi Rama, Lulzim Bashës dhe të gjithë udhëheqësve të tjerë të gjitha […]

Lexo më shumë

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

Publikuar më 24.09.2020
Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarku...

Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarkut Kukës. Qarku i Kukësit ka një numër të konsiderueshëm të deputetëve të PD-së. Sot anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre. Me vendim të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, lista e kandidatëve që sipas […]

Lexo më shumë

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

Publikuar më 24.09.2020
Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pand...

Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pandemisë? A ka shanse Shqipëria t’i mbijetojë recesionit që e ka prekur? Si paraqitet e ardhmja politike e vendit? Këto janë disa pyetje që marrin përgjigje nga ana e këshilltarit ekonomik gjerman, Martin Henze Erjon Dervishi Situata e pandemisë në Shqipëri pritet të ketë […]

Lexo më shumë

Shtyhet data e mbledhjes Kosovë-Shqipëri, kryeministri Hoti tregon pse u mor ky vendim

Shtyhet data e mbledhjes Kosovë-Shqipëri, kryeministri Hoti tregon pse u mor ky vendim

Publikuar më 23.09.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë me dije se ësh...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë me dije se është shtyrë data e mbledhjes së mes dy qeverive. Sipas kreut të qeverisë Hoti, mësohet se shkak është bërë seanca e Kuvendit të Kosovës. Mes Hotit dhe Ramës është dakordësuar se datat më e mirë e mundshme, do të jetë 2 tetori. “Për shkak të […]

Lexo më shumë

Ish-të përndjekurit i kërkojnë Partisë Demokratike 24 mandate deputetësh

Ish-të përndjekurit i kërkojnë Partisë Demokratike 24 mandate deputetësh

Publikuar më 23.09.2020
Ish-të përndjekurit politik i kanë paraqitur një listë Parti...

Ish-të përndjekurit politik i kanë paraqitur një listë Partisë Demokratike ku kërkojnë që emrat në fjalë të përfshihen si deputetë. Dokumenti i nënshkruar nga Besim Ndregjoni, kërkon nga PD-ja në lista 24 emra në 12 qarqet e vendit. “Ne sot e kërkojmë këtë parcelë kombëtare të skaliten 4500 emrat e të pushkatuarve dhe të zhdukjes […]

Lexo më shumë

Opozita e bashkuar i drejtohet OSBE/ODIHR: Këto janë 5 pyetjet që kërkojnë përgjigje

Opozita e bashkuar i drejtohet OSBE/ODIHR: Këto janë 5 pyetjet që kërkojnë përgjigje

Publikuar më 22.09.2020
Opozita e Bashkuar paraqiti në mbledhjen e Këshillit Politik...

Opozita e Bashkuar paraqiti në mbledhjen e Këshillit Politik një kërkesë konkrete për të marrë asistencën e OSBE\ ODIHR për disa çështje themelore për të cilat palët nuk bien dakord. Deri tani, PS ka refuzuar t’i bashkohet kërkesës, duke përdorur “sovranitetin” si argument kundër përfshirjes së OSBE/ODIHR, megjithëse kjo është pjesë e marrëveshjeve për reformën […]

Lexo më shumë

Përkujtimi i 75-vjetorit të OKB-së, Meta: Gur themeli bashkëpunimi, Shqipëria përqafoi e zbatoi parimet e kësaj organizate

Përkujtimi i 75-vjetorit të OKB-së, Meta: Gur themeli bashkëpunimi, Shqipëria përqafoi e zbatoi parimet e kësaj organizate

Publikuar më 21.09.2020
Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se Organizata e ...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se Organizata e Kombeve të Bashkuara është një gur themeli bashkëpunimi shumëpalësh. Gjatë fjalës së tij në takimin e Nivelit të Lartë të Përkujtimit të 75-vjetorit të themelimit të OKB, kreu i shtetit pohoi se shqiptarët besojnë thellësisht te kjo organizatë. Meta, në takimin me temë “E ardhmja që […]

Lexo më shumë