×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqia nervozohet me qëndrimin gjerman/ Ministri i Jashtëm grek: Nuk e kuptoj ngurrimin e Gjermanisë përball Turqisë

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias akuzoi Gjermaninë se nuk po i përmbahet rolit të saj udhëheqës në BE duke hedhur poshtë lutjet nga Athina për të vendosur një embargo armësh ndaj Turqisë.

“Unë me të vërtetë nuk arrij të kuptoj ngurrimin e Gjermanisë për të përdorur fuqinë e madhe të ekonomisë së saj për t’u dhënë një shembull të qartë vendeve që ata duhet t’i binden ligjit ndërkombëtar”, tha Dendias në një intervistë me POLITICO.

Në sfondin e tensioneve të rritura në Mesdheun Lindor, Greqia u ka bërë thirrje partnerëve evropianë javët e fundit për të ndaluar shitjet e armëve në Turqi. Athina argumenton se armë të tilla mund të përdoren kundër dy vendeve anëtare të BE, Greqisë dhe Qipros, nëse ka një përshkallëzim të mosmarrëveshjeve mbi ujërat territoriale.

Greqia i ka bërë thirrje posaçërisht Gjermanisë që të mos lejojë dorëzimin e gjashtë nëndetëseve Type 214 të porositura nga Turqia. Athina argumenton se anijet do të prishin ekuilibrin e fuqisë në Mesdheun Lindor.

Dendias vuri në dukje marrëveshjen për nëndetëset që datojnë nga 2009, kur qeveria turke dhe politika e saj e jashtme ishin shumë të ndryshme.

“Unë e kuptoj çështjen financiare, por jam i sigurt se Gjermania gjithashtu e kupton kontradiktën e madhe të sigurimit të armëve sulmuese për një vend që kërcënon paqen dhe stabilitetin e dy vendeve të BE. Ky është përcaktimi i fjalës kontradiktë”, tha ai.

Dendias tha se ai nuk e kuptonte pse Greqia duhej ta shtronte çështjen me Berlinin “në vend që Gjermania të kuptonte vetë, nga kontrollet dhe ekuilibrat e sistemit të saj, se kjo nuk është në përputhje me rolin e saj në Evropë”.

Greqia dhe Turqia janë të dy anëtarë të aleancës së NATO-s, por me mosmarrëveshje të gjata për një larmi çështjesh, përfshirë kufijtë e detit. Marrëdhënia e tyre ka arritur një pikë të ulët muajt e fundit.

Gjatë verës, vendet iu afruan një konflikti ushtarak, pasi Oruç Reis, një anije sizmike në pronësi të Drejtorisë së Përgjithshme të Kërkimit të Mineraleve të Turqisë, filloi aktivitetet kërkimore në ujërat e diskutueshme. Flotiljet detare turke dhe greke u ndeshën me njëri-tjetrin për javë të tëra. Turqia gjithashtu ka kryer kërkime dhe shpime të Qipros gjithashtu në muajt e fundit.

Gjermania është përpjekur të luajë rolin e ndërmjetësit, me Ministrin e Jashtëm Heiko Maas që viziton Athinën dhe Ankaranë disa herë për të kërkuar një rinisje të bisedimeve diplomatike. Kancelarja Angela Merkel ndihmoi në shmangien e një konflikti të mundshëm duke thirrur si kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Por Greqia ka shprehur pakënaqësi me atë që Dendias ka quajtur një politikë të “qetësimit” të ndjekur nga Gjermania ndaj Turqisë. Athina argumenton se Gjermania duhet të jetë fort në anën e anëtarëve të tjerë të BE, Greqisë dhe Qipros.

Thirrja e samitit

Në intervistë, Dendias u bëri thirrje udhëheqësve të BE-së t’i dërgojnë një mesazh të qartë Turqisë në samitin e Këshillit Evropian të muajit tjetër. Por ai nuk kërkoi në mënyrë të qartë sanksionet e BE ndaj Ankarasë.

Ai tha se Evropa duhet të japë një “përgjigje logjike” për veprimet e fundit të Turqisë që do të përputheshin me premtimin e Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për të udhëhequr një Komision “gjeopolitik”.

Pak para takimit të fundit të BE, anija turke u kthye në shtëpi dhe të dy palët ranë dakord të rinisnin bisedimet. Në takimin e nivelit të lartë në 2 tetor, udhëheqësit e BE paralajmëruan Ankaranë se mund të përballet me sanksione mbi aktivitetet e saj në Mesdheun Lindor, por u përmbajtën nga çdo veprim – vetëm që anija turke të rifillonte misionin e saj disa ditë më vonë.

Këtë herë, Turqia ka sinjalizuar përsëri se anija do të kthehet në port përpara samitit, duke thënë se misioni i saj do të zgjasë deri më 29 nëntor. Samiti është planifikuar të fillojë në 10 dhjetor. Dendias sugjeroi që nëse udhëheqësit e BE ndiqnin të njëjtin kurs si herën e kaluar, kjo do të thoshte se ata nuk e kishin mësuar mësimin e tyre.

“Nëse bëni të njëjtat gjëra që bëtë në të kaluarën dhe prisni një rezultat tjetër në të ardhmen, kjo është diçka që përshkruhet me fjalën “naive”- dhe ky është një term i butë për të, do të thoja”, tha Dendias.

“Evropa do të dërgojë mesazhin e gabuar për të gjitha vendet në rajonin e gjerë. Kush vepron në mënyrë arbitrare, kush shkel ligjin ndërkombëtar, kush shantazhon, në fund të ditës mbetet pa u ndëshkuar apo edhe shpërblehet”.

Dendias nuk pranoi të specifikojë se cili duhet të jetë mesazhi i BE. Ai tha se duhet të varet nga fakti nëse Turqia tregon një ndryshim të vërtetë në qëndrimin në ditët dhe javët e ardhshme.

Dendias tha se ai pret që të punojë me administratën e ardhshme të SHBA. Si Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe i nominuari i tij për sekretarin e shtetit, Antony Blinken, e njohin shumë mirë rajonin dhe problemet greko-turke, tha ai.

“Unë besoj se rajoni ka nevojë për praninë e Shteteve të Bashkuara dhe veçanërisht për praninë e tij ushtarake, në një mënyrë që do të kompensonte mungesën e pranisë ushtarake Evropiane në rajon”, tha ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Lavrov jep mesazh në favor të Greqisë: Çdo shtet ka të drejtë të zgjerojë ujërat territoriale deri në 12 milje

Lavrov jep mesazh në favor të Greqisë: Çdo shtet ka të drejtë të zgjerojë ujërat territoriale deri në 12 milje

Publikuar më 18.01.2021
Moska i dërgoi një mesazh të veçantë mbështetje Greqisë përp...

Moska i dërgoi një mesazh të veçantë mbështetje Greqisë përpara se të fillonin kontaktet kërkimore midis Athinës dhe Ankarasë. “Rusia ka marrëdhënie shumë të ngrohta, e të ngushta dhe lidhje shpirtërore me Greqinë dhe Qipron”, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë vjetore për shtyp. Sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS dhe […]

Lexo më shumë

“Jam i sigurt, do të vdes”/ Emigranti bëri telefonatën e fundit, gruaja po priste të linde fëmijën

“Jam i sigurt, do të vdes”/ Emigranti bëri telefonatën e fundit, gruaja po priste të linde fëmijën

Publikuar më 18.01.2021
Natën e Vitit të Ri në klinikën COVID-19 të spitalit “...

Natën e Vitit të Ri në klinikën COVID-19 të spitalit “Sotiria”, në Greqi, zhvillimi i sëmundjes te katër pacientë ishte një problem për stafin në detyrë. Njëri u përmirësua relativisht shpejt dhe dy të tjerët u stabilizuan me ndihmën e një makine të lartë të rrjedhjes së oksigjenit, citon Ekathimerini. Mbeti një grua 80-vjeçare me […]

Lexo më shumë

Eksperti amerikan: Do të doja të shihja në Kosovë një parti si ajo e shqiptarit Dritan Abazoviç

Eksperti amerikan: Do të doja të shihja në Kosovë një parti si ajo e shqiptarit Dritan Abazoviç

Publikuar më 18.01.2021
Eksperti amerikan dhe profesori i universitetit John Hopkins...

Eksperti amerikan dhe profesori i universitetit John Hopkins, Daniel Serwer, ka thënë se do të dëshironte që në Kosovë të shoh një parti të ngjashme me partinë që drejton Dritan Abazoviç në Mal të Zi. “Unë do të doja të shihja një lëvizje qytetare si kjo, por është e vështirë në një shoqëri thellësisht të […]

Lexo më shumë

Greqi: 19 persona kanë humbur jetën nga virusi, identifikohen 320 raste të reja

Greqi: 19 persona kanë humbur jetën nga virusi, identifikohen 320 raste të reja

Publikuar më 18.01.2021
Greqia njoftoi sot 320 raste të reja të infeksionit të ri me...

Greqia njoftoi sot 320 raste të reja të infeksionit të ri me koronavirus (COVID-19), nga të cilat 15 u zbuluan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. 139 raste u identifikuan në Atikë, nga të cilat 46 në qendër të Athinës – 35 në Selanik – Numri i përgjithshëm i rasteve është 148.925, nga të cilat […]

Lexo më shumë

Mitsotakis u lut për një pasaportë vaskinimi, Franca del kundër: Kjo metodë nuk funksionon, ja pse

Mitsotakis u lut për një pasaportë vaskinimi, Franca del kundër: Kjo metodë nuk funksionon, ja pse

Publikuar më 18.01.2021
Krijimi i një pasaporte vaksinimi për të udhëtuar në Evropë ...

Krijimi i një pasaporte vaksinimi për të udhëtuar në Evropë është një debat “shumë i parakohshëm”, tha të dielën Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane Clément Beaune, duke shtuar se “kur qasja në vaksinë do të përgjithësohet, do të jetë një çështje tjetër” . Nëse vaksina është “shkencërisht e sigurt, ne nuk e dimë ndikimin […]

Lexo më shumë

Instituti Slloven: Edi Rama dhe Enver Hoxhaj ndaluan njohjet ndërkombëtare të Kosovës, Kurti nuk ka asnjë pengesë për tu bërë kryeministër

Instituti Slloven: Edi Rama dhe Enver Hoxhaj ndaluan njohjet ndërkombëtare të Kosovës, Kurti nuk ka asnjë pengesë për tu bërë kryeministër

Publikuar më 18.01.2021
Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe B...

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Ljubjanë, Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike në Kosovë në kontekstin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat do të zhvillohen më 14 shkurt 2021. Po sjellim pjesët më të rëndësishme […]

Lexo më shumë

Kosovë/ Një viktimë dhe 267 raste të reja me COVID-19

Kosovë/ Një viktimë dhe 267 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 18.01.2021
Autoritetet shëndetësore në Kosovë thonë se gjatë 24 orëve t...

Autoritetet shëndetësore në Kosovë thonë se gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një viktimë nga koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen COVID-19. Viktima, 74 vjeç, është nga komuna e Ferizajt. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) në raportin ditor për situatën epidemiologjike njofton se janë shënuar edhe 267 raste të reja me COVID-19, pas […]

Lexo më shumë

Kyriakos Mitsotakis bën për herë të dytë vaksinën, flet për certifikatën e vaksinimit e cila ka mbështetjen e BE-së

Kyriakos Mitsotakis bën për herë të dytë vaksinën, flet për certifikatën e vaksinimit e cila ka mbështetjen e BE-së

Publikuar më 18.01.2021
Kyriakos Mitsotakis foli në takim, përmes telekonferencës, t...

Kyriakos Mitsotakis foli në takim, përmes telekonferencës, të Grupit Parlamentar të Demokracisë së Re dhe iu referua përvojës së tij personale nga vaksinimi, pasi më herët sot ai mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer/BioNTech. “Më shumë se 80,000 bashkëqytetarë tanë tashmë janë vaksinuar. Fillon cikli i dytë i atyre që u vaksinuan në fazën […]

Lexo më shumë