×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqia ishte gati të blinte 3 bomba atomike, pse u prish marrëveshja në momentin e fundit, a ishte në dijeni Amerika

Edhe pse tingëllon e pamundur, por Konstantinos Mitsotakis mund të jetë – midis shumë cilësive të tjera – kryeministri i parë grek që pajisi vendin me armë bërthamore, sipas asaj që i ishte atribuar dikur nga gjenerali i tij i fshehtë Nikos Grylakis. Në librin e tij të famshëm “Zbulo” që shqetësoi Demokracinë e Re, një kapitull i tërë iu kushtua blerjes së armëve bërthamore nga arsenali i BRSS në pranverën e vitit 1992

Kush do t’i marrë këto bomba?

Prishja e Bashkimit Sovjetik dikur bëri që zyrtarët e fuqishëm të KGB-së dhe oficerët e ushtrisë që donin të siguronin një të ardhme financiare, pasi e ardhmja dukej e pasigurt, ta hidhnin atë në tregtinë e armëve. Gjithçka doli nga çekiçi, nga qindra mijëra kallashnikov në helikopterë dhe bomba atomike, të cilat ishin me bollëk. Gjenerali Grylakis nuk u habit aspak kur, sipas asaj që ai shkruan në librin e tij, një zyrtar i shërbimeve sekrete ruse iu afrua në mënyrë që ta pyeste nëse Greqia do të ishte e interesuar të blinte tre bomba bërthamore.

Çmimi u caktua në 2,000,000 dollarë për secilën bombë dhe ekzekutivi i KGB informoi

Grylakis në detaje për marrëveshjen që do ta fuste Greqinë në mënyrë jozyrtare në klubin e mbyllur të forcave bërthamore. Gjenerali përgatit të gjithë informacionin e nevojshëm për atë që padyshim do të ishte “tregu i fshehtë i shekullit” dhe në një takim me z. Mitsotakis analizon ofertën e rusëve në detaje, jo vetëm me gojë, por edhe me shkrim. Presidenti aktual i nderit i Demokracisë së Re jo vetëm që nuk e refuzon ofertën, por e diskuton atë me Grylakis, i cili nëse do të dilte mirë, ishte gati për hapin tjetër.

Marrëveshja dhe udhëzimet për përdorim!

Në librin e tij, gjenerali zbulon kushtet e marrëveshjes për blerjen dhe shitjen e tre bombave atomike të vendosura nga rusët, të cilët, siç i thanë Z. Grylakis, bashkëpunuan gjithashtu me zyrtarë amerikanë. Këta të fundit padyshim që kishin hyrë në lojë për dy arsye: Ose për të marrë fitimin e tyre ose për të luajtur “lojërat” e tyre, me shumë gjasa në kurriz të vendit tonë.

Sido që të ishte rasti, njerëzit e KGB-së siguruan fshehurazi Kryeministrin e atëhershëm se do të transportonin tre bomba bërthamore me makinë nga vendi i Evropës Lindore në portin e Antwerpit në Belgjikë.

Ata madje theksuan se do t’i ngarkonin ata në anijen e zgjedhur nga qeveria greke dhe kushti i vetëm që vendosën në këtë fazë të marrëveshjes ishte që anija të ishte në kohë dhe legalisht në port. Ata nuk kishin absolutisht asnjë kërkesë financiare jo vetëm derisa armët të dorëzoheshin, por edhe derisa anija të ishte në ujërat territoriale ndërkombëtare.

Me dorëzimin e shumës prej 6,000,000 dollarë, gjenerali grek do të merrte kode dhe udhëzime për përdorimin e tre bombave, ndërsa rusët kërkuan një angazhim nga qeveria greke për të mos zbuluar ndonjë parametër të shitjes palëve të treta. Sipas gjeneralit Grylakis, Kryeministri Z. Mitsotakis e dëgjoi me kujdes sugjerimin e tij dhe pasi peshoi pozitivisht dhe negativët gjërat, ai i tha atij të “ngrijë” bisedimet me rusët. Arsyet ishin të dukshme. Nëse do të kishte edhe rrjedhjen më të vogël të çështjes, amerikanët do të ishin të zemëruar me Greqinë dhe nuk do ta linin pa përgjigje. Ndikimi negativ mbi Greqinë do të ishte i madh, ndërsa ne do të ishim të përgjegjshëm para Kombeve të Bashkuara, pasi të kishim nënshkruar marrëveshjen për mospërhapjen e armëve bërthamore.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Çfarë po ndodh në Greqi? 7 oficerë policie plagosen nga qytetarët, ja shkaku (Foto+Video)

Çfarë po ndodh në Greqi? 7 oficerë policie plagosen nga qytetarët, ja shkaku (Foto+Video)

Publikuar më 07.03.2021
Oficerët e policisë në Greqi u sulmuan në orën 3 pasdite të ...

Oficerët e policisë në Greqi u sulmuan në orën 3 pasdite të së dielës. Një grup prej 30 personash thuhet se sulmuan katër oficerë policie, të cilët po kryenin kontrolle për përdorimin e maskës, distancat dhe lëvizjet e paligjshme. Ajo që pasoi ishte një betejë më vete me policinë duke kërkuar përforcime nga forcat DIAS […]

Lexo më shumë

Në Maqedoninë e Veriut arrijnë 3.000 vaksina ruse

Në Maqedoninë e Veriut arrijnë 3.000 vaksina ruse

Publikuar më 07.03.2021
Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ...

Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ruse Sputnik V, nga rreth 200.000 sa janë porositur nga Rusia për vaksinimin e popullatës për mbrojtje nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili së bashku me ambasadorin rus Sergej Bazdnikin, kanë dalë për të pritur vaksinat në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, tha […]

Lexo më shumë

Kosovë/ Nëntë viktima dhe 548 të infektuar me koronavirus

Kosovë/ Nëntë viktima dhe 548 të infektuar me koronavirus

Publikuar më 07.03.2021
Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të dielë...

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të dielën 548 raste me koronavirus, pas testimit të 4.193 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), më 7 mars janë regjistruar nëntë viktima. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 2 raste (80, 76 vjeç), Mitrovicë 2 raste (84, […]

Lexo më shumë

FOTO/ Aksident i frikshëm automobilistik, kamioni del nga autostrada, shoferi dërgohet me urgjencë në spital!

FOTO/ Aksident i frikshëm automobilistik, kamioni del nga autostrada, shoferi dërgohet me urgjencë në spital!

Publikuar më 07.03.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur në një zonë me qarkullim të ...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në një zonë me qarkullim të lartë në Greqi. Bllokimi i trafikut aktualisht po mbizotëron në zonën e Kifissos për shkak të këtij aksidenti automobilistik. Siç mund të shihet në foto, kamioni ktheu kursin dhe si rezultat ra në parmakët mbrojtës. Për shkak të trafikut ka një ndalim trafiku […]

Lexo më shumë

“Nuk mund të mbrohesha edhe pse isha sportiste”/ Zyrtarja e lartë greke: Ata u përpoqën të më përdhunonin kur isha 15 vjeçe

“Nuk mund të mbrohesha edhe pse isha sportiste”/ Zyrtarja e lartë greke: Ata u përpoqën të më përdhunonin kur isha 15 vjeçe

Publikuar më 07.03.2021
Ish-Ministrja e Kulturës greke, Lydia Koniordou foli për ank...

Ish-Ministrja e Kulturës greke, Lydia Koniordou foli për ankesat në lidhje me ngacmimet seksuale, duke theksuar se në asnjë rast nuk duhet të njollosen viktimat. Duke folur në Open dhe emisionin “Ela, Hamogela”, Znj. Koniordou iu përgjigj Ministres së Kulturës, Lina Mendoni, duke thënë se përmendja e emrit të saj ishte për të ardhur keq […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Malit të Zi: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës

Kryeministri i Malit të Zi: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës

Publikuar më 07.03.2021
Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, ka deklaruar...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, ka deklaruar se sikur ai të kishte qenë në krye të qeverisë malazeze në vitin 2008, shteti i tij kurrë nuk do ta kishte njohur pavarësinë e Kosovës. Kreu i qeverisë së Malit të Zi në një intervistë për gazetën serbe “Blic” ka thënë çështja e Kosovës, për […]

Lexo më shumë

Tmerr i vërtetë! Vajza bie pre e dhunës së ish të dashurit të saj, ajo tenton të largohet nga dritarja

Tmerr i vërtetë! Vajza bie pre e dhunës së ish të dashurit të saj, ajo tenton të largohet nga dritarja

Publikuar më 07.03.2021
“Ajo as nuk e mbante mend se “ngacmuesi” i 32-vj...

“Ajo as nuk e mbante mend se “ngacmuesi” i 32-vjeçares i cili u dënua nga Gjykata e Volosit me 15 muaj burg me pezullim të thjeshtë për dëmtim të thjeshtë trupor, dëmtim të pronës së huaj, prishjen e shtëpisë, ishte ish-partneri i saj 25 vjerçar”! Vajza e dëmtuar dukshëm tronditi gjykatën duke përshkruar se si […]

Lexo më shumë

Tërmeti në Greqi, vdes personi i parë!

Tërmeti në Greqi, vdes personi i parë!

Publikuar më 07.03.2021
I moshuari grek që u shpëtua nga ekipet e shpëtimit të gjetu...

I moshuari grek që u shpëtua nga ekipet e shpëtimit të gjetura në zonë dhe më pas u transportua me ambulancë në një qendër private rehabilitimi ka vdekur; Ditën e djeshme, 83-vjeçari u transportua në Spitalin e Përgjithshëm të Larisës, aty edhe ku humbi jetën. Varrimi i tij do të bëhet nesër në një rreth […]

Lexo më shumë