×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqi/ Pesë persona në kampet e azilantëve kanë vdekur nga sulmet me thikë

Një mori vrasjesh me thikë në kampin më të madh të azilkërkuesve në Greqi ka lënë të vdekur pesë persona, përfshirë një grua dhe një djalë të ri.

Vrasjet ndodhën në kampin e mbipopulluar Moria në ishullin Lesbos, i cili është shtëpia e 17,000 njerëzve që jetojnë atje. Pesë janë vrarë në përplasje që nga fillimi i vitit – përfshirë një grua dhe një djalë të ri – ndërsa dhjetë të tjerë gjithashtu janë lënduar në sulme.

“Situata përkeqësohet çdo ditë”, thotë Muhamedi, një Sirian i cili është bllokuar në Moria me gruan e tij shtatzënë dhe vajzën e tyre të re për shtatë muajt e fundit. ‘Kemi frikë për fëmijët tanë. Çdo ditë ka trazira, dhe çdo natë ata luftojnë me thika’.

Dy nga goditjet me thikë kanë ndodhur në sheshin qendror të kryeqytetit portual të Mytilene, dhe banorët kanë shprehur shqetësimin për mungesën e oficerëve të policisë në kamp. Tensioni midis Hazarasit etnik të Afganistanit dhe Taxhikistanit është një burim i shpeshtë dhune, thotë Nazifa, një mësuese nga ai vend. ‘Dje, njerëzit erdhën në çadrën tonë duke pyetur nëse jemi Hazara apo Taxhik. Ne nuk jemi asnjë, kështu që të dy palët tani na konsiderojnë armiq’, tha ajo.

Si vrasjet, kampi i mbipopulluar përballet me frikën e një shpërthimi të koronavirusit i cili mund të kërkojë më shumë jetë. Kampi ka qenë nën mbyllje që nga 18 marsi i cili është zgjatur tre herë, së fundmi deri më 21 qershor.

Mjekët pa Kufij (MSF) këtë javë kritikuan shtrirjen e bllokimit si ‘diskriminuese’ dhe ‘kundër-produktive’.

“Zgjatja e kufizimeve të lëvizjes të vendosura për azilkërkuesit që jetojnë në qendrat e pritjes greke do të zvogëlojë më tej qasjen e tyre tashmë të kufizuar në shërbime themelore dhe kujdes mjekësor”, tha Marco Sandrone, në një deklaratë.

“Në fazën aktuale të epidemisë COVID-19, nuk është plotësisht e justifikuar nga pikëpamja e shëndetit publik”, tha ai.

Daily Mail

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 të vdekur dhe 213 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

6 të vdekur dhe 213 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 24.07.2020
6 pacientë kanë humbur jetën dhe 213 të tjerë janë infektuar...

6 pacientë kanë humbur jetën dhe 213 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë, raportojnë mediat vendase. Në përditësimin e të dhënave, në ditën e sotme IKSHPK ka bërë të ditur se numri total i viktimave në Kosovë ka shkuar në 164. Në Prishtinë janë regjistruar 80 raste të […]

Lexo më shumë

Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ish-gjenerali tregon se çfarë duhet të bëjë qeveria

Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ish-gjenerali tregon se çfarë duhet të bëjë qeveria

Publikuar më 12.07.2020
Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Këtë e ka ...

Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Këtë e ka komentuar ish gjenerali, eksperti i çështjeve ushtarake dhe të sigurisë, Ramadan Qehaja, i cili ka shpjeguar se a duhet të bëhet një gjë e tillë. Ai në postimin e tij në Facebook, ka shkruar se një vendim i tillë në momentin aktual të rrezikut nga Covid-19 është […]

Lexo më shumë

Takim virtual Hoti-Vuçiç për dialogun Kosovë-Serbi

Takim virtual Hoti-Vuçiç për dialogun Kosovë-Serbi

Publikuar më 12.07.2020
Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), e ka publiku...

Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), e ka publikuar agjendën e plotë të takimit që pritet të mbahet sot në mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Ky video-takim, sipas njoftimit të EEAS, pritet të fillojë në ora 10:00. “Dialogu Beograd-Prishtinë i lehtësuar nga Bashkimi Evropian do të rifillojë […]

Lexo më shumë

Mbyllet qendra e Athinës, shkak protestat masive

Mbyllet qendra e Athinës, shkak protestat masive

Publikuar më 03.07.2020
Qeveria greke ka vendosur të mbyllë qendrës e Athinës për sh...

Qeveria greke ka vendosur të mbyllë qendrës e Athinës për shkak të protestave masive që po bëhen kohët e fundit në kryeqytet. Rrugët kryesore të qendrës, Panepistimiou, Stadiou, Amalias dhe Vas.S Sofias janë aktualisht të mbyllura për shkak të një proteste të qytetarëve kundër ankandeve. Por Partia Komuniste e Greqisë do të protestojë sot pikërisht […]

Lexo më shumë

Votohet qeveria në Kosovë, Avdullah Hoti merr drejtimin si Kryeministër

Votohet qeveria në Kosovë, Avdullah Hoti merr drejtimin si Kryeministër

Publikuar më 03.06.2020
Kryeministri betohet dhe prezanton programin pasi mori 61 vo...

Kryeministri betohet dhe prezanton programin pasi mori 61 vota pro për të qeverisur Kosovën Në mes të tensioneve jashtë parlamentit dhe replikave të deputetëve Brenda tij, Kuvendi i Kosovës miratoi me 61 vota pro qeverinë e re me në krye Avdullah Hotin. Kuvendi i Kosovës ka 120 deputetë ndërkohë 61 deputetë kanë votuar pto qeverisë […]

Lexo më shumë

Alarm në Maqedoninë e Veriut/ 89 të infektuar dhe 7 viktima në 24 orë

Alarm në Maqedoninë e Veriut/ 89 të infektuar dhe 7 viktima në 24 orë

Publikuar më 01.06.2020
Shifra shqetësuese gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e ...

Shifra shqetësuese gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë regjistruar edhe 89 raste të reja me COVID-19, nga 727 testime të bëra. Në Maqedoninë e Veriut, raportohet për 7 viktima gjatë ditës së djeshme. 2 nga Shkupi, 2 nga Kumanova, 2 nga Tetova dhe një nga […]

Lexo më shumë

Zyrtare/ Greqia ul çmimin e transportit publik

Zyrtare/ Greqia ul çmimin e transportit publik

Publikuar më 01.06.2020
Pas pandemisë, Greqia ka vendosur të ul çmimin e biletave pë...

Pas pandemisë, Greqia ka vendosur të ul çmimin e biletave për transportin publik. Duke nisur nga kjo e hënë biletat për transportin publik në Athinë dhe Selanik janë më të lira me një ulje të taksës së vlerës së shtuar, në 13% e hyrë në fuqi, nga 26% që ishte. Nga tani deri në tetor, […]

Lexo më shumë

Greqia shtyn lejet e qëndrimit për emigrantët, kategoritë që preken

Greqia shtyn lejet e qëndrimit për emigrantët, kategoritë që preken

Publikuar më 12.05.2020
Greqia ka vendosur që të shtyjë lejet e qëndrimit për emigra...

Greqia ka vendosur që të shtyjë lejet e qëndrimit për emigrantët deri më datë 31 dhjetor 2020. Vendimi është marrë nga ministria e Emigracionit. Paralelisht, për arsye të situatës së krijuar nga COVID-19, një vendim i posaçëm ministror i datës 7 maj 2020. Në Aktin Normativ për paketën e masave ekonomike e sociale të Qeverisë […]

Lexo më shumë