Goditet “Huawei”, smartfonët e rinj do shiten pa “Facebook” e “WhatsApp”

Kompanitë perëndimore të teknologjisë kanë nisur të shkëpusin marrëdhëniet me gjigantin kinez të telekomunikacionit “Huawei”, pasi administrata Trump e vendosi në listën e zezë të tregtisë.

Kështu, “Facebook” s’do të lejojë instalimin e aplikacioneve në smartfonët e “Huawei”. Ata që përdorin smartfonë “Huawei” janë ende në kohë për të shkarkuar dhe përdorur aplikacionet e “WhatsApp”.

Por, kur smartfonët e rinj të dalin në shitje nëpër dyqane, “Huawei” s’mund t’i përfshijë më aplikacionet.

Pra bëhet fjalë për telefonët të cilët ende s’kanë dalë nga fabrika. Këto kufizime godasin rëndë planet e “Huawei” për të ndërtuar dyqan aplikacionesh përtej “Google Play Store”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet