×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.”

Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë në SHBA, e cila pak orë më parë ka vendosur të ndalojë ligjërisht abortin, duke i dhënë fund një miratimi 50 vjeçar që u jepte grave të drejtën të hiqnin fëmijët. Por ndonëse tronditëse, veçanërisht pasi bie ndesh me opinionin publik të shumicës për këtë çështje, nuk ishte befasi. Vendimi ishte rezultat i një kërkimi jashtëzakonisht të suksesshëm brezash nga lëvizja konservatore në të gjitha nivelet politike, nga aktivistët socialë dhe fetarë në bazë, deri te liderët themelues të një institucioni ligjor të krahut të djathtë e deri te presidentët republikanë. Demokratët u zotuan të luftojnë kundër. Por misioni i tyre, si ai i fituesve të tyre konservatorë, mund të zgjasë dekada apo edhe më gjatë në ndjekje të një qëllimi të largët.

“Mos bëni gabim: Ky vendim është kulmi i një përpjekjeje të qëllimshme gjatë dekadave për të prishur ekuilibrin e ligjit tonë. Është një realizim i një ideologjie ekstreme dhe një gabim tragjik nga Gjykata e Lartë,” tha Presidenti Joe Biden. Por ai shtoi: “Kjo nuk ka mbaruar”.

Klinikat kanë filluar të mbyllen në disa shtete amerikane pasi një vendim i Gjykatës së Lartë të premten hoqi të drejtën kushtetuese të grave amerikane për abort, shkruan BBC. Rreth gjysma e shteteve pritet të vendosin kufizime ose ndalime të reja pasi gjykata rrëzoi vendimin e saj 50-vjeçar Roe v Wade. Nga këta, 13 shtete e kanë nxjerrë jashtë ligjit abortin menjëherë.

Në Phoenix, Arizona, policia hodhi gaz lotsjellës pasi protestuesit pro abortit goditën dyert dhe dritaret e Kapitolit. Në Los Angeles, protestuesit bllokuan për pak kohë trafikun në një autostradë.

Në një klinikë aborti në Little Rock, Arkansas, dyert për pacientët u mbyllën sapo opinioni i gjykatës u postua në internet dhe mund të dëgjohej ngashërimi. Stafi bëri telefonata për t’u thënë grave se takimet e tyre ishin anuluar.

“Pavarësisht se sa fort përgatitemi për një lajm të keq, kur ai më në fund godet, godet fort. T’i telefonosh këta pacientë dhe t’u thuash atyre se Roe v Wade u përmbys është zemërthyese,” tha infermierja Ashli ​​Hunt për BBC.

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell, i cili bëri po aq sa çdo lider republikan për të transformuar Gjykatën e Lartë, vlerësoi vitet e fushatës konservatore që kishin çuar në vendimin e së premtes. “Miliona amerikanë kanë shpenzuar gjysmë shekulli duke u lutur, marshuar dhe punuar drejt fitoreve historike të sotme për sundimin e ligjit dhe për jetën e pafajshme. Unë kam qenë krenar që kam qëndruar me ta gjatë gjithë udhëtimit tonë të gjatë dhe ndaj gëzimin e tyre sot”, është shprehur McConnell.

Aborti u bë i ligjshëm në të gjithë SHBA-në pas një vendimi ligjor historik në 1973, i referuar shpesh si rasti Roe kundër Wade. Por me një vendim të disa orëve më parë, me shumicë gjyqtarësh 6 – 3, aborti u ndalua për të gjitha nënat në Amerikë. Aborti bëhet menjëherë i paligjshëm në 22 shtete amerikane, ndërsa shtetet e tjera pritet të vendosin më vonë. Por përse ky ligj që orë më parë u shpall i paligjshëm quhej Roe kundër Wade (Roe v Wade)?

Në vitin 1969, një grua beqare 25 vjeçare, Norma McCorvey, duke përdorur pseudonimin “Jane Roe”, sfidoi ligjet penale të abortit në Teksas. Shteti e ndaloi abortin si antikushtetues, me përjashtim të rasteve kur jeta e nënës ishte në rrezik. Mbrojtësi i ligjit kundër abortit ishte Henry Wade – prokurori i qarkut për Dallas County – prandaj nga atëherë ai quhej Roe v Wade. Zonja McCorvey ishte shtatzënë me fëmijën e saj të tretë kur ngriti çështjen dhe pretendoi se ishte përdhunuar. Por çështja u refuzua dhe ajo u detyrua të lindte. Në vitin 1973 apeli i saj u dërgua në Gjykatën e Lartë të SHBA, së bashku me atë të një gruaje 20 vjeçare nga shteti i Xhorxhias, Sandra Bensing.

Gjyqtarët e lartë argumentuan se ligjet e abortit në Teksas dhe Xhorxhia binin ndesh me Kushtetutën e SHBA-së, sepse ato shkelin të drejtën e një gruaje për privatësi. Me një votim 7 – 2 atë vit Gjykata e Lartë i hoqi të drejtën qeverive për të ndaluar abortet. Ata vlerësuan se e drejta e një gruaje për të ndërprerë shtatzëninë mbrohej nga kushtetuta amerikane.

Si i ndryshoi rasti të drejtat e grave?

Rasti krijoi sistemin “tremujor” që lejonte:

  • një e drejtë absolute për një abort në tre muajt e parë (tremujorin) e shtatzënisë
  • disa rregullore qeveritare në tremujorin e dytë
  • shtetet kufizonin ose ndalonin abortet në tremujorin e fundit pasi fetusi i afrohet pikës ku mund të jetojë jashtë mitrës

Roe v Wade konstatoi gjithashtu se në tremujorin e fundit, një grua mund të bëjë një abort pavarësisht çdo ndalimi ligjor vetëm nëse mjekët vërtetojnë se është e nevojshme për të shpëtuar jetën ose shëndetin e saj.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Publikuar më 17.08.2022
Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë...

Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë ime bijë gati 11 vjeçare teksa sheh rrëmujë në rrugët e Tiranës për koncertin e një repisti, një festival i muzikës rap dhe hip-hop. “Ia kuptoni tekstet?”,- e ngas më tej. “Patjetër, ngjan cool, është i pasur, gocat për të lënë kokën dhe…(këtu ul zërin)…thotë […]

Lexo më shumë

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë