×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gjermania shënon rritje të mëdha të numrit të vdekjeve nga COVID-19, ja plani i ri i masave

Gjermania raportoi një rekord vdekjeje prej 410 personash, si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit, para se 16 udhëheqësit e shtetit federal dhe Kancelarja Angela Merkel të takoheshin të mërkurën për të diskutuar kufizimet për festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit u rrit me 18,633 në 961,320, treguan të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive, 5,015 më pak se rritja rekord e raportuar të Premten.

Sidoqoftë, numri i të vdekurve u rrit 410 në 14,771, nga 305 një javë më parë, dhe vetëm 49 më 2 nëntor, ditën kur Gjermania futi një bllokim të pjesshëm.

Kryeministri i Saksonisë Michael Kretschmer paralajmëroi një kolaps të kujdesit mjekësor në javët e ardhshme.

“Situata në spitale është shqetësuese … Ne nuk mund të garantojmë kujdes mjekësor në këtë nivel të lartë (të infeksioneve)”, i tha ai radios MDR.

Shtetet federale pritet të vendosin të mërkurën për të zgjatur “dritën e bllokimit” deri më 20 dhjetor. Kjo do të mbajë baret, restorantet dhe vendet e argëtimit të mbyllura ndërsa shkollat ​​dhe dyqanet qëndrojnë të hapura.

Ata gjithashtu planifikojnë të zvogëlojnë numrin e njerëzve të lejuar për t’u takuar në pesë nga 1 Dhjetori, por lejojnë mbledhjet e deri në 10 personave gjatë Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri për të lënë familjet dhe miqtë të festojnë së bashku, tregoi një projekt propozim të martën.

Shefat e shtetit do të diskutojnë gjithashtu nëse do të ndajnë klasat e shkollës në njësi më të vogla dhe t’i mësojnë ato në kohë të ndryshme, si dhe një fillim të mundshëm të hershëm të pushimeve shkollore të Krishtlindjeve.

Qeveria ka në plan të zgjasë ndihmën financiare për firmat e goditura nga kufizimet, të cilat, sipas burimeve, mund të shtojnë deri në 20 miliardë euro (23,81 miliardë dollarë) në dhjetor në një faturë të vlerësuar prej 10-15 miliardë euro në nëntor.

Kreu i grupit parlamentar konservator Ralph Brinkhaus u kërkoi shteteve federale të marrin përsipër një pjesë të kostove për masat e koronavirusit. “Tani është koha që shtetet të marrin përgjegjësinë financiare,” i tha ai transmetuesit RTL/ntv.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Paralajmëron qeveria franceze: Masat aktuale kufizuese nuk mjaftojnë, duhet bllokim më i fortë i vendit

Paralajmëron qeveria franceze: Masat aktuale kufizuese nuk mjaftojnë, duhet bllokim më i fortë i vendit

Publikuar më 27.01.2021
Zëdhënësi i qeverisë franceze, Gabriel Attal tha të mërkurën...

Zëdhënësi i qeverisë franceze, Gabriel Attal tha të mërkurën se kufizimet kombëtare aktuale deri në 6 pasdite është i pamjaftueshëm për të ngadalësuar përhapjen aktuale të COVID-19, duke theksuar se kufizime të tjera mund të jenë në horizont. Shtetrrethimi ka një “efikasitet relativ”, por “nuk ngadalëson mjaftueshëm” përhapjen e virusit, tha Attal. Attal shtoi se […]

Lexo më shumë

BE shpërthen në kritika dhe kërcënime: Duam shpjegime, kemi një kontratë për vaksinat, duhet ta zbatoni sepse keni përgjegjësi ligjore

BE shpërthen në kritika dhe kërcënime: Duam shpjegime, kemi një kontratë për vaksinat, duhet ta zbatoni sepse keni përgjegjësi ligjore

Publikuar më 27.01.2021
Përpjekjet e BE-së për të zgjidhur çështjen që ka lindur me ...

Përpjekjet e BE-së për të zgjidhur çështjen që ka lindur me AstraZeneca u theksuan nga Komisionerja e Shëndetësisë, Stella Kyriakidou, në një konferencë për shtyp, ndërsa ajo foli për “shpjegime të pamjaftueshme nga kompania” e cila shkaktoi “pakënaqësi të thellë në vendet anëtare”. “27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian janë të bashkuar në faktin se […]

Lexo më shumë

Policia angleze vihet në aksion, kap shqiptarin me 100 mijë paund, ja ku i kishte fshehur

Policia angleze vihet në aksion, kap shqiptarin me 100 mijë paund, ja ku i kishte fshehur

Publikuar më 27.01.2021
Një person është akuzuar si pjesë e një hetimi të Agjencisë ...

Një person është akuzuar si pjesë e një hetimi të Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) për zbulimin e parave të dyshuara kriminale në Angli. Ajet Balesi, 29 vjeç, një shtetas shqiptar që jeton në Ramsbottom, u arrestua së bashku me dy persona të tjerë me të cilët po udhëtonte më 24 janar në terminalin e […]

Lexo më shumë

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

Publikuar më 27.01.2021
Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të Astr...

Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të AstraZeneca, është evakuuar pasi u vu re një pako të dyshimtë. Policia e Uellsit tha se oficerët ishin në zonën industriale Wrexham. “Ne morëm një pako të dyshimtë këtë mëngjes. Të gjithë autoritetet përkatëse u informuan menjëherë”. Duke ndjekur këshillat e ekspertëve, ne evakuuam pjesërisht […]

Lexo më shumë

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

Publikuar më 27.01.2021
Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pran...

Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pranimin tronditës të kompanisë, se dërgesat e para të vaksinave të koronavirusit në BE do të jenë shumë larg parashikimeve, duke pretenduar se numri që do të dorëzohet nuk është “aq i keq” dhe kompania e tij u angazhua vetëm për të përmbushur kërkesën për “përpjekjen e […]

Lexo më shumë

Pa vaksina/ Madridi ndalon vaksinimet për dy javë

Pa vaksina/ Madridi ndalon vaksinimet për dy javë

Publikuar më 27.01.2021
Autoritetet shëndetësore të Madridit pezulluan vaksinimet ku...

Autoritetet shëndetësore të Madridit pezulluan vaksinimet kundër COVID-19 këtë jave dhe atë të ardhshme, pasi dozat në dispozicion të tyre skadojnë, tha sot nënkryetari i rrethit të Madridit, Ignacio Aguado. Distrikti ka ndaluar vaksinimet e reja në mënyrë që të përdorë disa doza pasi u duhen ende t’u japë dozën e dytë atyre që kanë […]

Lexo më shumë

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Publikuar më 26.01.2021
Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata t...

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen. Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër […]

Lexo më shumë

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

Publikuar më 26.01.2021
Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella&#...

Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella”, ndërsa Britania e Madhe arriti një histori të zymtë prej 100,000 vdekjesh nga koronavirusi, citon Politico.eu.  Shifrat e fundit nga qeveria treguan se numri i të vdekurve ka arritur të paktën 100,162 vdekje brenda 28 ditëve të një prove pozitive. Numri i rasteve ka filluar të […]

Lexo më shumë