×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gazsjellësi TAP kalon në tokën shqiptare por vendi ynë nuk përfiton asgjë, zbulohet plani i presidentit azerbajxhanas për Shqipërinë dhe Ballkanin

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev tha se tregjet evropiane të energjisë do të shohin më shumë gaz që rrjedh nga Azerbajxhani në Korridorin Jugor të Gazit në vitin 2022 duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë e tregut që mund të çojë në një krizë të paqëndrueshme energjetike.

Vërejtjet e presidentit Aliyev erdhën në takimin e 8-të ministror të Këshillit Këshillimor të Korridorit Jugor të Gazit (SGC) në kryeqytetin Baku të Azerbajxhanit të premten.

“Azerbajxhani, pas përfundimit të Korridorit Jugor të Gazit, arriti të rrisë eksportin e tij në tregjet ndërkombëtare, duke përfshirë edhe ato evropiane. Vitin e kaluar eksporti i gazit natyror nga Azerbajxhani ishte 19 miliardë metra kub, 8.5 në Turqi, gati 7 miliardë në Itali dhe pjesa tjetër për anëtarët e tjerë të ekipit – Gjeorgjia, Greqia, Bullgaria”, tha ai, duke shprehur shpresat e tij për të ftuar Shqipërinë si një marrës i ri pasi përfundon rrjetin e shpërndarjes së gazit”, raporton President.

Sipas presidentit, gazi i Azerbajxhanit ndan 20-80 për qind të konsumit të përgjithshëm të gazit në vende të ndryshme të huaja dhe numri ka ardhur duke u rritur ndërsa Azerbajxhani punon për të rritur prodhimin e energjisë blu.

Presidenti Aliyev është i bindur se rezervat e provuara të gazit të Azerbajxhanit i lejojnë vendit të rrisë flukset në tregjet jashtë shtetit, veçanërisht në Evropë, e cila është përballur me një mungesë burimesh. Sipas të dhënave zyrtare, rezervat e provuara të gazit të Azerbajxhanit të bllokuara nën Detin Kaspik janë 2.6 trilion metra kub, nga të cilat një trilion është i rezervuar në fushën më të madhe të Shah Deniz. Megjithatë, shifra ka të ngjarë të rritet për shkak të zbulimeve të reja.

“Shah Deniz është fusha kryesore e gazit në Azerbajxhan dhe deri më tani, i vetmi kontribuues në Korridorin Jugor të Gazit, por edhe projekte të tjera janë në proces. Një nga fushat më të mëdha të kondensatës së gazit të Absheron shpresojmë se do të fillojë prodhimin shumë shpejt, ndoshta më pak se brenda një viti. Faza 1 e “Absheron” do të prodhojë 1.5 miliardë metra kub, jo një sasi e madhe, por mendoj se është thelbësore për disa vende. Një fushë tjetër e madhe, e cila shpresojmë se do të japë edhe rezultate të mira është “Babak” me rezerva të vlerësuara prej 400 miliardë metra kub. “Umid” të paktën 200 miliardë metra kub. Dhe sigurisht, ne kemi pritshmëri të mëdha nga një nga fushat më të vjetra të naftës dhe gazit, Azeri-Chirag-Gunashli. Seksioni i tij i thellë i gazit, i cili shpresoj se së shpejti do të jetë gjithashtu në funksion dhe është gjithashtu qindra miliarda metra kub gaz dhe mund të nxirret mendoj brenda një periudhe të shkurtër kohore”, shtoi presidenti Aliyev.

Azerbajxhani ka dërguar gaz natyror përmes Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) në tregjet evropiane që nga 31 dhjetori 2020. TAP fillon në kufirin turko-grek dhe kalon përgjatë rrugëve 773 kilometra në tokë dhe 105 kilometra në det që përshkojnë Greqinë dhe Shqipërinë drejt saj, destinacioni përfundimtar në Itali.

Ndërkohë, TAP është pjesë e mega tubacionit të Korridorit Jugor të Gazit (SGC), i cili është projektuar dhe ndërtuar për rritjen dhe diversifikimin e furnizimeve evropiane me energji duke sjellë gazin natyror të Kaspikut në Evropë për herë të parë. SGC me tre segmente përshkon shtatë vende dhe gjashtë sisteme rregullatore, lidh 11 investitorë të ndryshëm dhe fillimisht furnizon 12 blerës të shumtë gazi, kryesisht në Evropë. Vëllimi vjetor i transportit prej 16 bcm i korridorit ndahet midis Turqisë dhe vendeve të Bashkimit Evropian, të cilat marrin respektivisht 6 bcm dhe 10 bcm.

TAP-i shihet si një transportues energjie i rëndësishëm nga pikëpamja strategjike dhe ekonomike dhe vlerësohet për sigurimin e aksesit të besueshëm në një burim krejtësisht të ri të gazit natyror për Evropën, i cili varet në mënyrë të konsiderueshme nga furnizimet e huaja. Tubacioni luan një rol të rëndësishëm në rritjen e sigurisë energjetike të Evropës, diversifikimin e furnizimit, si dhe objektivat e dekarbonizimit duke lehtësuar një rrjedhje të pandërprerë të gazit Azerbajxhan nga fusha nënujore Shah Deniz-2 e operuar nga BP.

Komisioneri Evropian për Energjinë Kadri Simson tha se përpjekjet e Azerbajxhanit për të rritur furnizimet me gaz në Evropë në SGC ishin “një moment delikat për sa i përket sigurisë së furnizimit me gaz të BE-së”.

“Gazi i besueshëm, konkurrues dhe i përballueshëm po shkon drejt Evropës Juglindore. Shtëpitë furnizohen, ndërtesat ngrohen dhe qytetarët marrin energjinë e nevojshme. Dhe me rritjen e çmimeve të energjisë dhe furnizimin e shtrënguar të gazit, roli i korridorit është strategjikisht i rëndësishëm për BE-në [Bashkimin Evropian], tani më shumë se kurrë,” tha ai në takimin ministror në Baku, duke shtuar se BE-ja është e interesuar për zgjerimin e mëtejshëm të kapaciteteve dhe gjurma gjeografike e SGC.

Simson vazhdoi duke shtuar se deri në vitin 2030, gazi do të përfaqësonte deri në 22 për qind të përzierjes energjetike të Evropës, që do të thotë se tregjet e brendshme do të kishin nevojë për furnizime shtesë nga Azerbajxhani në TAP. Sipas saj, konsorciumi TAP po kryen aktualisht një test tregu për të zbuluar kërkesën për furnizime shtesë, rezultati i të cilit do të dihet brenda korrikut 2022.

Zyrtarët e TAP janë të bindur se kapaciteti vjetor i xhiros së TAP-it mund të rritet deri në 20 bcm gaz në vit duke furnizuar energjinë në më shumë tregje në Evropë.

Në rast të zgjerimit të kapaciteteve, disa vende të Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Bosnjë dhe Hercegovinën dhe Kroacinë, mund të marrin gjithashtu gazin Azerbajxhan. Furnizimet e TAP-it do të jenë grumbulli i parë i gazit të tubacionit që arrin familjet në Mal të Zi.

“Ju keni parë rëndësinë e madhe të 8 miliardë metra kub gaz që tashmë është dorëzuar (në vitin 2021) në Evropë përmes Azerbajxhanit. Gjatë këtij dimri ka qenë një pjesë shumë e çmuar e përzierjes sonë energjetike dhe unë shpresoj se ne mund të llogarisim te Azerbajxhani për të sjellë edhe më shumë nga kjo energji, dhe jo vetëm në Evropë, por edhe në fqinjët tanë, Ballkanin Perëndimor”, tha Oliver Várhelyi, Komisioneri Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, në një konferencë shtypi pas takimit në Baku të premten.

BE ka plane për 5 bcm/vit gaz azerbajxhanas që do të furnizohet në Ballkanin Perëndimor në Gazsjellësin Jon Adriatik (IAP) 511 kilometra, i cili do të lidhet me TAP në Shqipëri dhe do të shtrihet në rrjetin kroat nëpërmjet Malit të Zi, me një nxitje në Bosnje dhe Hercegovinë.

Ballkani Perëndimor – i përbërë nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia, ka pasur mungesë të infrastrukturës së besueshme energjetike që nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë, e cila pati dëme serioze në vazhdën e konflikteve nga shpërbërja e vendit, citon Caspian News.

Shumica e importeve të gazit në Ballkanin Perëndimor vijnë nga Rusia. Shqipëria, Mali i Zi dhe pjesë të Maqedonisë së Veriut dhe Bosnjë-Hercegovinës nuk janë të lidhura me rrjetin evropian të gazit. Vetëm Serbia prodhon gaz që plotëson rreth 20 deri në 25 përqind të konsumit të saj të brendshëm, sipas një raporti të përpiluar nga Jstor, një bibliotekë dixhitale e revistave akademike.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

Publikuar më 27.06.2022
Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me m...

Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me makinë. Klaudia Xhaferaj është nëna që humbi jetën bashkë me të birin mesditën e sotme në Berat. Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në lumin Osum.

Lexo më shumë

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Publikuar më 27.06.2022
Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina ...

Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe ra në lum. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën urbane “Antipatrea”, pranë vendit të quajtur “Ura e re”. Sipas policisë, K. Xh., duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumë. […]

Lexo më shumë

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

Publikuar më 27.06.2022
Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambro...

Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura, duke i lënë ato të ngrodhin. Pamjet e siguruara nga “Shekulli” tregojnë të ashtuquajturin vendstrehim të qenve të rrugës në periferi të qytetit. Dhjetra prej tyre, të lidhur me zinxhirë, mbahen në diell pa ushqim, derisa të japin shpirt. E njëjta pamje ishte mëse një vit […]

Lexo më shumë

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Publikuar më 27.06.2022
Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku nj...

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku një makinë ka përfunduar në lumë.  Mësohet se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Goricës, ndërsa brenda automjetit në momentin e aksidentit ndodhej një grua së bashku me fëmijën e saj të mitur 6 vjeç, të cilët fatkeqësisht kanë humbur jetën. Njoftimi […]

Lexo më shumë

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Publikuar më 27.06.2022
Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e buj...

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e bujshme, ku pesë të dyshuar kanë masakruar një 42-vjeçar grek në një lokal në Athinë. Arrestimet janë kryer sot në mëngjes, ku në pranga ka rënë një grek dhe një i huaj 24-vjeçar. 42-vjeçari u dhunua për vdekje të dielën nga pesë persona, që sipas raportimeve ishin […]

Lexo më shumë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Publikuar më 27.06.2022
Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini d...

Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini dhe për qëndrimin e tij prokosovar. Ai ka thënë se në librin e tij, kishte shkruar për masakrat që kishin ndodhur në Kosovë nga shteti serb dhe se nuk pret rregullim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, përderisa në krye të shtetit të Serbisë është Presidenti Aleksandar Vuçiqi. “Nga Dritarja […]

Lexo më shumë

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Publikuar më 27.06.2022
Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vij...

Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vijoi edhe këtë vit si një akt solidariteti njerëzor, duke ju bashkuar sloganit të Ditës Botërore të Dhurimit të gjakut 2022  “Bashkoni përpjekjet dhe shpëtoni jetë”! Kryeministri Rama një dhurues i rregullt i gjakut prej thuajse dy dekadash ishte i pari që dhuroi sot gjak në ndihmë […]

Lexo më shumë

Zjarri në Sazan, ministri Peleshi ia lë përgjegjësinë bashkisë së Vlorës: Zjarrfikëset nuk i kemi ne

Zjarri në Sazan, ministri Peleshi ia lë përgjegjësinë bashkisë së Vlorës: Zjarrfikëset nuk i kemi ne

Publikuar më 27.06.2022
Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e cilësoi një zjarr pothua...

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e cilësoi një zjarr pothuajse serioz flakët që pushtuan për katër ditë me radhë ishullin e Sazanit. Gjatë debatit në Komision me deputetin e PD Ferdinant Xhaferaj, Peleshi u shpreh se çështja e zjarrit në Sazan është bërë sikur të ishte bërë nami. “Ne kemi pasur një zjarr pothuajse serioz në […]

Lexo më shumë