×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gazeta Zviceriane Blick/ Shtetasi Zvicerian: fajin për viktimat e kanë ndërtimet

Gazeta më e madhe zvicerane, Blick, shkruan se fajin për kaq shumë viktima në tërmetin që ndodhi në Shqipëri e kanë ndërtimet.

Blick ka intervistuar një zviceran që jeton në Durrës me të shoqen, i cili shpërthen me zemërim. Rolf Alther, 77 vjeç, jeton me gruan kosovare në Durrës prej pesë vitesh.

“Kjo nuk duhej të ndodhte,” thotë ai ai. “Ky tërmet nuk është kaq i madh sa të shkaktonte dëme kaq të mëdha”.

Problemi është se askush nuk guxon këtu të thotë se pse ka dëme të tilla. “Shkaku i shembjeve janë ndërtimet e këqija shkel e shko”.

I zemëruar, ai i ka dërguar foto gazetës se si është dëmtuar banesa e tij dhe godina të tjera. Zvicerani, që dikur ka qenë përfaqësues politik në një parlament kantonal, thotë se këto janë ndërtime kriminale.

“Në Zvicër, fitimi i një ndërmarrje ndërtimi për një projekt është gjashtë deri në shtatë përqind, këtu është 70 përqind! Sipërmarrësit këtu fitojnë një qerre me para në kurriz të sigurisë”.

Alther nuk e ndal shpërthimin kur thotë se druhet se kriminelët do të përfitojnë edhe nga tërmeti.

“Shumë shtete dhe individë po dërgojnë donacione për rindërtim, që do të përfundojnë në xhepat e këtyre mashtruesve”, thotë ai.

Teorinë e tij për ndërtimet e dobëta e mbështet edhe profesori i ETH Zyrih, Bozidar Stojadinovic. Ai thotë se pasi sheh me kujdes fotot, e kupton se bëhet fjalë për ndërtime të dobëta. Sipas tij, ato duhen shembur.

“Ata fokusohen tek fitimi afatshkurtër, në vend që të mendojnë për të nesërmen dhe të investojnë në siguri. Ndërtesat moderne duhet të jenë në gjendje t’i rezistojnë një tërmeti si ai i të martës në Shqipëri,” thotë profesori.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Zjarr në garazhin e një pallati në Tiranë, evakuohen banorët

Zjarr në garazhin e një pallati në Tiranë, evakuohen banorët

Publikuar më 11.04.2021
Mëngjesin e sotëm është raportuar se ka rënë zjarr në garazh...

Mëngjesin e sotëm është raportuar se ka rënë zjarr në garazhin e një pallati. Sipas informacioneve të para nga uniformat blu, behet e ditur se rreth 07:30, në rrugën “Fadil Deliu” ka rënë zjarr në garazhin e një pallati. Shërbimet e zjarrfikëses dhe shërbimet e Policisë po bëjnë të mundur evakuimin e banorëve si dhe […]

Lexo më shumë

Humb kontrollin dhe del nga rruga, shkrumbohet automjeti në aksin Cërrik-Gramsh

Humb kontrollin dhe del nga rruga, shkrumbohet automjeti në aksin Cërrik-Gramsh

Publikuar më 10.04.2021
Një makinë ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga në aks...

Një makinë ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga në aksin Cerrik-Gramsh pranë digës së liqenit. Automjeti më pas ka marrë flakë duke u djegur totalisht. Zjarrfikëset e Gramshit dhe të Cerrikut kanë shkuar në vendngjarje për të shuar flakët. Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur po ashtu ambulanca dhe policia. Fatmirësisht personat që […]

Lexo më shumë

Po afron dita! Ushtarët amerikanë zbarkojnë në Shqipëri (Foto)

Po afron dita! Ushtarët amerikanë zbarkojnë në Shqipëri (Foto)

Publikuar më 10.04.2021
Në Tiranë kanë zbarkuar forcat e ushtrisë amerikane. Ata vij...

Në Tiranë kanë zbarkuar forcat e ushtrisë amerikane. Ata vijnë si pjesë e stërvitjes së Aleancës së Atlantikut Verior për stërvitjen e ‘Defender 21. Ka qenë Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët kanë publikuar një foto ku shfaqet ambasadorja Kim dhe ushtarët amerikanë, të cilët do të kryejnë trajnime për Forcat e […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Nga Ekuadori në Durrës, policia jep informacion: Në konteiner u kapën 143 kg kokainë, arrestohen dy administratorët e firmës pritëse

VIDEO/ Nga Ekuadori në Durrës, policia jep informacion: Në konteiner u kapën 143 kg kokainë, arrestohen dy administratorët e firmës pritëse

Publikuar më 10.04.2021
Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar për operacioni...

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar për operacionin e koduar ‘’El Mejor’’ në portin e Durrësit. Sipas Policisë, janë kapur ekzaktësisht 143 kg kokainë teksa konteineri ku ishin fshehur ishte nisur nga Ekuadori, porti Guayaquil, në Itali tranzit nëpërmjet portit Gioia Tauro  dhe përfundimisht në Durrës teksa destinacionin final kishte Kombinatin. Po ashtu bëhet […]

Lexo më shumë

VRASJA E QENVE/ Shoqatat për mbrojtjen e kafshëve protestë te Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorit

VRASJA E QENVE/ Shoqatat për mbrojtjen e kafshëve protestë te Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorit

Publikuar më 10.04.2021
Shoqatat për mbrojtjen e kafshëve protestuan sot te Agjencia...

Shoqatat për mbrojtjen e kafshëve protestuan sot te Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorit, duke kërkuar ndërhyrjen e menjëhershme të saj për t’i dhënë fund masakrës me qentë e rrugës. Ashtu si në shkresën e drejtuar një ditë më parë kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj, shoqatat për mbrojtjen e kafshëve kërkojnë mbylljen e klinikës veterinare të […]

Lexo më shumë

”El Mejor”, fotoja e Escobar shfaqet në një nga pakot me kokainë të sekuestruara në konteinerin në Durrës

”El Mejor”, fotoja e Escobar shfaqet në një nga pakot me kokainë të sekuestruara në konteinerin në Durrës

Publikuar më 10.04.2021
Kokaina e kapur në portin e Durrësit, e cila vinte me kontej...

Kokaina e kapur në portin e Durrësit, e cila vinte me kontejner nga Ekuadori ishte e ambalazhuar me foton e trafikantit më të madh të drogës në Kolumbi, Pablo Eskobar dhe mbi të shkruhej “El Mejro”, që në shqip do të thotë “Më i miri”. Pavarësisht se ka vdekur prej kohësh, lideri më i famshëm […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në vend/ 286 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit

Shifrat e COVID-19 në vend/ 286 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit

Publikuar më 10.04.2021
Ministria e Shëndetësisë: 2966 testime, 543 të shëruar, 286 ...

Ministria e Shëndetësisë: 2966 testime, 543 të shëruar, 286 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë […]

Lexo më shumë

Dalin fotot e drogës së sekustruar në Portin e Durrësit, si ishin mbështjellë dhe fshehur pakot me kokainë nga Ekuadori në Durrës

Dalin fotot e drogës së sekustruar në Portin e Durrësit, si ishin mbështjellë dhe fshehur pakot me kokainë nga Ekuadori në Durrës

Publikuar më 10.04.2021
Këto janë pakot e kokainës të sekuestruar në kontejnerin me ...

Këto janë pakot e kokainës të sekuestruar në kontejnerin me banane të kompanisë “Masabi Fruits”. “Shekulli” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht foto të kokainës së bllokuar, e cila tashmë është ambalazhuar në qeset e provave të policisë së Durrësit. Pakot mbanin 140 kg kokainë të cilat kishin si destinacion firmën Masabi Fruits në Kombinat. Nga […]

Lexo më shumë