×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gati përplasja/ Avionët rusë bllokojnë avionët luftarakë amerikanë në Maqedoninë e Veriut

Një situatë e tensionuar ka ndodhur sot në qiejt e Maqedonisë së Veriut. Gjithcka ndodhi për të festuar aderimin e plotë të Maqedonisë së Veriut në Aleancën e Atlantikut Verior.

Avionëve luftarakë amerikanë B1, u është zënë rruga dhe janë provokuar nga dy avionë luftarakë rus “Suhoi”, raporton TV21.

Për këtë akt ka shkruar edhe vetë Ambasada ruse në Shkup, në profilin e saj në Tëitter. “Dy lanserëve amerikanë B1 nga baza ajrore në Elsvort, Dakota Jugore, që shkonin drejt kufirit shtetëror të Rusisë mbi Detin e Zi, u është zënë rruga sot nga dy avionë luftarak rus Sukhoi. #StopNATO” shkruhet në postimin në Twitter.

Agjencia ruse e lajmeve RussiaToday për këtë ngjarje ka shpërndarë një video me titullin “Ju lutemi largohuni”, ndërsa videoja është bërë nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Po të njëjtën video e ka shpërndarë edhe Ambasada ruse në Shkup në profilin e saj në Tuiter.

Sot mbi Maqedoninë e Veriut fluturuan avionë ushtarakë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Greqisë. Kjo u bë si shenjë mirëseardhjeje në NATO e anëtarit më të ri të Aleancës. Ambasada e SHBA ka shkruar se përmes këtij fluturimi shprehin mbështetjen e tyre të madhe ndaj Maqedonisë së Veriut./TV21

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Numri i lartë me virus/ Greqia gati të rivendosë kufizime për udhëtimet

Numri i lartë me virus/ Greqia gati të rivendosë kufizime për udhëtimet

Publikuar më 09.07.2020
Greqia mund të rivendosë kufizime udhëtimi në vend nëse rast...

Greqia mund të rivendosë kufizime udhëtimi në vend nëse rastet me koronavirus vijojnë të rriten. Autoritetet në vend kanë njoftuar se janë të gatshme të ri-vendosin kufizime për udhëtime për publikun dhe për udhëtime javën e ardhshme, duke paralajmëruar se udhëzimet e sigurisë për koronavirusin po neglizhohen shpesh, raporton Associated Press. Stelios Petsas, zëdhënësi i […]

Lexo më shumë

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Publikuar më 09.07.2020
Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve ...

Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve lëvizin fijet në demonstratat në Serbi. Presidenti Aleksandar Vuçiç është i sigurt për këtë. Vetëm disa javë më parë ai korri një fitore dërrmuese në të ashtuquajturat “zgjedhje”. Tani ai kontrollon dy të tretat e të gjitha vendeve në parlament. Kjo ia bën edhe […]

Lexo më shumë

Zoran Zaev bie sërish në kurth: Macron është një lider i tmerrshëm

Zoran Zaev bie sërish në kurth: Macron është një lider i tmerrshëm

Publikuar më 09.07.2020
Kreu i LSDM-së Zoran Zaev bie pre e një tjetër loje të komed...

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev bie pre e një tjetër loje të komedianëve ukrainas Vladimir Kuznjecov dhe Aleksei Stoljarov, të njohur për publikun me nofkat Vovan dhe Leksus. Këtë herë ata i telefonuan ish-kryeministrit maqedonas me maskën e aktivistes 17-vjeçare për klimën, Greta Thunberg. Mes çështjeve të shumta që diskutohen gjatë telefonatës, Zaev pohon opinionin […]

Lexo më shumë

Protestuesit vënë Vuçiçin me shpatulla pas murit: Masa më strikte, por jo izolim

Protestuesit vënë Vuçiçin me shpatulla pas murit: Masa më strikte, por jo izolim

Publikuar më 09.07.2020
Mijëra serbë vijuan dje për të dytën ditë radhazi manifestim...

Mijëra serbë vijuan dje për të dytën ditë radhazi manifestimet e dhunshme në rrugë kundër rikthimit të masave të kufizimit nga presidenti Vuçiç. Përplasje të dhunshme mes protestuesve dhe policisë u shënuan në Novi Sad, ku efektivët përdorën gazin lotsjellës për shpërndarjen e turmës. Nuk munguan as aktet vandale, ku një ndërtesë e bashkisë u […]

Lexo më shumë

Tmerr në Kosovë/ 214 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve, dhe 4 viktima

Tmerr në Kosovë/ 214 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve, dhe 4 viktima

Publikuar më 08.07.2020
IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edh...

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me Covid-19 në Kosovë ndërsa 60 persona janë shëruar. Sakaq janë IKSHPK ka njoftuar edhe për 4 pacientë të cilët kanë humbur jetë nga koronavirusi. “Sot më 08 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën […]

Lexo më shumë

Prokuroria Speciale fton Presidentin Thaçi në Hagë për intervisitim, udhëton atje të hënën

Prokuroria Speciale fton Presidentin Thaçi në Hagë për intervisitim, udhëton atje të hënën

Publikuar më 08.07.2020
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në Fa...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në Facebook ka njoftuar se të hënën do të udhëtojë për në Hagë me ftesë të Prokurorisë Speciale. Thaçi gjithashtu tha se Kosova edhe pse viktimë, ka bashkëpunuar me organet e drejtëisë. E si rezultat i kësaj, shumë luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosvoës, janë intervistuar nga […]

Lexo më shumë

“Tradhtar, shite Kosovën”, protestuesit qëllojnë me shpulla ish-ministrin Vuk Jeremiç (VIDEO)

“Tradhtar, shite Kosovën”, protestuesit qëllojnë me shpulla ish-ministrin Vuk Jeremiç (VIDEO)

Publikuar më 08.07.2020
Një valë protestash shpërthyen mbrëmë në Beograd, pas vendim...

Një valë protestash shpërthyen mbrëmë në Beograd, pas vendimit të presidentit Aleksandër Vuçiç për të vënë masa të reja kufizimi si rezultat i numrit të madh të infektuarve me COVID-19. Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Vuk Jeremiç, është përballur me protestuesit ndërsa po kalonte para dyerve të Kuvendit të Serbisë. Ata e kanë goditur me […]

Lexo më shumë

Beogradi “ndizet” nga protestat/ Mijëra në shesh kundër kufizimeve, Vuçiç paralajmëron vendosjen e orës policore

Beogradi “ndizet” nga protestat/ Mijëra në shesh kundër kufizimeve, Vuçiç paralajmëron vendosjen e orës policore

Publikuar më 08.07.2020
Mijëra veta u hodhën të martën mbrëma në protesta në Beograd...

Mijëra veta u hodhën të martën mbrëma në protesta në Beograd pas njoftimit të presidentit serb për rivendosjen e masës së ndalimit të lëvizjes gjatë fundjavës në kryeqytet, për shkak të situatës së përkeqësuar me COVID-19. Të martën Serbia shënoi numrin më të lartë të vdekjeve të konfirmuara në një ditë nga koronavirusi. Policia hodhi […]

Lexo më shumë