×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gafë, vendim i nxituar dhe skandal/ Erjon Veliaj shembi Teatrin që (nuk) e mori në pronësi

Avokati Adriatik Lapaj zbulon një provë të fortë që mund ta shpall qeverinë dhe bashkinë fajtore në Gjykatë

Në një postim të bërë në rrejtin e tij social, Facebook, avokati Adriatik Lapaj ka deklaruar se tashmë, qeveria dhe bashkia e kanë hallin me ligjin.

Në një vendim të Këshillit të Ministrave thuhet se “Teatri Kombëtar” i kalon në pronësi Bashkisë së Tiranës, por duke u bazuar në të dhënat zyrtare të Agjensisë Shtetërore për Informacionin Gjeohapësinor, del në përfundimin se Këshilli Bashkiak i Tiranës, ka prishur Teatrin Kombëtar, godinë e cila nuk ka qenë kurrë në pronësi të bashkisë.

Ky vendim i Këshillit të Ministrave, i ka kaluar bashkisë truallin e kompleksit prej 5,552,70 metër katror dhe një sipërfaqe prej 1,126.00 m2 ndërtesë, që korenspondon me sipërfaqen e Teatrit Eksperimental dhe jo me godinën e Teatrit Kombëtar, e cila u shemb me urdhër të bashkisë në orët e para të mëngjesit të datës 17 maj, 2020.

Me VKM-në Nr. 377 të datës 08.05.2020 Këshilli i Ministrave i kaloi në pronësi Bashkisë Tiranë pasurinë me Nr. 1/241, Zona Kadastrale 8150, me emërtimin “Teatri Kombëtar”.

Nga të dhënat zyrtare të Agjensisë Shtetërore për Informacionin Gjeohapësinor rezulton se:

  • Sip. Totale e ndërtimit të kompleksit (Teatri Kombëtar dhe Teatri Eksperimental) është 3752.30 metër katror.
  • Sip. Totale e ndërtesës së Teatrit Kombëtar të prishur tashmë ishte 2626.61 metër katror.
  • Sip. Totale e ndërtesës së Teatrit Eksperimental të prishur tashmë ishte 1,126.00 metër katror.

Pra qeveria me anë të VKM-së së mësipërme i ka kaluar Bashkisë Tiranë të gjithë truallin e kompleksit prej 5,552,70 metër katror dhe një sipërfaqe prej 1,126.00 m2 ndërtesë (që korenspondon me sipërfaqen e Teatrit Eksperimental, shiko kartelën shoqëruese të VKM-së të rrethuar me të kuqe dhe jeshile) por jo ndërtesën e Teatrit Kombëtar e cila nga sa duket nuk ka qenë e regjistruar në kartelën e pasurisë në kadastër.

Këshilli Bashkiak i Tiranës me vendimin Nr. 50 të datës 14.05.2020 ka vendosur prishjen e Teatrit Kombëtar, një godine që kurrë nuk e pati në pronësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqipëria me numrin më të ulët të mjekëve në rajon, por mori më pak nga ndihmat e BE-së

Shqipëria me numrin më të ulët të mjekëve në rajon, por mori më pak nga ndihmat e BE-së

Publikuar më 05.08.2020
Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësise dhe studime...

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësise dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulët të trupës mjekësore në vend në raport me popullsinë, por pavarësisht kësaj vendi ynë ka marrë sasinë më të ulët të fondeve që Bashkimi Europian ka vënë në dispozicion për vendet e […]

Lexo më shumë

9,5 milionë euro nga BERZH për impiantin fotovoltaik në Vaun e Dejës

9,5 milionë euro nga BERZH për impiantin fotovoltaik në Vaun e Dejës

Publikuar më 04.08.2020
BERZH, pra Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka nxj...

BERZH, pra Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka nxjerrë në pah mundësine e dhënies së një kredie për Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, e cila ka vlerën 9.5 milion euro. Kjo shumë do të jetë për një projekt të panelit diellor lundrues që mund të ndihmojë në uljen e përdorimti të hidrocentraleve. Impianti do të ndërtohet […]

Lexo më shumë

Që para fillimit të pandemisë, euro zbret në nivelin më të ulët

Që para fillimit të pandemisë, euro zbret në nivelin më të ulët

Publikuar më 03.08.2020
Monedha e përbashkët ka shënuar një rënie të fortë sot në tr...

Monedha e përbashkët ka shënuar një rënie të fortë sot në tregun e brendshëm valutor. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.636 lekë, me një rënie prej 0.59 lekësh në raport me fundin e javës së kaluar. Ky është niveli më i ulët që nga data 17 mars, […]

Lexo më shumë

Standard & Poor’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” por paralajmëron uljen e renditjes

Standard & Poor’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” por paralajmëron uljen e renditjes

Publikuar më 01.08.2020
Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s (S...

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s (S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të qëndrueshme” në vlerësimin e saj të fundit. Mirëpo, gjithashtu paralajmëron se, nëse borxhi publik vazhdon rritjen dhe materializohen detyrimet e PPP-ve, atëherë do të mund të ule renditjen vitin e ardhshëm. “Ne mund të ulim […]

Lexo më shumë

Nënshkruhet marrëveshja për Parkun Fotovoltaik të Karavastasë, investimi fillon në shtator

Nënshkruhet marrëveshja për Parkun Fotovoltaik të Karavastasë, investimi fillon në shtator

Publikuar më 31.07.2020
Ditën e sotme, qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen ...

Ditën e sotme, qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen me kompaninë gjigande franceze Voltalia në lidhje me ndërtimin e Parkut Fotovoltaik të Karavastasë. Ishte ministrja Balluku që nënshkroi marrëveshjen nga pala shqiptare ndërsa kryeministri Rama bëri me dije se investimi 100 milion eurosh fillon nga muaji shtator. “Është një ditë e shënuar pushimi në kalendarin e […]

Lexo më shumë

Banka Botërore, 15 milionë euro kredi për Shqipërinë për luftën kundër COVID-19

Banka Botërore, 15 milionë euro kredi për Shqipërinë për luftën kundër COVID-19

Publikuar më 31.07.2020
Banka Botërore miratoi një financim prej 15 milionë eurosh k...

Banka Botërore miratoi një financim prej 15 milionë eurosh kredi për Shqipërinë si mbështetje në luftën kundër COVID-19. Financimi do të përdoret për të forcuar shërbimet e shëndetit publik dhe për të mbrojtur jetën e grupeve më të rrezikuara nga virusi. Projekti do të trajnojë stafin mjekësor për të parandaluar infektimet mes tyre. Fondi do […]

Lexo më shumë

Industria globale e turizmit humbi 320 miliardë dollarë

Industria globale e turizmit humbi 320 miliardë dollarë

Publikuar më 30.07.2020
Pandemia e koronavirusit i kushtoi industrisë globale të tur...

Pandemia e koronavirusit i kushtoi industrisë globale të turizmit 320 miliardë dollarë humbje, në periudhën janar-maj të vitit 2020, bëri të ditur Organizata Botërore e Turizmit, që funksionon pranë Kombeve të Bashkuara. Në një raport të publikuar të martën, organizata tha se kjo humbje është tri herë më e madhe se ajo nga kriza globale […]

Lexo më shumë

Koronavirusi bën që shqiptarët të kursejnë, depozitat rriten sërish

Koronavirusi bën që shqiptarët të kursejnë, depozitat rriten sërish

Publikuar më 30.07.2020
Të dhënat e Bankës së Shqipërisë bëjnë të ditur se kjo tende...

Të dhënat e Bankës së Shqipërisë bëjnë të ditur se kjo tendencë po reflektohet edhe në Shqipëri. Statistikat tregojnë se totali i depozitave shënoi në qershor rritje për të dytin muaj radhazi, duke arritur në gati 1.06 trilionë lekë, ose 8.5 miliardë euro, me një zgjerim prej 0.5%, ose 45 milionë euro më shumë, në […]

Lexo më shumë