×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Furtuna në Itali/ 699 persona të vdekur nga COVID-19, Milano qyteti më i prekur

Italia ka regjistruar 37. 242 infeksione të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, tha Ministria e Shëndetësisë të premten, nga 36,176 një ditë më parë.

Ministria raportoi gjithashtu 699 vdekje të lidhura me COVID 19, nga 653 të enjten.

Kishte 238,077 shtupa koronavirusësh të kryera ditën e kaluar, tha ministria, kundrejt një 250,186 të mëparshme.

Italia ishte vendi i parë perëndimor që u godit nga virusi dhe ka parë 48,569 viktima të COVID-19 që nga shpërthimi i saj në shkurt, numri i dytë më i lartë në Evropë pas Britanisë. Gjithashtu ka regjistruar 1.346 milion raste.

Rajoni verior i Lombardisë, me qendër në kryeqytetin financiar të Italisë Milano, mbeti zona më e goditur të premten, duke raportuar 9,221 raste të reja, nga 7,453 një ditë më parë.

Rajoni jugor i Campania, i cili ka vetëm rreth 60% të popullsisë së Lombardisë, shkumësoi numrin e dytë më të lartë të rasteve të reja, në 4,226.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Europë, protesta kundër vaksinimit me detyrim

Europë, protesta kundër vaksinimit me detyrim

Publikuar më 28.07.2021
Gatishmëria për vaksinim po bie, por incidenca e infeksionev...

Gatishmëria për vaksinim po bie, por incidenca e infeksioneve po rritet. Vende të ndryshme në BE po marrin masat, për të nxitur sa më shumë njerëz që të vaksionohen. Por nuk po mungojnë as protesta kundër këtyre masave. “Flatten the curve”, “të ulet kurba” është një ndër sloganet e pandemisë së koronavrusit. Me këtë parullë […]

Lexo më shumë

Pse Merkel zgjodhi Rusinë në vend të SHBA-së në lidhje me Nord Stream 2

Pse Merkel zgjodhi Rusinë në vend të SHBA-së në lidhje me Nord Stream 2

Publikuar më 27.07.2021
Vetëm disa javë para zgjedhjeve në Gjermani, kancelarja e ve...

Vetëm disa javë para zgjedhjeve në Gjermani, kancelarja e vendit, duke injoruar protestat me zë të lartë nga Evropa Lindore, fiton një marrëveshje historike për një tubacion gazi nën Balltik që do të forcojë ndikimin e liderit të Rusisë mbi sigurinë energjetike të Evropës. Nëse kjo tingëllon si një përshkrim i mesit të korrikut 2021, […]

Lexo më shumë

Austria kundërshton përpjekjen e Turqisë për t’u bashkuar me projektin ushtarak të BE-së

Austria kundërshton përpjekjen e Turqisë për t’u bashkuar me projektin ushtarak të BE-së

Publikuar më 27.07.2021
Vjena ka kundërshtuar kërkesën zyrtare të Turqisë në maj, pë...

Vjena ka kundërshtuar kërkesën zyrtare të Turqisë në maj, për të marrë pjesë në një nga politikat kryesore të mbrojtjes dhe të sigurisë të BE-së, të njohur si Kuadri i Përhershëm i Strukturuar i Bashkëpunimit (PESCO), duke treguar përkeqësimin e vlerave demokratike të vendit dhe marrëdhëniet me BE. Sipas ministres austriake të mbrojtjes, Klaudia Tanner, […]

Lexo më shumë

Macron telefonon kryeministrin izraelit pas përgjimit të telefonit nga ‘Pegasus’

Macron telefonon kryeministrin izraelit pas përgjimit të telefonit nga ‘Pegasus’

Publikuar më 27.07.2021
Presidenti francez Emmanuel Macron telefonoi kryeministrin i...

Presidenti francez Emmanuel Macron telefonoi kryeministrin izraelit, Naftali Bennett për të shprehur shqetësimet e tij lidhur me zbulimet e fundit se telefoni i tij dyshohet se ishte në shënjestër të spiunit ‘Pegasus’ – të bërë dhe të licencuar nga kompania izraelite NSO, njoftoi Euractiv. Bennett theksoi se ngjarjet ndodhën para se ai të merrte detyrën […]

Lexo më shumë

Ministrja gjermane e Drejtësisë: “Nuk do të ketë vaksinim të përgjithshëm me detyrim”

Ministrja gjermane e Drejtësisë: “Nuk do të ketë vaksinim të përgjithshëm me detyrim”

Publikuar më 27.07.2021
Në një intervistë për Deutschlandfunk, ministrja gjermane e ...

Në një intervistë për Deutschlandfunk, ministrja gjermane e Drejtësisë Christine Lambrecht, tha se nuk do të ketë vaksinim të detyrueshëm për të gjithë. “Unë mendoj se kjo do të jetë e pamundur,” tha ajo. “Nga njëra anë, kjo ka të bëjë me faktin se kjo vaksinë nuk ka kohë që ka dalë në treg, dhe […]

Lexo më shumë

Franca miraton rregulla të rrepta ndaj Covid-19, mes të cilave edhe vaksinimi i detyrueshëm

Franca miraton rregulla të rrepta ndaj Covid-19, mes të cilave edhe vaksinimi i detyrueshëm

Publikuar më 26.07.2021
Parlamenti francez ka miratuar rregulla të reja  të koronavi...

Parlamenti francez ka miratuar rregulla të reja  të koronavirusit në vend, pas një debati të gjerë. Ndryshimet e rrepta  do të futin vaksinimin e detyrueshëm për profesionistët e kujdesit shëndetësor dhe do të zgjasin kërkesën për të siguruar prova të një testi negativ të koronavirusit, vaksinimin Covid-19 ose shërim nga sëmundja për qasje në vende […]

Lexo më shumë

Alarmi nga ekspertja: Disa të rinj të pavaksinuar do të sëmuren dhe do të vdesin

Alarmi nga ekspertja: Disa të rinj të pavaksinuar do të sëmuren dhe do të vdesin

Publikuar më 26.07.2021
Profesorja e Epidemiologjisë së Shkollës Mjekësore të EKPA n...

Profesorja e Epidemiologjisë së Shkollës Mjekësore të EKPA në Greqi, Athena Linou, foli për rrjedhën e pandemisë dhe programin e vaksinimit. Siç tha ajo për ‘MEGA’ të hënën në mëngjes, rastet janë në rritje në vend, ndërsa një pjesë e madhe e popullsisë mbetet e pavaksinuar. Kjo është arsyeja pse ne do të shohim, siç […]

Lexo më shumë

Austria thotë se nuk do të zgjidhë problemin e Evropës në lidhje me Afganistanin

Austria thotë se nuk do të zgjidhë problemin e Evropës në lidhje me Afganistanin

Publikuar më 26.07.2021
Ministri i Brendshëm austriak Karl Nehammer kërkoi të rrisë ...

Ministri i Brendshëm austriak Karl Nehammer kërkoi të rrisë numrin e rojeve kufitare me 40% për shkak të një rritjeje të migrimit të parregullt, në një konferencë të përbashkët shtypi me Ministren e Mbrojtjes Klaudia Tanner. Autoritetet tashmë kanë kapur 15.768 emigrantë në kufirin austriak këtë vit, krahasuar me 21.700 në tërë vitin 2020. “Ne […]

Lexo më shumë