×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Furnizimi me gaz i Rusisë është nën sulm në dy fronte

Kremlinit i pëlqen gjithmonë të pretendojë se gazi dhe politika mund të mbahen të ndara. Por evropianët nuk po e mbështesin më këtë.

Komisionerja e BE-së për Konkurrencën Margrethe Vestager dha të enjten treguesin më të fortë deri më sot se monopoli i eksportit të gazit të Moskës Gazprom rrezikoi një raund tjetër veprimi antitrust nga Brukseli. Danezja normalisht dha një pasqyrë të rrallë në të menduarit e saj mbi atë që do të ishte një rast shumë i ngarkuar politikisht duke nënkuptuar se Moska dukej se po manipulonte tregun ndërsa çmimet e energjisë rriten dhe Rusia grumbullon trupa në kufirin ukrainas.

“Është me të vërtetë provokuese që një kompani, në funksion të rritjes së kërkesës, kufizon ofertën”, u tha ajo gazetarëve të enjten.

“Kjo është sjellje mjaft e rrallë në treg”, shtoi ajo, duke shpjeguar se kishte marrë tashmë “shumë përgjigje” në hetimin e saj mbi praktikat e Gazprom.

Kompania ruse i tha POLITICO-s në një email: “Ne jemi në kontakt me Komisionin Evropian”.

Një tjetër rast i madh antitrust nga BE do të ishte një dhimbje koke për presidentin rus Vladimir Putin. Megjithëse Gazprom i shpëtoi një gjobe nga Komisioni Evropian në një përballje ligjore në vitin 2018, ai u detyrua të bënte ndryshime gjithëpërfshirëse në modelin e tij të biznesit “përça dhe sundo” dhe u ndalua nga gdhendja e tregut në një mënyrë që e lejoi atë të ngarkonte shumë divergjente dhe çmimet për blerësit evropianë.

Përveç presionit të shtuar nga zbatuesit e konkurrencës evropiane, kryediplomati i BE-së Josep Borrell insistoi gjithashtu se shpresat e Rusisë për të transportuar gaz direkt në Gjermani nëpërmjet gazsjellësit Nord Stream 2 vareshin gjithashtu nga sjellja e saj në Ukrainë.

“Sigurisht që funksionimi i kësaj infrastrukture do të varet gjithashtu nga zhvillimi i ngjarjeve në Ukrainë dhe qëndrimi i Rusisë”, tha ai, duke shtuar se e ardhmja e gazsjellësit – që pritet të miratohet nga rregullatorët gjermanë më vonë këtë vit – “është sigurisht lidhur me situatën ushtarake në Ukrainë”.

Por nëse Rusia deskalon, “dhe asgjë nuk ndodh, atëherë është në dorën e rregullatorit të vendosë”, tha ai.

Gjermania po përpiqet furishëm të mbajë Nord Stream 2 jashtë diskutimeve mbi masat për të ndëshkuar Rusinë në rast se ajo sulmon; Berlini ka argumentuar prej kohësh se gazsjellësi është një projekt tregtar që nuk duhet të lidhet me politikën.

“Ne nuk duhet të tërhiqim [Nord Stream 2] në këtë konflikt”, tha Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht në një intervistë me transmetuesin rbb përpara një takimi të enjten dhe të premten e ministrave të mbrojtjes dhe të punëve të jashtme të BE-së në Brittany.

Dyshimet për çmimin e gazit

Duke kërkuar të shpjegojë rritjen e çmimit të gazit, Fatih Birol, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, drejtoi gjithashtu gishtin nga Gazprom të enjten.

“Ne shohim elemente të forta të “ngushtësisë artificiale” në tregjet evropiane të gazit, që duket se është për shkak të sjelljes së furnizuesit të gazit të kontrolluar nga shteti rus”.

Rusia tha vitin e kaluar se do të rriste furnizimet në Evropë pasi të mbushte rezervat e veta, por kjo nuk po ndodh. Në vend të kësaj, tubacioni Yamal nga Siberia në Gjermani ka rrjedhur në drejtim të kundërt nga Gjermania në Poloni për më shumë se tre javë.

“Kjo sugjeron që, ndërsa Gazprom thuhet se po përmbush nominimet e tij nga blerësit evropianë, ai po mban furnizime të mundshme në treg jashtë tregut për arsye gjeopolitike ose ekonomike (për të mbajtur çmimin të lartë) ose pak nga të dyja”, shkroi Mike Fulwood, bashkëpunëtor i lartë kërkimor në Institutin e Oksfordit për Studimet e Energjisë.

Rusia është përpjekur tradicionalisht të izolojë eksportet e saj të energjisë – ajo furnizon rreth 40 për qind të gazit natyror të BE-së dhe ka argumentuar prej kohësh se është një ofrues i qëndrueshëm dhe i parashikueshëm – nga presioni politik që ushtron në fqinjësinë e saj. Por kjo po bëhet më e vështirë pasi SHBA, NATO dhe BE bëhen gjithnjë e më të alarmuara nga trupat ruse të mbledhura rreth Ukrainës dhe kërkesat e rrepta të Kremlinit për të riformuar rrënjësisht arkitekturën e sigurisë së Evropës.

Senati i SHBA-së debatoi të enjten për një përpjekje të udhëhequr nga republikanët për të goditur me sanksione Nord Stream 2 – një masë që dështoi pasi presidenti i SHBA Joe Biden është përpjekur të shtyjë për unitet me aleatët evropianë kundër agresionit të Rusisë, në Ukrainë dhe gjetkë.

Si përgjigje, një grup i madh senatorësh demokratë zbuluan legjislacionin të mërkurën që do të vendoste sanksione shtrënguese ndaj Rusisë – duke përfshirë Nord Stream 2 – nëse Moska pushton fqinjin e saj.

Aleatët e SHBA-së, veçanërisht ata në Evropën Qendrore si Polonia, e shohin Nord Stream 2 si një armë gjeopolitike ruse. Përfundimi i eksporteve të gazit nga tubacionet që kalojnë nëpër Ukrainë do ta privonte Kievin nga miliarda të ardhura shumë të nevojshme dhe do t’i lejonte Rusisë të ndërpresë gazin për vendet që i sheh si problematike, ndërkohë që vazhdon të furnizojë Gjermaninë.

“Nord Stream 2 është një instrument i ndikimit të Rusisë në sigurinë evropiane, kështu që ne nuk mund ta anashkalojmë këtë temë në diskutimin tonë për sigurinë, sepse kërcënimi për sigurinë dhe stabilitetin tonë energjetik evropian dhe shantazhi energjetik ndaj Ukrainës dhe vendeve të tjera është një çështje”, tha Marcin Przydacz, zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë, duke shtuar se çmimet e energjisë janë të larta “kryesisht për shkak të politikës ruse”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë