Fruti që bën çudira në djegien e kalorive…e keni provuar të gjithë!

Manaferrat përmbajnë lëndë ushqyese, të quajtur polifenolë, të cilat mendohet të nxisin djegien e yndyrës gjatë stërvitjes duke rritur rrjedhjen e gjakut, sipas studiuesve.

Shtatë ditë nuk është një kohë shumë e gjatë për të parë ndryshime të tilla të mëdha. Çdo gjë mbi 20% është zakonisht ajo që ne presim të shohim me 3-4 javë të stërvitjes së rregullt”, tha autori i studimit Dr. Sam Shepherd, nga Universiteti John Moores i Liverpool.

Kjo ndjek kërkimin e mëparshëm që gjeti shtojcën e njëjtë ku shton djegien e yndyrës me rreth 21% tek meshkujt aktivë.

Ishte pozitiv për të parë se efektet e florës së zezë në djegien e dhjamit shtrihen tek femrat, veçanërisht pasi ato kanë një mbështetje më të madhe ndaj yndyrës si lëndë djegëse në krahasim me meshkujt”, tha ndër të tjera studiuesi. 

Studiuesit besojnë se nga gjetjet e tyre mund të përfitojnë gjithashtu njerëzit me obezitet ose diabet të tipit 2.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet