×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Frutat që duhet të hani çdo ditë për të mos shtuar në peshë

Ngrënia e rregullt e frutave dhe perimeve është çelësi i shëndetit të mirë.

Ekspertët thonë se njeriu duhet të hajë të paktën 5 racione me fruta dhe perime në ditë.

Megjithatë, kur vjen puna tek mbipesha, përzgjedhja e frutave të duhur është e një rëndësie thelbësore.

Boronicat

Këto fruta të egra pylli janë shumë të mira e të shëndetshme.

Ato janë të pasura me antioksidantë të fuqishëm që pengojnë shtimin në peshë.

Një çerek filxhani me boronica përmban 10 miligram anthocianinë e cila ndihmon në ruajtjen e peshës së shëndetshme.

Përpiquni të hani një filxhan me boronica çdo ditë si pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Mollët

Me një mollë në ditë mund t’i thuash edhe mjekut edhe mbipeshës “ik”.

Mollët janë të pasur me flavonoidë dhe fibër.

Kjo i bën mollët ndër frutat më të mira për rënien nga pesha.

Mollët duhen ngrënë me gjithë lëkurë për të marrë sasitë maksimale të fibrës dhe antioksidantëve.

Dardhat

Përmbajtja e lartë e flavonoidëve i rendit dardhat në listën e pesë frutave të mira për rënien nga pesha.

Përveç antioksidantëve, dardhat janë shumë të pasura me fibër.

Kjo e fundit të mban të ngopur për shumë gjatë dhe përmirëson tretjen.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet kanë përmbajtje të ngjashme vlerash me boronicat.

Ekspertët thonë se njeriu duhet të hajë një filxhan çaji me luleshtrydhe në ditë, mundësisht duke e shoqëruar me tërshërë ose me kos.

Luleshtrdhet janë ndër frutat më të mira për mirëmbajtjen e peshës.

Specat

Jo, nuk e lexuat gabim. Specat janë në fakt fruta dhe renditen në mesin e ushqimeve më të shëndetshme për njeriun, sidomos kundër mbipeshës.

Kjo vjen si pasojë e përmbajtjes së lartë të kapsaicinës, që inkurajon djegien e depozitave yndyrore në organizëm.

Specat mund t’i përfshini në shumë gatime, gjellëra dhe sallata./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gur themeli në fakultetin e Gjeologjisë dhe Minierave, ndahet nga jeta profesori i njohur

Gur themeli në fakultetin e Gjeologjisë dhe Minierave, ndahet nga jeta profesori i njohur

Publikuar më 07.07.2020
Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare profesori i njohur...

Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare profesori i njohur i fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave, Jorgo Kanani. Lajmin e ka bërë të ditur, dekani i këtij fakulteti, Vasil Jorgji. Mësohet se profesori ka ndërruar jetë 2 ditë më parë. Jorgo  Kanani u lind në fshatin Grapsh (Devoll) më 17 prill 1933. Në vitin 1953 […]

Lexo më shumë

Koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë, shefi i urgjencës thirrje të fortë: Jeta e radhës që do të humbi, mund të jetë e jotja

Koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë, shefi i urgjencës thirrje të fortë: Jeta e radhës që do të humbi, mund të jetë e jotja

Publikuar më 06.07.2020
Përmes një reagimi në rrjeti social “Facebook”, shefi i Urgj...

Përmes një reagimi në rrjeti social “Facebook”, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ju ka rikujtuar ndjekësve të tij dhe qytetarëve shqiptarë që koronavirusi ekziston dhe se madje ai infekton, sëmur dhe merr jetë. Gjithashtu Brataj ka kritikuar ata persona, që me profile false, për të bërë komente nga më të ndryshme rreth COVID-19. “Kjo […]

Lexo më shumë

Ngjarja që tronditi Tiranën/ Boshatiset banesa e të ndjerave në Kombinat, çfarë u gjet në dhomë

Ngjarja që tronditi Tiranën/ Boshatiset banesa e të ndjerave në Kombinat, çfarë u gjet në dhomë

Publikuar më 06.07.2020
Janë nxjerrë sot objektet nga dhoma e familjes Josifi në Kom...

Janë nxjerrë sot objektet nga dhoma e familjes Josifi në Kombinat, ku mbrëmjen e 2 korrikut u gjetën të vetëflijuara në banesë nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa Josifi. Të ndjerat thuhej se ishin besimtare të sektit “Dëshmitarët e Jehovait”. Mes objekteve që u nxorën sot jashtë shtëpisë ishte edhe dysheku ku u dergj e […]

Lexo më shumë

Shuma e frikshme që NBA ka humbur prej pandemisë

Shuma e frikshme që NBA ka humbur prej pandemisë

Publikuar më 03.07.2020
NBA parashikohet të humbasë 1 miliardë dollarë nga situata e...

NBA parashikohet të humbasë 1 miliardë dollarë nga situata e krijuar prej pandemisë së Covid-19, që solli ndërprerjen e kampionatit që në mars. Sipas ESPN, kjo shumë kaq e lartë vjen si pasojë e mungesës së tifozëve në stadium dhe shitjes së biletave, që është një goditje e rëndë për skuadrat dhe vetë NBA-në. Gjithsesi, […]

Lexo më shumë

Capital T nuk kursehet, shpenzon shumë marramendëse parash vetëm për një orë

Capital T nuk kursehet, shpenzon shumë marramendëse parash vetëm për një orë

Publikuar më 02.07.2020
Capital T është një nga artistët më të suksesshëm brenda tro...

Capital T është një nga artistët më të suksesshëm brenda trojeve shqiptare dhe gjithmonë ai ka investuar në gjithçka që lidhet me karrierën e tij. Përveçse kuron me detaje çdo projekt muzikor, reperi tregohet i kujdesshëm edhe për paraqitjen e tij të jashtme. Ai cilësohet si një nga djemtë më me stil në showbiz dhe […]

Lexo më shumë

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Publikuar më 02.07.2020
Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin...

Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin në tregun financiar gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve për subjektet financiare jobanka (SFJB), në dhjetor 2019, arrin në nivelin 58.1 miliardë lekë, duke u rritur me rreth 11.8 miliardë lekë ose 25.4%. Kjo rritje është gjeneruar kryesisht nga […]

Lexo më shumë

“Spitalet presin lëmoshë nga ministria”, mjeku i njohur shpërthen ndaj sistemit shëndetësor

“Spitalet presin lëmoshë nga ministria”, mjeku i njohur shpërthen ndaj sistemit shëndetësor

Publikuar më 30.06.2020
Në një status në rrjetet sociale, mjeku Artan Koni ka shpërt...

Në një status në rrjetet sociale, mjeku Artan Koni ka shpërthyer ndaj fasadës së Ministrisë̈ se Shëndetësisë. “Shoh nëpër lajme ngazëllimin se erdhën 90 aspiratorë, 200 maska, 3000 fasho, apo pajisje të tjera konsumi, të cilat në një vend normal duhet të ishin me shumicë” shkruan mjeku. Sipas mjekut kjo ndodh sepse spitalet nuk kanë […]

Lexo më shumë

Itali/ Nëna shqiptare e tre fëmijëve humb jetën tragjikisht në një aksident të frikshëm (Emri+Foto)

Itali/ Nëna shqiptare e tre fëmijëve humb jetën tragjikisht në një aksident të frikshëm (Emri+Foto)

Publikuar më 30.06.2020
Një aksident tragjik ka ndodhur mesditën e kësaj të enjte ne...

Një aksident tragjik ka ndodhur mesditën e kësaj të enjte ne unazën Vignola, në Milano, ku si pasojë ka humbur jetën një 47-vjeçarja shqiptare Violeta Caka. Mediat italiane shkruajnë se gruaja, me origjinë shqiptare banonte në Marano. Sipas një rindërtimi paraprak të fakteve policia italiane raporton se gruaja që udhëtonte me një makinë synonte të […]

Lexo më shumë