×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Frikë dhe pasiguri me vaksinën AstraZeneca, mësuesit në Shqipëri të detyruar për të plotësuar këtë formular

Teksa shumë shtete të Bashkimit Evropian kanë pezulluar përkohësisht vaksinimin me AstraZeneca, në Shqipëri kjo gjë nuk do të ndodhë.

Të radhës që janë në pritje të marrjes së dozës së parë të kësaj vaksine janë arsimtarët, të cilët po përballen me frikën dhe pasigurinë që ka shkaktuar kjo kompani. Ndërkohë mësuesit të cilët hezitojnë të marrin dozën duke e refuzuar atë, duhet të plotësojnë një formuluar, duke argumentuar se përse nuk janë dakord dhe pse vaksinimi nuk është me detyrim.

Në këtë formular të siguruar nga gazeta “Shekulli”, renditen disa fakte që çdo mësues është i vetëdijshëm për rrezikshmërinë nga COVID-19, por nuk e pranon këtë proces. Çdo mësues i cili refuzon, duhet të plotësojë formularin me të dhënat individuale.

Nga ana tjetër lidhur me situatën e krijuar nga vaksinimi me AstraZeneca, nga Komiteti i Ekspertëve apo Agjencia e Barnave në vendin tonë mungon një reagim zyrtar.

Sakaq, kryeministri Rama i pyetur për garancitë që kishte për vaksinën AstraZeneca, Rama dha si argument pak ditë më parë se ajo, kishte mbërritur nga Suedia dhe sipas tij në këtë vend nuk kishte asnjë shans që të qarkullonin vaksina të pasigurta.

“Vaksina AstraZeneca është pezulluar është e vërtetë, por ju jeni në detyrimin e madh profesional dhe njerëzor që të mos bëheni përçues të të pavërtetave dhe lajmeve të pa konfirmuara. Është e pamundur teorikisht se nëse do kishte të vërtetë shqetësuese të lejonte bota, lëvrimin e sasive. Sasia që morëm dje erdhi nga Suedia. Dhe nuk do të lejonte të vinin nëse do kishte diçka”, tha Rama tre ditë më parë.

Të paktën 12 shtete kanë refuzuar dozat e kësaj vaksine, përfshirë së fundmi Suedinë dhe Gjermanin.

Po ashtu, Franca, Iitali, Gjermania, Spanja, Danimarka janë disa prej shteteve të Unionit që kanë marrë vendimin për të pezulluar vaksinën Astra Zeneca deri sa të merret një vendim përfundimtar nga organizmat ndërkombëtare.

Ekspertët e sigurisë së vaksinave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të takohen sot për të shqyrtuar Oxford-AstraZeneca, pasi shumë vende europiane ndaluan përdorimin e tyre.

Ndalimi ka ardhur për shkak se ka pasur raportime nga të vaksinuarit në Europë, për mpiksje gjaku.

Rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe OBSH thonë se nuk ka prova të një lidhjeje mes vaksinave dhe një mpiksjeje gjaku.

Ekspertët, pas takimit të sotëm, pritet të marrin vendim të enjten, nëse do të vazhdojë vaksinimi me Oxford-AstraZaneca. Rreth 17 milion njerëz në BE dhe MB kanë marrë një dozë të vaksinës, me më pak se 40 raste të mpiksjes së gjakut të raportuar që nga java e kaluar, tha AstraZeneca

Shqetësimet se mund të ketë një lidhje bënë në 12 vende europiane të pezullojnë përkohësisht përdorimin e vaksinës.

Vende të tjera, përfshirë Austrinë, kanë ndaluar përdorimin e grupeve të caktuara të vaksinës si një masë paraprake. Sidoqoftë, Belgjika, Polonia, Republika Çeke dhe Ukraina thanë se do të vazhdonin të administronin vaksinën AstraZeneca.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Bilanci i 24 orëve/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19 në vendin tonë

Bilanci i 24 orëve/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19 në vendin tonë

Publikuar më 11.04.2021
Në 24 orët e fundit 7 persona kanë humbur jetën nga COVID-19...

Në 24 orët e fundit 7 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 dhe janë regjistruar 238 raste të reja në vendin tonë. Autoritet shëndetësore njoftojnë se 2 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 54 – 72 vjeç, nuk arritën të […]

Lexo më shumë

Kush janë qytetet me numrin më të lartë të papunësisë në vend

Kush janë qytetet me numrin më të lartë të papunësisë në vend

Publikuar më 06.04.2021
Shkodra, Lezha dhe Vlora panë rritjen më të madhe të normës ...

Shkodra, Lezha dhe Vlora panë rritjen më të madhe të normës së papunësisë në vitin 2020, në raport me qarqet e tjera të vendit. Varësia nga shërbimet dhe turizmi, të cilat ishin më të ndikuara nga pandemia Covid -19, i ka goditur më shumë qytetet bregdetare. Sipas të dhënave të INSTAT, normën më të lartë […]

Lexo më shumë

Nis vaksinimi i uniformave blu në “Air Albania” (Video)

Nis vaksinimi i uniformave blu në “Air Albania” (Video)

Publikuar më 03.04.2021
Kjo e premte ka nisur me vaksinimi i uniformave blu në stadi...

Kjo e premte ka nisur me vaksinimi i uniformave blu në stadiumin “Air Albania” . Ka qënë kryeministri Edi Rama bashkë me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manistirliu dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka inspektuar procesin e vaksinimit. Policia ka 1180 punonjës për t’u vaksinuar, ndërsa Garda e Republikës 1300 efektivë. Paralelisht […]

Lexo më shumë

Hendeku gjinor, Shqipëria renditet e 25-a në botë, më mirë me fuqizimin politik

Hendeku gjinor, Shqipëria renditet e 25-a në botë, më mirë me fuqizimin politik

Publikuar më 01.04.2021
Shqipëria renditet në vendin e 25 në botë nga 156 shtete, në...

Shqipëria renditet në vendin e 25 në botë nga 156 shtete, në Indeksin e hendekut Gjinor të vitit 2021, të publikuar nga Forumi Ekonomik Global, duke hyrë ndër vendet ku diferenca mes femrave dhe meshkujve është më e ulët dhe shumë më lart se shtetet e rajonit. Hendeku gjinor në Shqipëri është më i ulët […]

Lexo më shumë

Vazhdon vaksinim masiv, Manastirliu: Në prill vijnë 20 mijë doza nga Pfizer

Vazhdon vaksinim masiv, Manastirliu: Në prill vijnë 20 mijë doza nga Pfizer

Publikuar më 31.03.2021
Ministrja Ogerta Manastirliu nga Sheshi “Skëndërbej’’, ku va...

Ministrja Ogerta Manastirliu nga Sheshi “Skëndërbej’’, ku vazhdon vaksinimi masiv, deklaroi se gjatë muajit prill pritet të vijnë 20 mijë doza nga Pfizer Më tej sqaroi se java e parë do të nisë me 7 mijë për të vijuar më pas dhe me dozat e tjera. Ndër të tjera ajo ka theksuar se procesi po […]

Lexo më shumë

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, mbetet shqetësues numri i viktimave

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, mbetet shqetësues numri i viktimave

Publikuar më 27.03.2021
Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 12 qytetarë nga COVID-...

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 12 qytetarë nga COVID-19 dhe janë regjistruar 425 raste të reja. Autoritetet njoftojnë se 4 qytetarë nga Tirana,  2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Durrësi të moshave 64- 83 vjeç, […]

Lexo më shumë

Ulet numri i viktimave në 24 orët e fundit, shtohen rastet e reja me COVID-19 në Shqipëri

Ulet numri i viktimave në 24 orët e fundit, shtohen rastet e reja me COVID-19 në Shqipëri

Publikuar më 20.03.2021
Në 24 orët e fundit, autoritetet shëndetësore raportuan për ...

Në 24 orët e fundit, autoritetet shëndetësore raportuan për 11 humbje jete dhe 519 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Peqini, 1 […]

Lexo më shumë

Vendimi për zonat e mbrojtura, ambientalistët dalin në protestë

Vendimi për zonat e mbrojtura, ambientalistët dalin në protestë

Publikuar më 20.03.2021
Një grup ambientalistësh kanë dalë në protestë ditën e sotme...

Një grup ambientalistësh kanë dalë në protestë ditën e sotme përpara godinës së Ministrisë së Mjedisit për të kundërshtuar vendimin për zonat e mbrojtura. Sipas ambientalistëve, një zonë e mbrojtur duhet të mbrohet e tëra dhe jo e copëzuar, prandaj dhe ata i bëjnë thirrje kryeministrit të mos e miratojë vendimin qe i trajton te […]

Lexo më shumë