×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Franca kthen mbrapsht azilkërkuesit, riatdhesohen 50 shtetas shqiptarë

Në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas, mesditën e sotme janë riatdhesuar 50 shtetas shqiptarë me avion të posaçëm, të cilët ishin nisur nga aeroporti i Metz, Francë.

Ndërkohë, policia njofton se operacioni i sotëm i riatdhesimit, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Policinë franceze, kishte një veçanti pasi kthehen familjarë me të mitur dhe të gjithë të riatdhesuarit janë azilkërkues në Francë, të cilëve iu është refuzuar kërkesa për qëndrim.

Njoftimi i policisë:

Mesditën e sotme në aeroportin “Nënë Tereza” Rinas, janë riatdhesuar 50 shtetas shqiptarë me avion të posaçëm, të nisur nga aeroporti i Metz, Francë.

Nga Policia shqiptare dhe ajo franceze u morën të gjitha masat që ky operacion të zhvillohej sa më mirë.

Operacioni i sotëm i riatdhesimit, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Policinë franceze, kishte një veçanti pasi kthehen familjarë me të mitur dhe të gjithë të riatdhesuarit janë azilkërkues në Francë, të cilëve iu është refuzuar kërkesa për qëndrim.

Zv/ministria e Brendshme Rovena Voda ka theksuar se çdo përpjekje për kërkim azili është e kotë, sepse Shqipëria është në listën e vendeve të sigurta, ndaj ajo ka bërë thirrje për të mos ndërmarrë asnjë hap në këtë drejtim, por të kërkojnë rrugë ligjore për t’u punësuar në vendet e BE-së

Drejtori i Departamentit për Kufirin dhe Migracionin në Policinë e Shtetit Eduart Merkaj ka theksuar se gjatë këtij 5 – mujori, fluturimet e riatdhesimit janë rritur jo vetëm me Francën, por edhe me shumë vende të tjera të BE-së, duke forcuar më tej bashkëpunimin, në drejtim të shkëmbimit të informacionit më të detajuar dhe në kohë reale.

Gjithashtu Polica Kufitare ka forcuar masat për parandalimin e kalimit të kufirit, me qëllim kërkimin e azilit në vendet e BE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konflikt mes të rinjve në Gramsh, rrëmbehet me forcë 32-vjeçari (DETAJE)

Konflikt mes të rinjve në Gramsh, rrëmbehet me forcë 32-vjeçari (DETAJE)

Publikuar më 11.07.2020
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në orët e ...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në orët e vona të natës në Gramsh, ku një grup të rinjsh janë konfliktuar me njëri-tjetrin  në lokal. Mësohet se pas konfliktit që kishte degjeneruar në dhunë, tre të rinj kanë marrë me forcë 32-vjeçarin A.B. i cili rezulton të jetë vëllai i personit që […]

Lexo më shumë

Goditet banda që vidhte skafe në Greqi, arrestohen 8 shqiptarë (DETAJE)

Goditet banda që vidhte skafe në Greqi, arrestohen 8 shqiptarë (DETAJE)

Publikuar më 11.07.2020
Një operacion i madh i policisë greke i shtrirë në disa qyte...

Një operacion i madh i policisë greke i shtrirë në disa qytete dhe ku morën pjesë edhe forcat speciale Zeus, ka ndodhur  mëngjesin e sotëm në Greqi. Si pasojë u godit një bandë e sofistikuar që vidhte skafe. Autoritetet greke kanë arritur të arrestojnë 8 shqiptarë që ishin pjesë e grupit kriminal. Dyshohet që grupi […]

Lexo më shumë

Operacioni i policisë italiane/ Arrestohen 5 shqiptarë, sekuestrohet kokainë dhe para (DETAJE)

Operacioni i policisë italiane/ Arrestohen 5 shqiptarë, sekuestrohet kokainë dhe para (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Pesë shtetas shqiptarë kanë përfunduar në pranga nën akuzën ...

Pesë shtetas shqiptarë kanë përfunduar në pranga nën akuzën e shitjes së kokainës. Të arrestuarit dyshohet se kanë furnizuar sheshin e Terni me rreth 3 kg kokainë në më pak se dy javë. Ata arrinin të blinin dhe paketojnë në bazën e tyre në një shtëpi me qira lëndën narkotike, duke shitur 1 kg kokainë […]

Lexo më shumë

Po transportonte ilegalisht 9 sirianë në Malin e Zi, arrestohet 21-vjeçari nga Tirana (DETAJE)

Po transportonte ilegalisht 9 sirianë në Malin e Zi, arrestohet 21-vjeçari nga Tirana (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Policia e Elbasanit, në kuadër të operacionit të koduar “Men...

Policia e Elbasanit, në kuadër të operacionit të koduar “Mengel”, ka arritur që të arrestojë një 21-vjeçar i cili po tentonte kontrabandimin në mënyrë ilegale kalim-kufirin për 9 shtetas sirianë. Policia ka bërë me dije se ka arrestuar shtetasin R.M, 21-vjeç, i cili kundrejt fitimit 400-500 euro për person i premtonte 9 shtetasve sirianë që […]

Lexo më shumë

E RËNDË/ Kishte ardhur me pushime, mbytet i riu në plazhin e Shëngjinit (DETAJE)

E RËNDË/ Kishte ardhur me pushime, mbytet i riu në plazhin e Shëngjinit (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme rreth orës 1...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme rreth orës 17:00 në plazhin e Shëngjinit, ku një 34-vjeçar është mbytur. Mësohet se të riut i është tentuar t’i jepet ndihma e parë, por fatkeqësisht është transportuar në Spitalin e Lezhës pa shenja jete. Trupi i 34-vjeçarit u vu re në det nga disa pushues […]

Lexo më shumë

E RËNDË në Përrenjas/ Mjeti del nga rruga dhe përplas kalimtarin, humb jetën 24-vjeçari (DETAJE) 

E RËNDË në Përrenjas/ Mjeti del nga rruga dhe përplas kalimtarin, humb jetën 24-vjeçari (DETAJE) 

Publikuar më 10.07.2020
Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Përrenjas, ku një mj...

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Përrenjas, ku një mjet ka dalur nga rruga dhe si pasojë ka aksidentuar një të ri 24-vjeçar i cili fatkeqësisht ka ndërruar jetë. Bëhet me dije se aksidenti ka ndodhur afër shkollës së mesme të qytetit të Përrenjasit. Njoftimi i Policisë:  Prrënjas/Informacion paraprak Në aksin rrugor Prrënjas-Librazhd, shtetasi […]

Lexo më shumë

Përndiqte një grua dhe kryente veprime të turpshme, arrestohet “maniaku” 61-vjeçar në Tiranë

Përndiqte një grua dhe kryente veprime të turpshme, arrestohet “maniaku” 61-vjeçar në Tiranë

Publikuar më 10.07.2020
Është arrestuar nga Policia e Tiranës një 61-vjeçar pasi ka ...

Është arrestuar nga Policia e Tiranës një 61-vjeçar pasi ka ngacmuar seksualisht një shtetase. Sipas policisë arrestimi i shtetasit me inicialet D. D., 61 vjeç është bërë nga Komisariati nr.4 në kryeqytet. 61-vjeçari dyshohet se në periudha të ndryshme kohore, ka përndjekur, ka kryer veprime të turpshme dhe ka ngacmuar seksualisht një shtetase. “Gjithashtu nga […]

Lexo më shumë

OFL zbarkon në Lushnje dhe Kavajë, kërkon deklarimin e pasurisë të tre trafikantëve të drogës (Emrat)

OFL zbarkon në Lushnje dhe Kavajë, kërkon deklarimin e pasurisë të tre trafikantëve të drogës (Emrat)

Publikuar më 10.07.2020
Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin për deklar...

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin për deklarimin e pasurisë tri shtetasve të dënuar për drogë në Lushnje dhe në Kavajë. Subjekt i ligjit special janë: Aranit Arapi, banues në Lushnjë, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, kryer në bashkëpunim; Shkëlzen Ahmetaj, banues në Kavajë, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i […]

Lexo më shumë