×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Fotografia që po bën xhiron e botës, infermierja në Bejrut shpëton tre të porsalindur

Pas shpërthimeve të tmerrshme që shkatërruan pjesën më të madhe të qendrës së Bejrutit pasditen e të martës, shumë spitale u  dëmtuan, njëri prej të cilëve “Al Roum”.

Fotografi Bilal Jawich arriti të kapë imazhin e një infermiereje të re duke mbajtur në krahë tre të porsalindur. Ata janë të rrethuar nga rrënojat, xhamat e thyer, por ajo në të njëjtën kohë mundohet të kërkojë ndihmë për kolegët e saj, mjekët dhe pacientët, raporton abcnews.al

“Pas 16 vitesh si fotograf për mediat dhe shumë luftëra… Unë mund të them vetëm se nuk kam parë asgjë të ngjashme me të sotmen, sidomos para spitalit “Al Roum” … Kjo heroinë i mbrojti foshnjat brenda spitalit pavarësisht mungesës së komunikimit.

Kjo heroinë, me tre të porsalindur në krahë, e rrethuar nga dhjetëra trupa të pajetë dhe të plagosur”, shkruan autori i fotografisë së publikuar në rrjetin social  Facebook. Spitali, i cili ka kapacitet për të kuruar 350 mijë pacientë në vit tani po vuan  nga mungesa e rezervave gjakut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

Publikuar më 23.09.2020
Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e...

Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur nga […]

Lexo më shumë

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Publikuar më 23.09.2020
Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spita...

Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spitali në Greqi, pasditen e së martës, 22 shtator 2020. Mediat vendase, bëjnë me dije se pacientët janë arratisur nga spitali “Sotiria”. Po ashtu mësohet se të dy këta persona ishin të huaj, një nga Pakistani dhe tjetri nga Bangladeshi, të cilët arritën të largohen nga […]

Lexo më shumë

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

Publikuar më 23.09.2020
Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës...

Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës, kullën Eiffel, ka krijuar një situatë tmerri për turistët që ndodhen në pritje për të vizituar objektin. Policia ka evakuuar të gjithë personat aty pranë. Policia e zonës mori një telefonatë anonime, në të cilën thuhej se një sulm me bombë do të kryhej […]

Lexo më shumë

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Publikuar më 23.09.2020
Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presi...

Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presidentit të Bjellorusisë, në një inaugurim të papritur dhe pa njoftim paraprak, njoftoi agjencia Beta, së cilës i referohet Tanjug. Agjencia Bjelloruse deklaron se disa qindra të ftuar ishin në ceremoninë në Pallatin e Pavarësisë në Minsk. Ceremonia, e cila zakonisht lajmërohet paraprakisht si një […]

Lexo më shumë

Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny del nga spitali

Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny del nga spitali

Publikuar më 23.09.2020
Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny, është lëshuar nga spita...

Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny, është lëshuar nga spitali në Berlin, ku ai është trajtuar pasi u sëmur muajin e kaluar gjatë një fluturimi nga Siberia për në Moskë. Ai më pas u dërgua në Berlin derisa ishte ende në koma. “Gjendja e pacientit është përmirësuar mjaftueshëm duke mundësuar që ai të lirohet nga kujdesi […]

Lexo më shumë

Richard Grenell publikon videon duke ngrënë me serbët: Natë e mahnitshme në Beograd

Richard Grenell publikon videon duke ngrënë me serbët: Natë e mahnitshme në Beograd

Publikuar më 23.09.2020
Takimi i të Dërguarit Special të Donlad Trump në Serbi është...

Takimi i të Dërguarit Special të Donlad Trump në Serbi është shoqëruar me një atmosferë të ngrohtë dhe me këngë. Në një video që ka shpërndarë Grenell në Twitter shihet një me buzëqeshje të shumta në darkë me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe anëtarët e delegacionit serb dhe amerikan. “Serbët dhe amerikanët në Beograd […]

Lexo më shumë

Presidenti i Këshilit Europian preket nga COVID-19, shtyhet takimi i liderëve të BE

Presidenti i Këshilit Europian preket nga COVID-19, shtyhet takimi i liderëve të BE

Publikuar më 23.09.2020
Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u detyrua të...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u detyrua të shtynte një samit të udhëheqësve të BE-së, të njten dhe të premten (24-25 Tetor) deri në javën tjetër, pasi është në karantinë si pasojë e virusit. Michels u infektua nga kontaktit me një roje sigurie, tha zëdhënësi i tij. Kjo është politikisht e përshtatshme për dy […]

Lexo më shumë

Guterres paralajmëron një “luftë të ftohtë” të re!

Guterres paralajmëron një “luftë të ftohtë” të re!

Publikuar më 23.09.2020
Kina dhe SHBA po ecin në një “drejtim të rrezikshëm...

Kina dhe SHBA po ecin në një “drejtim të rrezikshëm”. Duhet bërë gjithçka për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres në fillim të debatit të përgjithshëm. “Bota jonë nuk mund ta përballojë një të ardhme në të cilën dy ekonomitë më të mëdha ndajnë botën,” tha Sekretari i […]

Lexo më shumë