×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Fotografi të mrekullueshme nga bukuritë e egra shqiptare (Fotogaleri)
Të fiksosh momentet nëpërmjet fotografimit të jetës së egër, në hapësirat e tyre jetike, përveç aspektit artistik, është një vlerë e shtuar për promovimin, ndërgjegjësimin dhe mbrojtjen e faunës së vendit.

Prej dy vitesh ky ka qenë dhe misioni i Wildlife Albanian Photographers, në dokumentimin e faunës së pasur të vendit tonë. Të denjë për të qënë pjesë e “National Geographic”, Wildlife Albanian Photographers është shembulli më i mirë i tyre në rajon.

Kaprolli, në Dumnicë të Kosovës, foto nga Arian Mavriqi

Me qendër në Kosovë, por në bashkëpunim me shumë fotografë të tjerë shqiptarë të këtij zhanri, ata janë gjithmonë në kërkim të fotos model të jetës së egër. Fotografitë kryesisht realizohen në zonat e ndryshme të mbrojtura në rajonin shqipfolës.

Ketri, në Pejë të Kosovës, foto nga Granit Hyseni

Këtu mund të përmendim Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta, i cili ka një pasuri prej 51 mijë lloje shpendësh që popullojnë gjithë zonën, duke krijuar një biodiversitet të rrallë në Shqipëri.

Flamingo, Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta, foto nga Granit Hyseni

Mbrapa nuk qendron dhe Liqeni i Shkodrës i njohur për vrojtimin e shpendëve, falë 270 llojeve të tilla që e popullojnë atë. Gati 80% e të gjitha llojeve të shpendëve që ndodhen në Shqipëri, ndër to pulëbardhat, pelikani, lejleku, apo shqiponja, mund të takohen këtu.

Pelikani Dalmat, Liqeni i Shkodrës, foto nga Jetmir Troshani

Imazhe të tilla të kafshëve dhe shpendëve në habitatin e tyre, shërbejnë edhe si një ndihmesë e madhe për avancimet shkencore në këtë fushë. E nëse flasim për fotografët e jetës së egër, e rëndësishme është edhe informimin i tyre, pasi vetëm në këtë mënyrë fotografi ushtron përkushtimin e duhur me natyrën dhe faunën.

European Beetater, në Kamenicë të Kosovës, foto nga Besnik Jakupi
Bajza, Liqeni i Shkodrës, foto nga Jetmir Troshani

Si një zhanër specifik, fotografitë realizohen mes reales dhe surreales, mes teknikes dhe artistikes, për të përcjell imazhin që vështirë se syri i lirë i njeriut mund t’i shikojë.

Kukuvajka, foto nga Arian Mavriqi
Qukapiku larosh i madh, foto nga Besnik Jakupi

Wildlife Albanian Photographers është themeluar nga katër djem të talentuar, Granit Hyseni, Arian Mavriq, Besnik Jakupi të cilët vijnë nga Kosova , si edhe shkodrani Jetmir Troshani. Përkushtimi, pasioni dhe dashuria për natyrën, ka bërë që ata të na dhurojnë një kolanë të bukur të pasurive tona faunistike. Që nga krijimi i këtij grupimi, e deri në ditët e sotme aty janë bashkuar dhe fotografë të tjerë duke i dhënë udhë dashurisë së shumë fotografëve me të njëjtën zhanër fotografie.

Jetmir Troshani

Besnik Jakupi

Granit Hyseni

Arain Mavriqi

Nga: IntoAlbania

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Këto do të jenë shenjat që do të kenë më shumë fat deri në fund të vitit

Këto do të jenë shenjat që do të kenë më shumë fat deri në fund të vitit

Publikuar më 02.09.2020
Teksa kanë mbetur edhe katër muaj nga mbyllja e këtij vitit,...

Teksa kanë mbetur edhe katër muaj nga mbyllja e këtij vitit, duket se disa shenja të horoskopit do të jenë të diferencuar nga pjesa tjetër. Edhe pse janë përballur me sfida të shumta, në muajit që kanë mbetur, pritet që ato të rezlizojnë shumë synime që i kanë vendosur vetes. Deri në fund të 2020 […]

Lexo më shumë

Test personaliteti/ Zgjidh një simbol dhe zbulo fatin tënd

Test personaliteti/ Zgjidh një simbol dhe zbulo fatin tënd

Publikuar më 14.08.2020
Për të njohur fatin tuaj, duhet të zgjidhni njërin nga tre s...

Për të njohur fatin tuaj, duhet të zgjidhni njërin nga tre simbolet e paraqitura në figurë, dhe më pas kësaj të lexoni dhe të kuptoni fatin e jetës suaj! Simboli 1: Ndryshimet janë të pashmangshme në jetën tuaj. Ju jeni një person krenar, i cili gjithmonë pëlqen të ketë të drejtë dhe zakonisht nuk i […]

Lexo më shumë

“Martohu me mua!”/ Shqiptari i propozon të dashurës me qirinj ndriçues, por i vë flakën shtëpisë

“Martohu me mua!”/ Shqiptari i propozon të dashurës me qirinj ndriçues, por i vë flakën shtëpisë

Publikuar më 07.08.2020
Historia e një shqiptari është bërë lajm në mediat angleze, ...

Historia e një shqiptari është bërë lajm në mediat angleze, pasi gjatë një propozimi romantik dogji banesën. Albert Ndreu kërkoi ta surprizonte Valerija Madevic-in, me 100 qirinj ndriçues, 60 tullumbace, ndërsa kishte shkruar fjalët: “Martohu me mua!”. Por pasi burri u largua nga shtëpia për të marrë të fejuarën nga puna, në shtëpi nuk gjeti […]

Lexo më shumë

Prekëse/ Momentet kur doktori sheh vëllanë binjak teksa i ndalet zemra (VIDEO)

Prekëse/ Momentet kur doktori sheh vëllanë binjak teksa i ndalet zemra (VIDEO)

Publikuar më 06.08.2020
Doktori televiziv Chris van Tulleken shpërtheu në lot ndërsa...

Doktori televiziv Chris van Tulleken shpërtheu në lot ndërsa pa se si mjekët ndalën zemrën e vëllait të tij binjak  Xand, në një dokumentar emocionues që u transmetua mbrëmë nga BBC. Pas disa momenteve të tensionuara, zemrës iu bë elektroshok dhe ajo nisi të rrahë sërish në ritmin normal. Dy vëllezërit, 41 vjeç, u kthyen […]

Lexo më shumë

“E dashur Konstandina”/ Agron Llakaj i dedikon fjalë zemre bashkëshortes në 36-vjetorin e martesës

“E dashur Konstandina”/ Agron Llakaj i dedikon fjalë zemre bashkëshortes në 36-vjetorin e martesës

Publikuar më 29.07.2020
Në 36-vjetorin e martesës, aktori i njohur i humorit Agron L...

Në 36-vjetorin e martesës, aktori i njohur i humorit Agron Llakaj i ka kushtuar një shkrim bashkëshortes së tij. Ai e shoqëron postimin në “Instagram” me një fotografi familjare së bashku me dy fëmijët e tyre Adea dhe Teo, që i cilëson dashuri mbi dashuritë. “…36 vjet martese…E dashur Kostandina !…edhe pse ne kohe te […]

Lexo më shumë

99-vjeçarja që i shpëtoi vrasjes nga nazistët, kancerit dhe rrëzimit të avionit, mposht edhe Covid-19

99-vjeçarja që i shpëtoi vrasjes nga nazistët, kancerit dhe rrëzimit të avionit, mposht edhe Covid-19

Publikuar më 17.07.2020
Një shprehje thotë se “jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtë...

Një shprehje thotë se “jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtër”, e duket se merr kuptim më së miri në rastin e një 99-vjeçare nga Londra. Gruaja afro 1-shekullore i ka mbijetuar tentativës për vrasje nga nazistët, rrëzimit të avionit, kancerit të gjirit, ndërkohë që tanimë sapo e ka fituar luftën edhe me Covid-19. Mësohet se Joy […]

Lexo më shumë

T’i thuash COVID-it të kam *****, Sazan Guri shan virusin live në studio! (Video)

T’i thuash COVID-it të kam *****, Sazan Guri shan virusin live në studio! (Video)

Publikuar më 08.07.2020
Ambientalisti Sazan Guri, është nga ata persona që nuk e bes...

Ambientalisti Sazan Guri, është nga ata persona që nuk e beson ekzistencën e koronavirusit. Madje ai së bashku me përfaqësues të shoqërisë civile, shpesh ka bërë protesta kundër masave strikte të vendosura para disa muajve, por edhe bërjes së vaksinës me detyrim. Sakaq, ditën e sotme Guri ishte i ftuar në studion e “Ftesë në […]

Lexo më shumë

Ish i dashuri zbulon sekretet e lidhjes së nxehtë me Melania Trump, çfarë nuk pëlqente ajo

Ish i dashuri zbulon sekretet e lidhjes së nxehtë me Melania Trump, çfarë nuk pëlqente ajo

Publikuar më 04.07.2020
Së fundmi kanë dalë në dritë detaje të reja në lidhje me jet...

Së fundmi kanë dalë në dritë detaje të reja në lidhje me jetën e Melania Trump, para se ajo të njihej me presidentin e SHBA-ve. Një gazetar në Slloveni, i cili pretendon se është ish i dashuri i Melanias, ka rrëfyer detaje interesante nga jeta e zonjës së Shtëpisë së Bardhë përpara se ajo të […]

Lexo më shumë