×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

FOTO/ Greqia vendos gardh në kufirin me Turqinë, shihni pamjet nga Evros

Ndërtimi i gardhit të ri në kufirin greko-turk në Evros po përparon me shpejtësi dhe do të përfundojë në prill 2021. Së bashku me ndërtimin e gardhit të ri, 26 km të gjatë dhe 5 metra të lartë, pjesët e vjetra prej 10 km janë duke u rikonstruktuar me shtimin në anën greke të një kangjelle metali të fortë të vazhdueshëm, gjithashtu të bërë prej çeliku, me një lartësi totale prej 4.3 metrash.

Projekti përfshin përfitime të shumta, pasi përveç karakterit të tij themelor mbrojtës-parandalues, ai do të funksionojë gjithashtu si një projekt modern i kontrollit të përmbytjeve i udhëhequr nga njëra anë nga gjeomorfologjia speciale e Evros dhe nga ana tjetër nga respekti për prodhimin bujqësor vendas. Gardhi i ri do të përbëhet nga një parmak i fortë çeliku metali. Së bashku ata po ndërtojnë punime tokësore për mirëmbajtjen, rikonstruksionin dhe ndërtimin e rrugëve të reja për mbikëqyrjen dhe mirëmbajtjen e barrierave artificiale përgjatë lumit.

foto galeri foto galeri foto galeri

Në kombinim, tetë vëzhgues të rinj anti-balistikë do të ndërtohen përgjatë barrierave artificiale, për t’u përdorur nga ushtria greke dhe punimet e përmirësimit do të kryhen në 57 infrastruktura ekzistuese (posta/vëzhgime), të cilat përfshijnë ndërtime, riparime dhe përmirësime elektromekanike. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis u informua sot në lidhje me ecurinë e punimeve të ndërtimit të gardhit, nga Feres ku iu dha një prezantim i hollësishëm.

“Ndërtimi i gardhit të ri në kufirin greko-turk në Evros ishte më e pakta që qeveria mund të bënte për t’i bërë qytetarët grekë të ndiheshin të sigurt, të cilët e mbajnë respektin pwr vendin shumë lart në një situatë kaq të vështirë”, -tha Z. Mitsotakis. Kryeministri tha se puna po përparon me shpejtësi, projekti do të përfundojë në Prill 2021 siç ishte planifikuar, dhe kur u pyet nga Zëvendës Guvernatori i Evros D. Petrovic, ai u përgjigj se ai më pas do të vijë në Evros për ta inauguruar atë. “Ai thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë. Pjesa e parë e gardhit nuk mund të qëndronte vetëm, por sepse aty ishin Policia, Ushtria, rojet kufitare. “Ata e mbajtën rusjtjen e atdheut shumë të lartë, ” tha kryeministri.

Më pas, Kyriakos Mitsotakis zhvilloi një dialog me përfaqësuesit e rojeve kufitare të cilët e mirëpritën atë në zonë. “Ne duam t’ju falënderojmë për mbështetjen e shtetit në këtë detyrë të vështirë që kemi bërë për shumë vite: për punësimin e ri të kolegëve pas 18 vjetësh. ” Realisht jeni me të vërtetë një mbështetje e madhe për ne,” i tha kryeministrit përfaqësuesi i rojeve kufitare, Panagiotis Harelas. Z. Mitsotakis e falënderoi atë dhe tha: “ishte një angazhim që kishim marrë përsipër”. “Lufta e fundit titanike që bëmë në Kastanies dhe në të gjithë Evros marsin e kaluar, në thelb tregon se të gjithë mund ta bëjmë së bashku me ndihmën dhe mbështetjen e shtetit”. Përfaqësuesi i rojeve kufitare mori me tej përgjigje nga Kyriakos Mitsotakis: “Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu për t’ju mbështetur si me mjete teknike ashtu edhe me burime njerëzore”. Shihet se 400 roje të reja të përhershme kufitare po marrin detyra të menjëhershme në Evros, 800 të tjerë në ishujt e Egjeut Lindor dhe 480 të tjerë në pjesën tjetër të Greqisë. BW 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Publikuar më 27.10.2020
Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, baba...

Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, babai i së cilës u gjet dje pasdite nga policia e Chania, të mbytur në një valixhe në një shtëpi afër, shumë afër asaj ku u gjet trupi i pajetë i partneres së tij. Vajza e tij, Maria përshkruan për protothema.gr orët e agonisë që jetoi derisa u […]

Lexo më shumë

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Publikuar më 27.10.2020
Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel ...

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej […]

Lexo më shumë

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Publikuar më 27.10.2020
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgim...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale, pastrim i parave. K. Sh, i cili është vetëdorëzuar një ditë më parë, besohet se është pronar i kompanisë LDA Group, ku punonjësi i Thesarit të Kosovës, Labinot Gruda, përmes katër transferimeve, […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Publikuar më 27.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Publikuar më 27.10.2020
Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, ...

Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, kurse mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, ndërkaq i mësimdhënësve 148. […]

Lexo më shumë

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Publikuar më 27.10.2020
Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të...

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes. Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në mes dhe një pjesë e saj është e zhytur në […]

Lexo më shumë

(Video) Shpërthim i fuqishëm e shkëmbim zjarri në Turqi, momenti kur bomba trondit vendin

(Video) Shpërthim i fuqishëm e shkëmbim zjarri në Turqi, momenti kur bomba trondit vendin

Publikuar më 26.10.2020
Një shpërthim i fuqishëm ndodhi mbrëmjen e sotme në Turqi. N...

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi mbrëmjen e sotme në Turqi. Nga raportimet paraprake thuhet se bëhet fjalë për një sulm terrorist dhe se bomba që shpërtheu ishte në trupin e një prej autorëve. Ngjarja ka ndodhur në Iskenderun ndërsa përpara shpërthimit ka pasur edhe shkëmbim zjarri me policinë dhe personave të përfshirë. Tashmë në media […]

Lexo më shumë

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Publikuar më 26.10.2020
Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të rej...

Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të reja për parandalimin e përhapjes më të madhe të coronavirusit në Republikën e Kosovës. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se mbyllja e kufijve dhe kufizimi i lëvizjes në zonat më të prekura me COVID-19 janë dy nga masat të cilat janë duke u shqyrtuar. […]

Lexo më shumë