×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Forcat afgane vrasin një lider të Al-Kaidës

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bashkuara.

Drejtoria Kombëtare e Sigurisë e Afganistanit, tha më 24 tetor se Al-Masri, që besohet të jetë figura e dytë kryesore në Al-Kaida, u vra nga forcat speciale në provincën qendrore Ghazni.

Ai nuk dha më shumë detaje dhe nuk tha kur ai u vra. Al-Masri, një shtetas egjiptian i cili gjithashtu quhej me emrin Husam Abd-al-Ra’uf, ishte udhëheqës i lartë i Al-Kaidës dhe drejtoi operacionet mediatike të veshjeve terroriste.

Ai ishte në listën e terroristëve më të kërkuar të FBI-së për ofrimin e mbështetjes për një organizatë terroriste dhe konspiracionin për të vrarë qytetarët e SHBA-së.

Vrasja e Al-Masrit vjen derisa talibanët dhe qeveria afgane vazhdojnë bisedimet e paqes në Katar që synojnë t’i japin fund gati 19 viteve të luftës.

Pavarësisht bisedimeve të paqes, militantët dhe Kabul përfshihen në luftime pothuajse të përditshme. Negociatat pasojnë një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve të nënshkruar në shkurt, e cila parashikon që forcat e SHBA-së të largohen nga Afganistani dhe talibanët të angazhohen për të mos lejuar që toka afgane të përdoret nga grupet terroriste për të filluar sulme jashtë vendit. Mbeten pyetje nëse talibanët mund ose do të kenë lidhje të ashpra me Al-Kaidën. REL 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Synojnë të rrisin besimin e qytetarëve, tre ish-presidentët e SHBA-ve pranojnë të bëjnë publikisht vaksinën

Synojnë të rrisin besimin e qytetarëve, tre ish-presidentët e SHBA-ve pranojnë të bëjnë publikisht vaksinën

Publikuar më 03.12.2020
Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinto...

Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton kanë shprehur vullnetin e plotë për të kryere vaksinën anti-Covid drejtpërdrejtë në televizion. Synimi është i qartë, rritja e besimit te qytetarët të cilët shumë shpejtë pritet të nisin vaksinimi. Ata shpresojnë që me këtë lëvizje do të krijojnë një fushatë ndërgjegjësimi për të promovuar besimin […]

Lexo më shumë

Shifra të larta në Maqedoninë e Veriut/ 33 viktima dhe 946 raste të reja me COVID-19

Shifra të larta në Maqedoninë e Veriut/ 33 viktima dhe 946 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 02.12.2020
Maqedonia e Veriut ka shënuar një numër të lartë viktimash n...

Maqedonia e Veriut ka shënuar një numër të lartë viktimash nga Covid-19, ku në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 33 persona. Ministria e Shëndetësisë në Shkup informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.564 testime, ndërsa janë regjistruar 946 raste të reja me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e rasteve të reja Në […]

Lexo më shumë

Qeveria afgane dhe talibanët arrijnë marrëveshje “historike” në bisedimet për paqe

Qeveria afgane dhe talibanët arrijnë marrëveshje “historike” në bisedimet për paqe

Publikuar më 02.12.2020
Zyrtarët e Qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talibanëve ka...

Zyrtarët e Qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talibanëve kanë thënë se janë pajtuar në parim për një marrëveshje të zhvillimit të bisedimeve për paqe. Kjo njëherësh përbën marrëveshjen e tyre të parë të shkruar në 19 vjetët e fundit të luftës. Njoftimi i 2 dhjetorit është konsideruar pikë kthese sepse u jep negociatorëve më shumë […]

Lexo më shumë

Bëri shëtitje me biçikletë me gruan, Kyreministri i Greqisë vihet në qendër të kritikave për shkelje të rregullave anti-COVID

Bëri shëtitje me biçikletë me gruan, Kyreministri i Greqisë vihet në qendër të kritikave për shkelje të rregullave anti-COVID

Publikuar më 02.12.2020
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është vënë në kritikë ...

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është vënë në kritikë për shkeljen e qartë të rregullave të bllokimit të qeverisë së tij ndërsa rastet e koronavirusit rriten në të gjithë vendin. Të martën, fotografitë e Mitsotakis dhe gruas së tij Mareva u botuan në shtypin Grek dhe në mediat sociale, duke treguar çiftin me biçikletë në një […]

Lexo më shumë

Parlamenti i Malit të Zi nis debatin për kabinetin e ri

Parlamenti i Malit të Zi nis debatin për kabinetin e ri

Publikuar më 02.12.2020
Parlamenti i Malit të Zi ka nisur debatin për kabinetin e ma...

Parlamenti i Malit të Zi ka nisur debatin për kabinetin e mandatarit për kryeministër, Zdravko Krivokapiq, qeveria e parë në tri dekada që nuk do të drejtohet nga Partia Demokratike e Socialistëve, e presidentit Millo Gjukanoviq. Seanca në këtë temë, që ka nisur më 2 dhjetor, pritet të rezultojë me votim të qeverisë së re […]

Lexo më shumë

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën

Publikuar më 02.12.2020
Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planif...

Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planifikon të prodhojë më shumë se dyfishin e sasisë së lëndëve të dëmshme djegëse deri më 2030, në krahasim me normat që janë në përputhje me frenimin e ngrohjes globale. Sipas Marrëveshjes së Parisit për Klimën, të vitit 2015, shtetet janë zotuar për një […]

Lexo më shumë

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 02.12.2020
Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në ...

Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Viktimat janë 684. Incidenca e njerëzve të rinj që kanë rezultuar pozitivë për Covid ra në 10% krahasuar me numrin e shtupave të kryera në 24 orët e fundit. Konkretisht, shtupat në 24 orët […]

Lexo më shumë

Izraeli u transferon palestinezëve mbi 1 miliard dollarë nga fondet e mbajtura

Izraeli u transferon palestinezëve mbi 1 miliard dollarë nga fondet e mbajtura

Publikuar më 02.12.2020
Izraeli ka lëshuar më shumë se 1 miliard dollarë fonde të mb...

Izraeli ka lëshuar më shumë se 1 miliard dollarë fonde të mbajtura të palestinezëve, tha të mërkurën një ministër i Autoritetit Palestinez. Vendimi është marr disa javë pas rifillimit të koordinimit midis të dyja palëve. “Qeveria e Izraelit transferon të gjitha detyrimet financiare në llogarinë e Autoritetit Palestinez”, shkroi në rrjetet sociale, ministri i Çështjeve […]

Lexo më shumë