×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Fluks raportimesh për dëmet, Avni Ponari: Ku kanë gabuar klientët me sigurimin e banesave

Enida Vërça

Janë mbi 2000 raste të banesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat janë të siguruara në kompaninë “Sigal”. Presidenti i kompanisë, Avni Ponari thotë për “Shekulli”-n se vlerësimi i dëmeve do të bëhet me vlerësues të specializuar. “Janë afro 2000 raste të banesave të raportuara të cilat kanë pësuar dëme nga tërmeti dhe janë të siguruara nga kompania jonë. Fenomeni që vihet re është që këto sigurime janë pothuajse për vlerën e kredisë së mbetur, ky është një gabim i madh i klientëve për sigurimin e banesave tyre”, thotë Ponari në fjalën e tij. Ndërkohë gjatë ditës së sotme, kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj në një takim me drejtuesit e shoqërive të sigurimit dhe përfaqësues të AMF-së tha se janë 12 milionë dollarë dëme që duhet të shkojnë në llogari të individëve që kanë siguruar banesat.

Gjatë fjalës së tij, Ahmetaj teksa bëri një bilanc të situatës, tha se 1.943 banesa janë në proces trajtimi nga firmat e sigurimit. Ndërkohë ai i ka kërkuar kompanive të sigurimit që të dërgojnë listat e përfituesve. Rritja e çmimeve Tërmetet e regjistruara muajit e fundit në vend, nxitën qeverinë të hartojë një ligj për sigurimin e ndërtimeve dhe banesave të qytetarëve. Ligji në fjalë detyron që ndërtuesit të mos bëjnë akt shitjeje ndaj blerësit pa garantuar edhe kontratën 10-vjeçare të sigurimit. Sipas kreut të shoqatës së ndërtuesve, Arben Dervishaj në ligj ka ende paqartësi sa i përket zbatimeve praktike të tij.

“Ne normalisht që e kemi kundërshtuar, jo se jemi kundër sigurimeve, por nuk mund të bëhet vetëm me ne, por do të duhet të ishin tre faktor, sepse këtu janë shteti, shoqëria e sigurimeve dhe ndërtuesi, ku normalisht mungon edhe i katërti-qytetari. Nuk flitet për 10 vjet, se ja çfarë do zgjidhim për dhjetë vjet, janë defektet, kur ndërtuesit i kanë mbajtur gjithmonë nën përgjegjësinë e tyre, ose i kanë riparuar çdo defekti qe kanë, edhe pse ka periudha garancie të caktuar për një objekt, por do të ishte më e thelluar që te futeshin edhe qytetarët, sepse car do të ndodh pas dhjete vjetësh, të futej skema e sigurimit të tërmetit, sepse pas dhjetë vitesh mund të bij tërmet, atëherë si i bie?”

Sipas Dervishaj qeveria ende nuk ka bërë publik tavanin e përqindjes së sigurimit duke krijuar një rrezik të blerësit në rritjen drastike të çmimeve të apartamenteve. “Qeveria ka përcaktuar në vendim vetëm, dyshemenë, kur normalisht do të duhej të vinte edhe tavanin. Sepse e gjitha kjo, nëse në fund do të jenë tavanet e larat dhe një kosto që e rëndon ndërtuesin, dhe pastaj do t’ia transferojë blerësit, sepse nëse do flasim për një apartament 100 mijë euro, i bie që të jetë një mijë euro për 10 vjet. Por nuk flitet për një apartament, por mund të ketë 60 apartamente, pra shihet që është një kosto shtesë 60 mijë €uro që do ta bëj ndërtuesi, dhe karshi ndërtimit, me të thënë të drejtën, ka vazhduar rritja e barrave fiskale”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjobitet për parkim në ambientet e QSUT-së, shpërthen dermatologia: Turp dhe thonë pse ikin mjekët (Video)

Gjobitet për parkim në ambientet e QSUT-së, shpërthen dermatologia: Turp dhe thonë pse ikin mjekët (Video)

Publikuar më 28.09.2020
Monika Fida, mjeke dermatologe ka reaguar ashpër mbi situatë...

Monika Fida, mjeke dermatologe ka reaguar ashpër mbi situatën e krijuar në QSUT nga koncesionari i parkimeve. Edhe pse Fida punon mjeke në QSUT, ajo mëngjesin e kësaj të hënë është gjobitur me gjobë, për shkak se bluzat e bardha nuk lejohen të parkojnë në këto ambiente. Mjekja thotë se ka komunikuar me nëndrejtorin e […]

Lexo më shumë

Naftëtarët e Ballshit sërish në protestë, kërcënojnë me grevë urie

Naftëtarët e Ballshit sërish në protestë, kërcënojnë me grevë urie

Publikuar më 28.09.2020
Kjo e hënë i gjeti sërish në protestë naftëtarët e Ballshit,...

Kjo e hënë i gjeti sërish në protestë naftëtarët e Ballshit, para uzinës. Të gjendur pa asnjë zgjidhej nga autoritetet, ata shprehen se revolta para ministrisë së Financave e zhvilluar pak ditë më parë, nuk pati asnjë rezultat. Në këto kushte, naftëtarët shprehen se do të nisin grevën e urisë, si e vetmja alternativa që […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë humbjet e jetës, ja sa raste të reja u zbuluan sot me Covid në 24 orë

Vazhdojnë humbjet e jetës, ja sa raste të reja u zbuluan sot me Covid në 24 orë

Publikuar më 25.09.2020
Në 24 orët e fundit në vendin tonë, humbën jetën 3 persona d...

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, humbën jetën 3 persona dhe u zbuluan 124 raste të reja me Covid-19. Kanë humbur jetën një 71 vjeçar nga Divjaka, një 79 vjeçar nga Korça, një 83 vjeçar nga Gramshi me sëmundje bashkëshoqëruese. Nga 808 testime të kryera, kanë rezultuar me infeksionin Covid-19, 124 persona. 57 […]

Lexo më shumë

Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, ja sa raste u zbuluan me Covid në Shqipëri

Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, ja sa raste u zbuluan me Covid në Shqipëri

Publikuar më 24.09.2020
Pas shumë kohësh vendi ynë këtë të enjte, 24 shtator 2020 nu...

Pas shumë kohësh vendi ynë këtë të enjte, 24 shtator 2020 nuk shënoi asnjë viktimë. Në përditësimin e të dhënave, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 852 testime të dyshuara për Covid, 134 kanë rezultuar pozitiv. Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë është si vijon: 61 raste në Tiranë, 14 raste në Durrës, 10 raste […]

Lexo më shumë

Mjekët paralajmërojnë protestë para QSUT-së, ndalohen nga policia

Mjekët paralajmërojnë protestë para QSUT-së, ndalohen nga policia

Publikuar më 23.09.2020
Bluzat e bardha kanë vendosur që ditën e nesërme të zhvilloj...

Bluzat e bardha kanë vendosur që ditën e nesërme të zhvillojnë një protestë para oborrit të QSUT-së. Protesta e tyre lidhet me kushtet e vështira të punës dhe po ashtu kërkesa për rritje rroge. Një prej mjekëve i cili është në dijeni të këtij organizimi, Arian Mezini i tha “Shekulli”-t se nuk u është dhënë […]

Lexo më shumë

Sërish humbje jete në 24 orë, ja sa raste të reja u zbuluan me Covid në vendin tonë

Sërish humbje jete në 24 orë, ja sa raste të reja u zbuluan me Covid në vendin tonë

Publikuar më 22.09.2020
Në 24 orët e fundi kanë humbur jetën 3 persona dhe janë shën...

Në 24 orët e fundi kanë humbur jetën 3 persona dhe janë shënuar 131 raste të reja me Covid, raporton Ministria e Shëndetësisë. Një 78 vjeçar nga Peqini, një 80 vjeçare dhe një 87 vjeçar nga Tirana, nuk kanë arritur t’i mbijetojnë sëmundjes. Sa i takon rasteve të reja nga 825 të dyshuar, 131 kanë […]

Lexo më shumë

Kuçovë/ Infektohet me Covid-19 edukatorja dhe fëmija e saj 5 vjeçe

Kuçovë/ Infektohet me Covid-19 edukatorja dhe fëmija e saj 5 vjeçe

Publikuar më 21.09.2020
Një edukatore në një kopsht në Kuçovë dhe fëmija e saj 5 vje...

Një edukatore në një kopsht në Kuçovë dhe fëmija e saj 5 vjeçe që është e regjistruar në po të njëjtin kopsht,kanë rezultuar të prekura me Covid-19. Raportohet se edukatorja ka qenë në punë deri në momentin e shfaqjes së simptomave dhe pas këtij momenti ka kryer tamponin ku dhe ka rezultuar e infektuar. Pas […]

Lexo më shumë

Covid hyn në shkollat e Bulqizës, infektohen mësuesit, pritet pezullimi i mësimit

Covid hyn në shkollat e Bulqizës, infektohen mësuesit, pritet pezullimi i mësimit

Publikuar më 18.09.2020
Në shkollën “Shefqet Tançi” në Bulqizë kanë rezultuar me Cov...

Në shkollën “Shefqet Tançi” në Bulqizë kanë rezultuar me Covid-19 katër mësues. Nisur nga rezultati në fjalë i tamponëve pritet që të pezullohet procesi mësimor. Kjo mbyllje do të vijë fare pak ditë pas çeljes së shkollave. Deri më tani numri i personave të prekur me virusin e ri në këtë qark ka shkuar në […]

Lexo më shumë