×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Flet mjekja e infektivit: Dy fëmijë të infektuar me koronavirus në Shqipëri

Gjeorgjina Kuli, shefja e infektivit të pediatrisë, zbuloi në një lidhje të drejtpërdrejtë në A2, se në vendin tonë janë dy fëmijë të prekur me koronavirus.

“Vetëm dy fëmijë, të moshës 0-14 vjeç, kanë rezultuar pozitivë. Njëri pa shenja, ndërsa tjetri po trajtohet në shtëpi, nuk ka nevojë për shtrim në spital”, deklaroi Kuli.

Kur u pyet nëse ka një trajtim të veçantë për fëmijët, Kuli tha se përdorimi i antibiotikëve tolerohet më mirë nga fëmijët: “Do të preferonim paracetamolin, duhen konsumuar shumë lëngje nga fëmijët dhe ushqim i shumëllojshëm. Këto janë trajtimet kryesore për mjekimin e fëmijëve”.

“Por, nëse pas 4-5 ditësh fëmija ka shenja të rënduara, si frymëmarrje të vështirë apo kollë të fortë, duhet të drejtohemi te mjeku pediatër ose duke komunikuar me 127-n”, shtoi shefja e infektivit të pediatrisë.

Sipas Kulit, nëse do të ketë raste të fëmijëve që do të shtrohen në spital, “fëmijët do të kenë pavion të tyre, me hyrje të veçantë, krejtësisht i izoluar nga pjesa tjetër e spitalit”./ A2

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Tim Newton says:

    Shume e rendesishme. Doktoret duhet te perdorin Hydrochloroquine me ose pa zink, ose Vitamin C (5000mlg) ne dite nepermjet IV mundesisht. Kjo ka mundesi te ndihmoje shume ne trajtimin e pacientave.

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Studimi për koronavirusin: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

Studimi për koronavirusin: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

Publikuar më 13.01.2021
Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike: Sipas një studim...

Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike: Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes. Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë nuk janë: të shëndetshëm. […]

Lexo më shumë

Thirrja e dëshpëruar e një prindi për Fondin: Të rimbursohet ilaçi për fëmijët me hepatit C, është jetik

Thirrja e dëshpëruar e një prindi për Fondin: Të rimbursohet ilaçi për fëmijët me hepatit C, është jetik

Publikuar më 07.01.2021
Të jesh prind i një fëmijë me sëmundjen e Hepatitit C kronik...

Të jesh prind i një fëmijë me sëmundjen e Hepatitit C kronik nuk është e lehtë. Nuk është e lehtë kur kura nuk ka dhënë asnjë rezultat për t’u shëruar. Në një intervistë për gazetën “Shëndet plus” prindi Ermir Gjergji tregon më shumë rreth situatës në të cilën ndodhet dhe kërkesën që ka për FSDKSH-n. […]

Lexo më shumë

Çfarë dihet për variantin e ri të koronavirusit?

Çfarë dihet për variantin e ri të koronavirusit?

Publikuar më 31.12.2020
Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A për...

Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar në […]

Lexo më shumë

Denoncimi/ Pacientët me sëmundje të rënda të gjakut: Mungon kimiopreparati i shtrenjtë, vështirësi edhe për analizat

Denoncimi/ Pacientët me sëmundje të rënda të gjakut: Mungon kimiopreparati i shtrenjtë, vështirësi edhe për analizat

Publikuar më 21.12.2020
Covid-19 është një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin ...

Covid-19 është një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin e qytetarëve, ndaj e gjithë vëmendja e sistemit shëndetësor aktualisht është e përqendruar në menaxhimin e kësaj krize. Por, ajo çfarë është paralajmëruar disa herë edhe nga gazeta “Shëndet Plus” është nevoja për të garantuar shërbim shëndetësor edhe për të sëmurët e tjerë që vazhdojnë […]

Lexo më shumë

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, specialistët: Shtohen tentativat për vetëvrasje

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, specialistët: Shtohen tentativat për vetëvrasje

Publikuar më 20.12.2020
Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë ...

Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e fëmijëve […]

Lexo më shumë

A depërtojnë grimca gjenetike të virusit në ADN-në e njeriut?

A depërtojnë grimca gjenetike të virusit në ADN-në e njeriut?

Publikuar më 20.12.2020
Tek disa njerëz testet e virusit Corona tregojnë rezultat po...

Tek disa njerëz testet e virusit Corona tregojnë rezultat pozitiv, megjithëse infektimi ka muaj që ka kaluar. Studiuesit besojnë se kanë gjetur një përgjigje për këtë. Një shpjegim i mundur për shfaqjen e virusit në testet PCR edhe pasi infektimi me Corona ka kohë që ka kaluar vjen nga studiuesit amerikanë. Sipas agjencisë së lajmeve, […]

Lexo më shumë

Pacientët e prekur nga COVID-19 po vuajnë pasojat edhe pas disa muajsh

Pacientët e prekur nga COVID-19 po vuajnë pasojat edhe pas disa muajsh

Publikuar më 05.12.2020
Ndërsa pandemia po mbush vitin, doktorët janë duke monitorua...

Ndërsa pandemia po mbush vitin, doktorët janë duke monitoruar pacientët e COVID-it që ende vuajnë pasojat e sëmundjes. Ata vazhdojnë të përjetojnë simptoma megjithëse kanë kaluar muaj pasi kaluan efektet e menjëhershme të virusit. Michael Reagan u infektua me COVID-19 në fillimet e pranverës. Deri nga maji mendoi se më e keqja kishte kaluar. Por […]

Lexo më shumë

Humbja e ekuilibrit dhe rënia e flokëve, këto janë disa nga efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19

Humbja e ekuilibrit dhe rënia e flokëve, këto janë disa nga efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19

Publikuar më 29.11.2020
Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra ...

Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë ende t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Lexo më shumë