×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Flasin dëshmitarët, ja si u identifikua/ Zbulohet emri i eurodeputetit të Viktor Orban që mori pjesë në orgjinë e zhvilluar të premten

Një eurodeputet i njohur nga partia qeverisëse e Hungarisë ‘Fidesz’ pranoi të martën se ai mori pjesë në një “festë orgjie” – e përshkruar nga media lokale si “orgji” – që u shkatërrua nga policia e Brukselit.

József Szájer tha në një deklaratë se ai ishte “i pranishëm” në “festën private” – në të cilën, sipas shtypit belg, policia gjeti 25 burra të zhveshur, përfshirë një eurodeputet dhe një numër diplomatësh.

Sipas një njoftimi për shtyp nga zyra e prokurorit publik, “Një kalimtar raportoi në polici se kishte parë një burrë që ikte përgjatë ullukut; ai ishte në gjendje të identifikonte burrin. Duart e burrit ishin të përgjakura. Është e mundur që ai mund të jetë plagosur gjatë ikjes. Në çantën e shpinës u gjetën lëndë narkotike. Burri nuk ishte në gjendje të paraqiste ndonjë dokument identiteti. Ai u shoqërua në vendbanimin e tij, ku u identifikua si S. J. (1961) me anë të një pasaporte diplomatike”.

Szájer tha që policia i dha “një paralajmërim zyrtar verbal” dhe e çoi në shtëpi. Ai tha se nuk kishte marrë drogë dhe shtoi se i ishte “falur” dhe se “thellësisht” pendohej që theu kufizimet e COVID: “Ishte e papërgjegjshme nga ana ime. Unë jam gati të përballem me gjobën që ndodh”.

Hungarezi, një anëtar në partinë e Kryeministrit Viktor Orban, dha dorëheqjen si Eurodeputet të dielën. Ai tha në deklaratën e tij të martën se “hapi i gabuar” i tij ishte “rreptësisht personal” dhe shtoi, “Unë kërkoj nga të gjithë të mos e shtrijnë atë në atdheun tim, ose në komunitetin tim politik”.

Një zyrtar pranë hetimit tha se oficerët u thirrën pasi “një ankesë ligjore për shqetësim gjatë natës” ishte paraqitur në lidhje me një “festë private” në një apartament të premten në mbrëmje në qendër të Brukselit.

Belgjika njoftoi një bllokim të dytë muajin e kaluar, me një shtetrrethim në vend dhe mbledhjet e më shumë se katër njerëzve nuk lejohen.

Szájer është një anëtar i vjetër i Fidesz i cili ndihmoi në hartimin e kushtetutës së vendit. Ai shërbeu si kreu i delegacionit Fidesz në Parlamentin Evropian dhe një anëtar i komitetit të punëve të jashtme të asamblesë.

Qeveria hungareze ka goditur të drejtat e LGBTQI dhe javën e kaluar, së bashku me Poloninë, shprehën kundërshtim të fortë ndaj një plani të barazisë gjinore për politikën e jashtme të BE që kërkon të forcojë të drejtat e grave, vajzave dhe LGBTQI në të gjithë botën duke “sfiduar normat gjinore dhe stereotipet”.

Në një deklaratë, delegacioni i Fidesz në Parlamentin Evropian tha se Szájer “kishte marrë vendimin e duhur kur dha dorëheqjen … Ai bëri vendimin e vetëm të duhur. Ne e pranojmë vendimin e tij, ashtu si pranojmë që ai i ka kërkuar falje familjes së tij, komunitetit të tij politik dhe votuesve”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Maska e Gigi Hadid mund të jetë zgjidhja që po kërkoni për të shmangur puçrat e fytyrës

Maska e Gigi Hadid mund të jetë zgjidhja që po kërkoni për të shmangur puçrat e fytyrës

Publikuar më 27.01.2021
Aksesori i preferuar i vajzave mund të ketë qenë çanta dore ...

Aksesori i preferuar i vajzave mund të ketë qenë çanta dore ose syze dielli, por tani askush nuk shfaqet në publik askund pa maskën e tyre. Covid-19 erdhi për të ndryshuar në mënyrë dramatike jetën e të gjithë botës dhe solli me vete terma të rinj në bukuri, të tilla si puçrat e shkaktuara nga […]

Lexo më shumë

Koronavirusi, simptoma e hershme që duhet të na shqetësojë

Koronavirusi, simptoma e hershme që duhet të na shqetësojë

Publikuar më 27.01.2021
Një simptomë tjetër e infeksionit SARS-CoV-2 është raportuar...

Një simptomë tjetër e infeksionit SARS-CoV-2 është raportuar nga studiuesit në Universitetin Anglia Ruskin, në Britaninë e Madhe. Përveç etheve, kollës, humbjes së shijes dhe nuhatjes, një studim i fundit paralajmëron se acarimi i syve mund të tregojë infeksion me koronavirusin e ri. Sipas gjetjeve të botuara në BMJ Open Ophthalmology, 83 pacientë me COVID-19 […]

Lexo më shumë

‘I çmendur dhe djall’, Bill Gates flet për herë të parë për teoritë e konspiracionit ndaj tij

‘I çmendur dhe djall’, Bill Gates flet për herë të parë për teoritë e konspiracionit ndaj tij

Publikuar më 27.01.2021
Bashkëthemeluesi i Microsoft i kthyer në filantrop, Bill Gat...

Bashkëthemeluesi i Microsoft i kthyer në filantrop, Bill Gates thotë se është habitur nga sasia e teorive të konspiracionit të etiketuara si “të çmendur” dhe “të lig”, që u përhapen në mediat sociale gjatë pandemisë së COVID-19, por tha të mërkurën (27 janar) ai do të pëlqente të eksploronte se çfarë qëndron pas tyre. Në […]

Lexo më shumë

Hijet e dyshimit/ Vaksinat e AstraZeneca që mungojnë në BE përfundojnë në Angli

Hijet e dyshimit/ Vaksinat e AstraZeneca që mungojnë në BE përfundojnë në Angli

Publikuar më 26.01.2021
Në betejën kundër kohës dhe kundër pandemisë së koronavirusi...

Në betejën kundër kohës dhe kundër pandemisë së koronavirusit, vaksina është mënyra më e sigurt dhe e shpejtë që duhet përdorur. Sidoqoftë, furnizimi në kohë i vaksinave të nevojshme për njerëzit e Bashkimit Evropian po provon të jetë një “bast” më i vështirë për t’u fituar nga sa dukej fillimisht, ose të paktën siç shpresohej […]

Lexo më shumë

Nicole Scherzinger/ Bikini rozë është perfekte për Janarin në Karaibe (Foto)

Nicole Scherzinger/ Bikini rozë është perfekte për Janarin në Karaibe (Foto)

Publikuar më 26.01.2021
Vera nuk mbaron kurrë në Karaibe. Në ishujt ekzotikë të Turk...

Vera nuk mbaron kurrë në Karaibe. Në ishujt ekzotikë të Turkes dhe Caicos, Nicole Scherzinger i kalon pushimet e saj më të dashura se kurrë – që nga viti 2019 kur ata u takuan për herë të parë në setin e “X Factor: Celebrity” – me të dashurin e saj Tom Evans. Ish-lojtari i ragby […]

Lexo më shumë

Kjo është 101-vjeçarja shqiptare që e kaloi koronavirusin për 2 javë dhe vetëm me paracetamol (Foto)

Kjo është 101-vjeçarja shqiptare që e kaloi koronavirusin për 2 javë dhe vetëm me paracetamol (Foto)

Publikuar më 26.01.2021
Një shqiptare 101-vjeçare kaloi pa probleme koronavirusin në...

Një shqiptare 101-vjeçare kaloi pa probleme koronavirusin në Itali. Pas infektimit të familjarëve të saj në Udine, edhe e moshuara Bajame Goxhabelli rezultoi pozitive, më 31 dhjetor të vitit 2020. Pavarësisht rrezikut të madh, gruaja me mbi një shekull jetë tregon për “A2” se e kaloi lehtë Covidin dhe pas dy javësh rezultoi negative. “E […]

Lexo më shumë

“Kjo është gjithçka që kemi dashur”, e pazakontë çifti martohet në spitalin Covid

“Kjo është gjithçka që kemi dashur”, e pazakontë çifti martohet në spitalin Covid

Publikuar më 26.01.2021
Një çift nga Anglia janë martuar në spital. Times Live shkru...

Një çift nga Anglia janë martuar në spital. Times Live shkruan se shkak për përkeqësimin e gjendjes së tyre shëndetësore, Elizabeth Kerr dhe Simon O’Brien mund të mos kishin një mundësi tjetër për tu martuar. Stafi i spitalit duke menduar se ata nuk do të kenë shumë kohë për të jetuar, u organizuan një ceremoni martese […]

Lexo më shumë

Deklarata e fortë e pediatres: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë të pavaksinuar!

Deklarata e fortë e pediatres: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë të pavaksinuar!

Publikuar më 25.01.2021
Mjekja pediatre Alketa Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë ...

Mjekja pediatre Alketa Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë në “Top Albania Radio”, ku ka thënë se nuk do të vizitojë kurrë fëmijë të pavaksinuar,nga sëmundje të ndryshme që atyre u shfaqen në vitet e para, siç është fruthi, lija, turbekulozi etj. Ajo e arsyetoi këtë me faktin se në momentin që një fëmijë […]

Lexo më shumë