Flan spanjoll, ja si ta përgatisni

Një recetë e thjeshtë për të përgatitur një vakt të thjeshtë për fundjavë. Kjo recetë bëhet nga përbërës që nuk do të na hallakatin nëpër market por mund t’i jeni edhe në shtëpi. Është shumë e lehtë dhe nuk të merr shumë kohë për t’u përgatitur.

Tava 22/24 cm : ndezim furrën ne 180 * c
Me gotën e kosit ( 125 g ) i matim gjithë përbërësit

2 veze
1 gote kos
1 gote sheqer
2 gota miell
4 gota qumësht
50 g gjalpë i tretur i vaket
1 bustin vanilje
Përgatitja:

Në një tas përziejnë ne rrahëse vezësh me dorë: vezët me sheqerin, shtojmë kosin, qumështin, gjalpin, miellin, vaniljen. E hedhim brumin në tavë të lyer me pak gjalpë dhe e pjekim për 45 min. E konsumojmë pasi të jetë ftohur më parë në temperaturë ambienti e më pas në frigorifer.  Nëse ju pëlqen shija e kanellës, spërkateni sipër me pak kanellë pluhur të përzierë me pak sheqer kaf përpara se ta piqni.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet