×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Fëmija nëntë vjeç, për pak sa nuk vdes, mjekët i heqin zorrën dhe apendisitin pasi gëlltiti magnete për sfidën e TikTok!

Një djalë nëntë vjeçar pothuajse vdiq pasi gëlltiti magnete të vegjël si pjesë e një sfide të TikTok, ka bërë të ditur nëna e tij.

Jack McGeoch u dërgua në spital pasi kishte dhimbje të forta barku dhe të vjella në shtëpinë e tij në Borestone, Stirling, në Angli, të martën e kaluar.

Nëna e tij Carolann tha se një skanim me ultratinguj zbuloi se “diçka kishte bllokuar zorrën e tij”, ku vetë Jack më vonë pranoi se kishte gëlltitur magnet.

I riu duhej të merrte dritën blu në Spitalin Mbretëror për Fëmijë në Glasgow të mërkurën dhe deri të enjten në mëngjes ai kishte nevojë për kirurgji urgjente.

McGeoch u tha se djali i saj mund të vdiste për shkak të ndikimit shkatërrues të magneteve që ngjiteshin së bashku nëpër murin e zorrëve.

Ajo tha: ‘Më u shpjegua se dëmi që mund të shkaktojnë këta magnetë mund të jetë aq ekstrem saqë ai mund të mos e kalojë”.

“Përmes vërshimeve të lotëve, më duhej të nënshkruaja lejen time për operacionin dhe të pranoja se “gjithçka mund të ndodhë”.

Jack gëlltiti një numër topash të vegjël Magneto si pjesë e një sfide të TikTok, pohoi nëna e tij.

Nuk dihet se cila ishte sfida, por aktualisht ka një numër videosh në aplikacionin e videove të shkurtra që tregojnë adoleshentët që vënë topat në gojën e tyre për të krijuar iluzionin e shpimit të gjuhës dhe buzëve.

Gjatë një operacioni katër orësh, shtojca ‘qesharake, dalëse, e shëndetshme’ e nëntë vjeçarit, zorra e hollë dhe 30 cm e zorrës së tij të madhe u hoqën ‘të gjitha për hir të disa magnetëve budallenj’, tha nëna e tij.

Magnetet e gëlltitura

Pesë ditë pas operacionit, Jack jeton vetëm me lëngje, nuk mund të ecë pa ndihmë, tha zonja McGeoch.

‘Kirurgët po luftojnë për t’i ndaluar këto magnete për dëmin që mund të bëjnë.

“Jack është me fat që është gjallë, por nëse përvoja e tij mund t’i parandalojë fëmijët e tjerë që të durojnë të njëjtën gjë, atëherë unë do të bëj gjithçka që mundem për të nxjerrë fjalën atje”.

“Ka video në mediat sociale që inkurajojnë fëmijët të bëjnë truket me këto, por ajo që videot nuk përmendin është se në fund ata magnet të vegjël të mund të vrasin. Shumë lehtë”.

“Jeta e Jack ka ndryshuar përgjithmonë, le të ndalojmë që të tjerët të mos kalojnë të njëjtën gjë”.

Jack nuk është fëmija i parë që bie viktimë e sfidës së magnetit Tik Tok, me NHS që paralajmëroi kundër vendosjes së magneteve në gojën tuaj në fillim të këtij viti.

Në maj, Ellis Tripp, 11 vjeç, u dërgua me urgjencë në spital pasi u ankua për dhimbje stomaku, para se kirurgët të bënin ‘zbulimin e tmerrshëm’ topat magnetikë ishin brenda zorrëve.

Gjyshja e tij tha për Worchester News: ‘Edhe pse ai është në shtëpi tani, ai është një fëmijë tjetër. Ai ka humbur shumë peshë. Ai ka kaluar nga një djalë i vogël, i lumtur dhe i qetë dhe i nënshtruar. ‘

Faye Elizabeth, nga Rainhill, më parë zbuloi se vajzës së saj 13-vjeçare i duhej të hiqte apendiksin dhe një pjesë të zorrëve të saj pasi kopjoi një video duke rikrijuar një shpim të gjuhës që ajo pa në TikTok.

“Nuk ka asgjë argëtuese për fëmijët ose prindërit e tyre në lidhje me operacionin për të hequr magnet që janë gëlltitur dhe janë ngjitur së bashku nëpër pjesë të ndryshme të zorrëve, ose problemet fizike afatgjata dhe plagët e brendshme që mund të lihen pas.

“Unë do t’i nxisja prindërit që të jenë të vetëdijshëm për rreziqet që lidhen me lodrat magnetike, por në fund të fundit, mënyra e vetme që ne mund të parandalojmë incidentet e ardhshme është të ndalojmë shitjen e këtyre artikujve plotësisht.”

MailOnline ka kontaktuar TikTok dhe NHS Greater Glasgow dhe Clyde për koment.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Publikuar më 19.09.2021
Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homolog...

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homologun e tij francez Emanuel Macron pas anulimit të një urdhri për nëndetëset franceze nga Australia dhe “do të ketë një bisedë telefonike në ditët në vijim”, tha sot zëdhënësi i qeverisë Gabriel. Nga ana e tij, Emanuel Macron do të bëjë “një kërkesë për sqarim”, […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Publikuar më 19.09.2021
Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar A...

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar Australinë dhe Shtetet e Bashkuara se kanë gënjyer për një pakt të ri të sigurisë, që ka nxitur Parisin t’i thërrasë për konsultime ambasadorët e tij në këto shtete. Ministri Le Drian ka akuzuar shtetet edhe për “shkelje të madhe të besimit”. Marrëveshja, e njohur si […]

Lexo më shumë

Pse Putini do të fitojë në zgjedhjet parlamentare

Pse Putini do të fitojë në zgjedhjet parlamentare

Publikuar më 19.09.2021
Një periudhë tre-ditore e votimit filloi në të gjithë vendin...

Një periudhë tre-ditore e votimit filloi në të gjithë vendin të premten. Rreth katërmbëdhjetë parti u regjistruan për të marrë pjesë në zgjedhje, por partia në pushtet ‘Rusia e Bashkuar’ pritet të ruajë shumicën e saj gjithëpërfshirëse në Dumën e Shtetit. Megjithë lidhjen e përbashkët mes të dyve, nuk ka domosdoshmërisht një lidhje një me […]

Lexo më shumë

Ministrja e Jashtme hollandeze jep dorëheqjen për shkak të evakuimit të ambasadës në Kabul

Ministrja e Jashtme hollandeze jep dorëheqjen për shkak të evakuimit të ambasadës në Kabul

Publikuar më 17.09.2021
Sigrid Kaag dha dorëheqjen si ministre e jashtme hollandeze ...

Sigrid Kaag dha dorëheqjen si ministre e jashtme hollandeze të enjten, pasi parlamenti miratoi një propozim censure ndaj saj për trajtimin e evakuimeve nga Afganistani muajin e kaluar. Ambasada hollandeze në Kabul i kishte dërguar qeverisë kërkesa të përsëritura urgjente për t’u përgatitur për të larguar stafin nga vendi para se të merrte plotësisht nën […]

Lexo më shumë

Rusi/ Gati 47.5 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine

Rusi/ Gati 47.5 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine

Publikuar më 17.09.2021
Gati 47.5 milionë rusë kanë marrë të paktën dozën e parë të ...

Gati 47.5 milionë rusë kanë marrë të paktën dozën e parë të vaksinës së koronavirusit, dhe 41 milionë në të dyja dozat, tha sot Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Muraska. Rregullatori rus i shëndetit të konsumatorit Rospotrebnadzor ka njoftuar se 80% e popullsisë duhet të vaksinohen për të arritur imunitetin kolektiv. Sipas zëvendëskryeministres ruse Tatiana […]

Lexo më shumë

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Publikuar më 17.09.2021
Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsu...

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit. Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj […]

Lexo më shumë

Holandë/ Dy të vrarë nga sulmi me thikë, burri qëllon nga ballkoni me hark!

Holandë/ Dy të vrarë nga sulmi me thikë, burri qëllon nga ballkoni me hark!

Publikuar më 17.09.2021
Policia holandeze ka arrestuar një të dyshuar për sulm me th...

Policia holandeze ka arrestuar një të dyshuar për sulm me thikë, në qytetin Almelo, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur një të tretë. Ndërkohë, videot e publikuara në mediat sociale tregojnë një burrë gjysmë të zhveshur në ballkonin e një apartamenti, në zonën ku janë regjistruar goditjet me thikë dhe duke gjuajtur shigjeta me […]

Lexo më shumë