×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Fati i keq, familja Vata doli nga banesa në tërmetin e parë, por u rikthye në atë vdekjeprurës (VIDEO)

Anëtarët e familjes Cara dhe ata të familjes Vata gjendeshin në të njëjtin apartament kur goditi tërmeti.

“Kur ka ra tërmeti i parë ata kishin zbrit nga kati i katërt në katin e parë. Dhe janë strehuar aty që po të bjeri tërmeti tjetër të dalin kollaj”, tregon Fehmi Vata, familjar.

Në familjen Vata atë në natë në katin e 4, po flinin Hajrie Vata nëna e shtëpisë, Ela Vata nusja dhe fëmijët, Santijano dhe Rolejd. Kryefamiljari ishte në punë turn i natës ndërsa babai i fëmijëve ishte emigrant në Greqi. Pas lë kundjeve të para të tërmetit ata kishin dalë jashtë pallatit. Por pas disa minutash kishin hyrë përsëri brenda. Ata nuk ishin ngjitur në katin e 4, por që të ishin sa më afër daljes, ata u strehuan në katin e parë, në apartamentin e Anthi Carës. Prandaj trupat e këtyre viktimave u gjetën në të njëjtin vend.

Familja Vata nga 4 anëtarë, humbi dy prej tyre. Ndërsa dy të tjerë i mbijetuan peshës së betonit që i zuri poshtë.

“Ka dalë nga rrënojat nusja me djalin e madh me gjithë gruan time. Gruaja ka vdekë. Nusja me djalin janë mirë. Kurse djali i vogël 7-vjeç ka ngel brenda, është këtu”, tregon Fehmi Vata, familjar.
Nëna e 7 vjeçarit Rolejd Vata doli e gjallë nga rrënojat bashkë me djalin e madh. Meraku i saj ishte djali i vogël që i kishte humbur nga duart nën rrënoja. Ndërsa priste për trupin e të birit deri në orët e vona pas mesnate, babai i Rolejdit na tregon pengun e jetës së tij.

“E kishte marrë malli për babin. Sa herë flisnim në telefon më thoshte babi kur do vish, unë i thosha edhe një muaj, ai më thoshte janë shumë 1 muaj hajde më shpejt. Kjo do më ngeli peng gjithë jetën”, tregon Servet Vata, babai i Rolejd Vatës.

Fati e deshi që fundi tragjik i këtyre dy familjeve të ishte i përbashkët. Trupat e tyre ishin të fundit që u nxorën nga rrënojat në Thumanë. Sadajana Cara vetëm 21 vjeç ndërroi jetë duke mbrojtur me krahët e saj të voglin Rolejd Vata.

Varrimi i të humburve të familjes Cara, rëndoi mbi fshatin Thumanë më shumë se lëkundjet e tërmetit. Gjashtë arkëmorte u nderuan nga qindra njerëz teksa kaluan për herë të fundit në rrugët e fshatit. Një familje e shuar. Një plagë e pashërueshme. Një brengë e përjetshme. /TCH/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mësues të prekur nga COVID, shtohen 1 mijë arsimtarë për të përballuar nevojat gjatë pandemisë

Mësues të prekur nga COVID, shtohen 1 mijë arsimtarë për të përballuar nevojat gjatë pandemisë

Publikuar më 30.09.2020
Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se do të shtohe...

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se do të shtohen 1,000 mësues për të përballuar nevojat për punonjës arsimorë gjatë periudhës së pandemisë. Me fillimin e vitit të ri shkollor u prekën me koronavirus disa mësues në shkollat e vendit tonë. Gjatë takimit me drejtuesit e drejtorive rajonale dhe zyrave vendore arsimore, Kushi shkruan […]

Lexo më shumë

Tërmeti/ Familja Krosi në Bushnesh të Krujës pa shtëpi në prag të dimrit (VIDEO)

Tërmeti/ Familja Krosi në Bushnesh të Krujës pa shtëpi në prag të dimrit (VIDEO)

Publikuar më 30.09.2020
Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur...

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t’u akomoduar diku tjetër, u strehuan në çadra. 10 muaj pas tërmetit, ata vijojnë të jetojnë në çadra, pa asnjë informacion mbi fatin e shtëpive të tyre.  Partia Demokratike denoncon rastin e një familje në Krujë. […]

Lexo më shumë

Kujdes! Vaksinat po monopolizohen/ Urdhri i Farmacistëve kërkon të merren masat e menjëhershme

Kujdes! Vaksinat po monopolizohen/ Urdhri i Farmacistëve kërkon të merren masat e menjëhershme

Publikuar më 30.09.2020
Një situatë e pazakontë ka ndodhur sot me tregun e vaksinave...

Një situatë e pazakontë ka ndodhur sot me tregun e vaksinave kundër gripit në vend. Ka qenë Urdhri i Farmacistëve që ka ngritur alarmin për të mos krijuar një treg monopoli. Reagimin e saj Urdhri i Farmacistëve e ka bërë në rrjetin social Facebook: Të nderuar kolegë, Bazuar në ankesat që na janë adresuar dhe […]

Lexo më shumë

Arta Marku zgjidhet prokurore në gjykatën e Apelit të Tiranës

Arta Marku zgjidhet prokurore në gjykatën e Apelit të Tiranës

Publikuar më 30.09.2020
Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot në mesditë mbled...

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot në mesditë mbledhjen plenare të radhës në të cilën shqyrtoi disa çështje të rëndësishme. Seanca plenare është organizuar on-line në lidhje Zoom me të gjithë anëtarët e Këshillit, si dhe të ftuar përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë, programet EURALIUS dhe OPDAT, në kushtet e distancimit social si rezultat […]

Lexo më shumë

Tre qytetarë humbën jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit!

Tre qytetarë humbën jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit!

Publikuar më 30.09.2020
Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19. Në total...

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19. Në total numri i viktimave shkon në 387. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë me Covid-19, 131 persona në të gjithë vendin. Përhapja: 49 raste në Tiranë, 16 në Durrës, 8 në Elbasan, 7 në Shijak, 6 në Korçë, […]

Lexo më shumë

Përfundon takimi i mjekëve me ministren Manastirliu: Kemi pagat e ulta, do ngrihet një grup pune

Përfundon takimi i mjekëve me ministren Manastirliu: Kemi pagat e ulta, do ngrihet një grup pune

Publikuar më 30.09.2020
Një përfaqësi e mjekëve kanë zhvilluar sot një takim me mini...

Një përfaqësi e mjekëve kanë zhvilluar sot një takim me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, me të cilën kanë rënë dakord për të ngritur një grup pune për të adresuar kërkesat e tyre. Njëri prej mjekëve pjesëmarrës në takim, Gent Stroni tha se janë caktuar dy juristë nga Ministria dhe nga ana e tyre për […]

Lexo më shumë

Shqipëri/ 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!

Shqipëri/ 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!

Publikuar më 30.09.2020
“Gjatë 24 orëve të fundit, 115 qytetarë e kanë fituar betejë...

“Gjatë 24 orëve të fundit, 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!” Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Në rrjetin social “Facebook” Manastirliu shkruan: “Gjatë 24 orëve të fundit, 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!”

Lexo më shumë

“Ku e ke maskën, mund të marrësh virusin”/ Ministrja e Arsimit i bën apel nxënësit në shkollë

“Ku e ke maskën, mund të marrësh virusin”/ Ministrja e Arsimit i bën apel nxënësit në shkollë

Publikuar më 30.09.2020
Ditën e sotme, Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi, ka zhvi...

Ditën e sotme, Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi, ka zhvilluar një vizitë kontrolli në një prej shkollave të Durrësit. Gjatë takimit me nxënës dhe mësues, Znj. Kushi, ka shpjeguar edhe arsyet se pse duhej të hapeshin shkollat dhe rëndësia e mbajtjes së maskës. Por në një moment, Znj. Kushi është afruar ndaj një […]

Lexo më shumë