×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Familjarët fshehën provat”, ekzekutimi i shqiptarit në Ekuador: Çfarë u kërkoi kunata autorëve para vrasjes

Detaje të reja janë zbuluar rreth vrasjes së 45-vjeçarit shqiptar, Adriatik Tresa në Ekuador. Mediat spanjolle raportojnë se janë ndaluar tetë persona, nga të cilët vetëm një u procedua penalisht.

Prokurori Walter Jaramillo, tregoi se midis atyre ishin gruaja e viktimës, vjehrrit e tij, tre kunetërit dhe dy rojet e sigurisë.

“Familjarët e të ndjerit janë përgjegjës për fshehjen e provave në vendin të ngjarjes, pasi ata morën dokumente, një çantë, një makinë dhe telefonin celular të viktimës. Por ende nuk ka detaje të qarta”,- tha Jaramillo.

Vetëm kunata e tij 26- vjeçare ishte pranë Tresës kur u ekzekutua me 6 plumba dhe prokuroria ka urdhëruar që të paraqitet në mënyrë periodike në Prokurori, për kohëzgjatjen e udhëzimit fiskal, që është 30 ditë.

Prokurori përmendi se gjashtë prova balistike u gjetën në vendin e krimit dhe se një burrë tjetër hyri në ndërtesën e shqiptarit, i veshur me një jelek të ngjashëm me ato të veshur nga policia.

“Ata u paraqitën si polici anti-drogë. Ajo çfarë është për t’u habitur është që kamerat e sigurisë në shtëpi ishin shkëputur, nuk kishte asnjë grabitje, asgjë nuk ishte hapur, sepse supozohet se bastisja ishte për ‘sqarim’”,- deklaroi Jaramillo.

Prokurori Walter Jaramillo se kunata dhe i ndjeri ishin ulur në një divan dhe kur ajo u ngrit për të kërkuar që t’i tregonin asaj urdhrin e kontrollit, një nga burrat qëlloi Tresën gjashtë herë me pushkë. Siç raportojnë mediat skena ka qenë e përgjakshme.

Menjëherë pas kësaj, fqinjët kanë raportuar të shtënat në polici dhe kanë parë vrasësit të largohen me shpejtësi me makinat e tyre. Ndërkohë organet e hetimit kanë dhënë disa detaje në lidhje me këtë ekzekutim.

Sipas tyre, kanë qenë të paktën shtatë persona që morën pjesë në vrasjen e 45 vjeçarit: dy shoferë, dy persona që ruanin jashtë banesës dhe tre të tjerë që hynë në shtëpi dhe ekzekutuan shqiptarin, i cili rezulton të jetë i martuar me një grua ekuadoriane dhe mbante dokument të rregullta qëndrimi në Ekuador.

Autoritetet ekudoriane zbuluan se viktima ishte pjesë e një hetimi të Njësisë Kundër Narkotikëve, si i dyshuar në përfshirjen e trafikut të drogës.

Tresa ka qenë më herët i dënuar për posedim dhe armëmbajtje pa leje për gati trembëdhjetë muaj. Përveç kësaj, ai ka qenë nën hetim në vitin 2013 për krimin e pastrimit të parave. Vitet e fundit ka pasur disa episode të dhunshme ku janë përfshirë shqiptarët.

Prokurori i çështjes tha se disa javë më parë disa persona janë përpjekur të rrëmbenin të Tresën por pa sukses. Në maj 2013, Adriatik Tresa u arrestua në një shtëpi në Samborondón të Ecuadorit së bashku me disa persona të tjerë si pjesë e hetimit për vdekjen e gazetarit Fausto Valdiviezo.

Ministri i atëhershëm i brendshëm, José Serrano, tha se një bandë kushtuar trafikut të drogës dhe pastrimit të parave ishte e përfshirë në krimin e ndodhur ndaj gazetarit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Beteja ligjore për deportimin e kriminelëve shqiptarë, Daily Mail: Loja “macia dhe miu” i kushton taksapaguesve tanë 200 milionë pound në vit

Beteja ligjore për deportimin e kriminelëve shqiptarë, Daily Mail: Loja “macia dhe miu” i kushton taksapaguesve tanë 200 milionë pound në vit

Publikuar më 06.06.2021
Mediat britanike i kanë kushtuar këtë të diel një artikull s...

Mediat britanike i kanë kushtuar këtë të diel një artikull sjelljes së dhjetëra kriminelëve në Britaninë e Madhe, të cilët kanë gjetur një mënyrë për të shmangur deportimin e tyre në vendet e origjinës. Për Daily Mail, betejat ligjore në gjykata për deportimet e këtyre kriminelëve, mes të cilëve dhe shumë shqiptarë e kosovarë, iu […]

Lexo më shumë

Drejtohej nga shqiptar, policia greke shkatërron grupin kriminal të kokainës

Drejtohej nga shqiptar, policia greke shkatërron grupin kriminal të kokainës

Publikuar më 05.06.2021
Policia greke ka goditur një grup të strukturuar kriminal të...

Policia greke ka goditur një grup të strukturuar kriminal të drejtuar nga një shqiptar në Mykonos, i cili trafikonte kokainën nga Holanda në Athinë me destinacionin ishullin e famshëm. Pesë persona u arrestuan nga operacioni ku u përdorën edhe dronët për të kontrolluar të gjitha lëvizjet e anëtarëve të bandës shqiptare. Mediat greke e kanë […]

Lexo më shumë

Përplasje me armë në Hanover të Gjermanisë, shqiptari mbetet i vrarë në makinën e tij luksoze

Përplasje me armë në Hanover të Gjermanisë, shqiptari mbetet i vrarë në makinën e tij luksoze

Publikuar më 04.06.2021
Një shqiptar nga Kosova ka mbetur i vdekur pas një përplasje...

Një shqiptar nga Kosova ka mbetur i vdekur pas një përplasje me armë në Hanover të Gjermanisë. Sipas asaj që raportojnë mediat gjermane, shqiptari mbeti i vrarë në makinën e tij luksoze Porsche. Autoritetet policore kanë raportuar se viktima është përfshirë një sherr me një tjetër person i cili ishte me një makinë “Merecdes Benz”. […]

Lexo më shumë

Vrau një grua në sy të fëmijës në Shqipëri, 42-vjeçari kërkon azil në Britani

Vrau një grua në sy të fëmijës në Shqipëri, 42-vjeçari kërkon azil në Britani

Publikuar më 01.06.2021
Një vrasës shqiptar, i cili ka hyrë ilegalisht në Mbretërinë...

Një vrasës shqiptar, i cili ka hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar me 68 emigrantë të tjerë nga Shqipëria, kërkon azil për shkak të frikës se do të vritet nga familja e viktimës që ka shkaktuar si pasojë e gjakmarrjes. Vrasësi shqiptar, qëlloi për vdekje një nënë në sy të vajzës 8-vjeçare. Ai pretendon se […]

Lexo më shumë

“Nuk u fut brenda, qëlloi nga jashtë”, dëshmitari tregon momentin e ekzekutimit të shqiptarit në Athinë: Viktima ishte rrëzuar dhe mbuluar me gjak

“Nuk u fut brenda, qëlloi nga jashtë”, dëshmitari tregon momentin e ekzekutimit të shqiptarit në Athinë: Viktima ishte rrëzuar dhe mbuluar me gjak

Publikuar më 31.05.2021
Të tjera detaje janë zbuluar lidhur me ekzekutimin e shqipta...

Të tjera detaje janë zbuluar lidhur me ekzekutimin e shqiptarit Aris Papa në Greqi, i cili u qëllua për vdekje teksa po pinte kafe në një bar në Athinë. 34-vjeçari shqiptar u ekzekutua të dielën nga një person ende i paidentifikuar. Dëshmitarët e rastit kanë bërë thënë se autori i krimit ishte një person i […]

Lexo më shumë

U ekzekutua me 8 plumba ndërsa pinte kafe/ Zbulohet e shkuara kriminale e shqiptarit të vrarë në Athinë, i përfshirë në 12 vrasje dhe 10 plagosje

U ekzekutua me 8 plumba ndërsa pinte kafe/ Zbulohet e shkuara kriminale e shqiptarit të vrarë në Athinë, i përfshirë në 12 vrasje dhe 10 plagosje

Publikuar më 30.05.2021
Shtetasi me origjinë shqiptare, Aris Papas, u ekzekutua ditë...

Shtetasi me origjinë shqiptare, Aris Papas, u ekzekutua ditën e sotme ndërsa po pinte një kafe në qendër të Athinës. 32-vjeçari u qëllua nga 8 plumba nga një person ende i paidentifikuar. Mediat greke raportuan se i riu shqiptar ndërroi jetë menjëhetë, ndërsa autori i arriti të arratisej nga vendi i ngjarjes. Papas iu kishte […]

Lexo më shumë

“O shqiptarë të qelbur, më vratë djalin o qenër”/ Ekzekutimi në Athinë, e ëma e 32-vjeçarit shpërthen në lot e britma në vendin e krimit

“O shqiptarë të qelbur, më vratë djalin o qenër”/ Ekzekutimi në Athinë, e ëma e 32-vjeçarit shpërthen në lot e britma në vendin e krimit

Publikuar më 30.05.2021
E ëma e 32-vjeçarit shqiptar, Aris Papas, i cili u ekzekutua...

E ëma e 32-vjeçarit shqiptar, Aris Papas, i cili u ekzekutua në një lokal në Athinë, ka shpërthyer në të qara dhe të shara në vendin e krimit. Në videon e mëposhtme shihet se si ajo shan në shqip dhe greqisht, duke akuzuar shtetas shqiptarë për vrasjen e të birit. “E zeza unë, iku djali […]

Lexo më shumë

Ekzekutohet një shqiptar në mes të Athinës

Ekzekutohet një shqiptar në mes të Athinës

Publikuar më 30.05.2021
Një person me origjinë shqiptare është ekzekutuar sot në mes...

Një person me origjinë shqiptare është ekzekutuar sot në mes të kryeqytetit grek. Sipas mediave fqinje, bëhet fjala për një ekzekutim mafioz, ku një person është qëlluar për vdekje me armë zjarri brenda një lokali. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Sepolia, raportojnë mediat e Athinës. Sipas të përditshmes “Kathimerini”, viktima është një 34-vjeçar me origjinë […]

Lexo më shumë