×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Facebook/ Zuckerberg kërkon falje për kolapsin prej 7 miliardë dollarësh

Pas rënies erdhi falja. Facebook, aplikacionet e të cilit u mbytën dje ​​për gjashtë orë, duke shkaktuar dëme të mëdha në kompani, por edhe tallje dhe komente ironike nga përdoruesit, bëri që Mark Zuckerberg, themeluesi i platformës, sot të përpiqej të rregullojë situatën. Facebook pësoi një goditje me 7 miliardë dollarë në asete personale, sipas vlerësimeve të Forbes.

“Facebook, Instagram, WhatsApp dhe Messenger janë kthyer. Më falni për ndërprerjen sot, e di se sa mbështeteni në shërbimet tona për të qëndruar në kontakt me njerëzit që ju interesojnë”, shkroi miliarderi, duke provokuar komente të forta.

Shumë përdorues u zemëruan nga njoftimi dhe fajësuan Zuckerberg për mungesën e ndërgjegjes. Të tjerët u tallën me të, pasi menduan se po shihte të dhëna të përdoruesve, ndërsa ishte një pjesë e madhe e publikut që pohoi se ata ndoshta e shijuan pushimin nga platformat.

Facebook shpjegoi se problemi ishte shkaktuar nga një azhurnim i gabuar i dërguar në serverin qendror, i shkëputur nga interneti. Sidoqoftë, informacioni i gabuar ishte fillimi i problemit. Kjo ndodh sepse Facebook menaxhon sistemet e tij përmes të njëjtëve serverë, që do të thotë se të gjitha mjetet për të zgjidhur problemin ishin gjithashtu jashtë linje.

Inxhinierët nxituan në qendrat e të dhënave, por nuk mundën të hyjnë

Ajo që pasoi ishte komiko-tragjike. Inxhinierët filluan të vrapojnë drejt zyrave të kompanisë për të riparuar dëmin dhe zbuluan se ata as nuk mund të hynin, ndërsa e-mailet e brendshëm ishin “rrëzuar”. Vetëm pas gjashtë orësh përpjekje ata arritën të korrigjojnë problemin.

Sipas New York Times, rivendosja u bë kur një ekip inxhinierësh arritën të depërtojnë në një qendër të të dhënave në Kaliforni dhe të fillojnë procesin e rivendosjes së serverëve. Kompania nuk e ka konfirmuar informacionin.

Një ekspert për çështjet e brendshme të kompanisë shkroi në Reddit se problemi ishte edhe më akut për shkak të një koronavirusi. Kjo ndodh sepse një numër i madh i punonjësve vazhdojnë të punojnë nga shtëpia, që do të thotë se u desh më shumë kohë për të arritur në burimin e problemit.

Në fund të fundit, ndërprerja ndikoi në më shumë se 3.5 miliardë përdorues në të gjithë botën. Sipas Downdetector, 10.6 milion probleme u raportuan, që konsiderohet një numër rekord në histori.

Bizneset në të gjithë botën që përdorin mediat sociale dhe Facebook si një kanal për të komunikuar me klientët gjithashtu kanë marrë një goditje të paparë.

Facebook tha se po punonte për të gjetur saktësisht se çfarë ndodhi për të krijuar një infrastrukturë më të fortë, ndërsa siguroi se nuk kishte shkelje të të dhënave të përdoruesit.

“Gabimi” prej 100 milionësh

Dhe ndërsa shumë komentojnë se Facebook bëri një gabim kolosal duke mbyllur makinën dhe duke lënë çelësat, vlerësimet për koston e mbylljes shtatë-orëshe vazhdojnë.

Facebook Inc, i cili mban të gjitha aplikacionet, vlerësohet se ai humbi dhjetëra miliona dollarë gjatë ndërprerjes, sesa ato të humbura në treg. Në veçanti, të ardhurat direkte vlerësohet të kenë humbur 67 milionë dollarë në 102 milionë dollarë, bazuar në të ardhurat orë për vitin 2020 dhe vlerësimet e të ardhurave për orë për 2021, sipas raporteve të tremujorit të parë dhe të dytë.

Në bursë, pjesa e kompanisë ra në nivele të pashembullta prej 5%, me Facebook Inc. që humbi 48 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, problemi filloi para se të shfaqeshin problemet teknologjike, pasi tashmë, një ish -punonjës foli të dielën mbrëma kundër kompanisë dhe ngriti çështje të transparencës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Publikuar më 16.10.2021
Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku...

Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku, si pasojë e rrëzimit të një zetori, janë plagosur 3 persona. Në drejtim të mjetit bujqësor ka qenë gjyshi i të miturve, Xhevair Allkaj. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Çermë të Lushnjës, kur, pas rrëzimit, u plagosën nipi 8-vjeçar dhe motra e tij 10-vjeçare, e […]

Lexo më shumë

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Publikuar më 16.10.2021
Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmj...

Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e djeshme në një hotel me 5 yje në Qerret, ku u gjetën të vdekur 4 turistë rusë. Burime jozyrtare bëjnë me dije për Faxnews se, ndryshe nga sa u tha fillimisht, ngjarja nuk është regjistruar në ambientet e saunës, por në pishinën e […]

Lexo më shumë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Publikuar më 16.10.2021
Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zj...

Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zjarri, sot në mëngjes, e për pasojë shkaktoi vdekjen e 62-vjeçares Hava Osmenaj, e cila u hodh nga dritarja e katit të tretë për t’iu shpëtuar flakëve. Nga dritarja u hodh edhe djali i saj 36-vjeç Klodian Osmenaj, i cili ndodhet në spital dhe […]

Lexo më shumë

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar më 16.10.2021
Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi...

Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi Haxhiu (Bajraktari) dhe u shpall në kërkim shtetasi Përparim Smira, të akuzuar për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Në një njoftim zyrtar policia u shpreh: “Finalizohet operacioni policor i koduar “Hoxhara”, sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa. Vihet në pranga një nga […]

Lexo më shumë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Publikuar më 16.10.2021
Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tir...

Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tiranës ka sekuestruar pasurinë e dy vëllezërve në Tiranë me precedentë penalë në fushën e krimeve. Pasuria e tyre kap vlerën e 150.000 euro, nga të dhënat zyrtare njëri është arrestuar në Spanjë në 2018, ndërsa vëllai tjetër është nën hetim nga autoritetet […]

Lexo më shumë

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Publikuar më 16.10.2021
Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë he...

Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë… Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë… Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë… Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak. Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë […]

Lexo më shumë

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

Publikuar më 16.10.2021
Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë...

Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë, në Indeksin e Sundimit të Ligjit, 2020-2021 të publikuar së fundmi nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Shqipëria merr 0.49 pikë, me rënie me 0.01 pikë në raport me një vit më parë (zero […]

Lexo më shumë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Publikuar më 16.10.2021
Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësa...

Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësaj të shtune në Astir, pasi u hodh nga kati i tretë i pallatit, për t’i shpëtuar flakëve. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 05:55, në Astir. Policia njofton se pasi ka rënë zjarr në katin e 3-të një pallati, në pamundësi për të dalë jashtë 62-vjeçarja Hava […]

Lexo më shumë