×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një “politike mbrojtëse evropiane” autonome, me Francën që vraponte për të mbuluar terrenin e humbur.

Duke i shtuar enigmës së aspiratave të reja të BE -së në hijen e AUKUS dhe tërheqjes së fortë të SHBA nga Afganistani, ka ardhur koha për vendimet e përbashkëta të Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë, me Brukselin që ka nisur zhvillimet, me Parisin të fokusuar në veprim. Në veçanti, në raportin e saj vjetor mbi veprimin e BE në vitin 2021 në mes të javës së kaluar, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, vuri në dukje se “nuk ka asnjë çështje sigurie dhe mbrojtjeje për të cilën përgjigja është më pak: Ne duhet të investojmë në partneritetin tonë të përbashkët dhe të përdorim forcën unike të secilës palë”, duke iu referuar NATO -s, ndërsa ajo vendosi zhvillimet nën udhëheqjen e Elysees.

Presidenca Franceze është çelësi

Në praktikë, çdo vendim mbi zhvillimin e formës së parë të Euromilitarisë pritet të merret nga janari 2022 deri në fund të qershorit të këtij viti, kur Franca merr Presidencën e BE -së. Presidenti francez Emanuel Macron favorizohet gjithashtu nga kuadri rregullator i BE -së, pasi presidenca është në një linjë të hapur me të dy komisionet e saj kryesuese, si dhe kreu aktual i diplomacisë evropiane, përkatësisht Josep Borrell.

Ky i fundit, në fund të fundit, avokoi krijimin e një force evropiane të reagimit të shpejtë me 5,000 ushtarë, duke u bërë thirrje 27 shteteve anëtare të veprojnë menjëherë. “Ne duhet të jemi në gjendje të veprojmë shpejt,” tha Borrell, në mes të kaosit pas tërheqjes së SHBA nga Afganistani.

Rruga është e hapur

Kujtohet se mundësia e zhvillimit të një force reagimi të shpejtë brenda Bashkimit Evropian është plotësisht e mundur që nga viti 1999, ndërsa hendeku i krijuar në vitet e mëparshme u mbush nga bashkëpunimi i ngushtë i BE -së me NATO -n, bashkëpunim i cili është vendosur në një kontekst të ri pas përzgjedhjes të SHBA për t’u tërhequr pjesërisht nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, duke ndarë forcat e saj midis NATO -s dhe AUKUS.

Për këtë arsye (meqenëse aftësitë operacionale të AUKUS po ndërhyjnë edhe nga NATO) Franca nuk duket e gatshme të humbasë më shumë kohë, duke rimarrë iniciativën pas tronditjes fillestare. Grupi me bazë në Paris po fiton me shpejtësi prestigjin francez pasi ministri i jashtëm i Francës pajtohet me homologun e tij indian për të punuar së bashku në një program për të promovuar “një rend ndërkombëtar vërtet shumëpalësh”, tha grupi me bazë në Paris në një deklaratë. Ministria e Jashtme Franceze, pas një bisede telefonike mes dy zyrtarëve.

Jean-Yves Le Drian dhe Subrahmanian Jaisankar ranë dakord gjithashtu për të thelluar bashkëpunimin e tyre strategjik bazuar në “një marrëdhënie besimi politik midis dy shteteve kryesore sovrane Indo-Paqësorë”, shtohet në deklaratë.

Vigjilenca e regjistruar në Paris në lidhje me mundësinë e zhvillimit të një ushtrie ushtarake i bën jehonë edhe deklaratave të Clemente Bonn, Ministre e Çështjeve Evropiane e Emmanuel Macron, i cili pyeti veten sot pse Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë mbrojtjen e Evropës. “Neve na takon ta bëjmë atë, ne kemi njohuritë, mjetet financiare dhe aftësinë”, tha ai në një intervistë për televizionin France24.

Zoti Bon shprehu pikëllimin e tij për qëndrimin e Londrës, duke thënë se ai ishte kthyer në një marrëdhënie të varur me Uashingtonin pas tërheqjes së Mbretërisë së Bashkuar nga BE. Ai ishte gjithashtu i ashpër ndaj australianëve: “Unë nuk e di se si mund t’i besojmë partnerëve tanë australianë tani. Nuk ishte një lëvizje kundër Francës, ajo minon besimin e Evropës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Publikuar më 15.10.2021
Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bas...

Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bashkuara që dyshohet se u përpoq të ndërhynte në ujërat territoriale ruse gjatë stërvitjeve detare ruso-kineze në Detin e Japonisë. Shtetet e Bashkuara ende nuk e kanë komentuar këtë pretendim. Incidenti raportohet në kohën kur marrëdhëniet mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara si dhe […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jas...

Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe si pasojë e një sulmi me thikë gjatë një takimi me votuesit në zonën e tij zgjedhore. Deputeti 69-vjeçar, ishte në kishë për të paktën dy orë, ku mjekët i dhanë ndihmën e parë, pa asnjë rezultat. “Ne u thirrëm në një adresë […]

Lexo më shumë

“Ata janë kukulla të Soros”/ Postimi në Twitter i kryeministrit slloven shkakton stuhi politike në mbarë BE-në!

“Ata janë kukulla të Soros”/ Postimi në Twitter i kryeministrit slloven shkakton stuhi politike në mbarë BE-në!

Publikuar më 15.10.2021
Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansa po përballet me kriti...

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansa po përballet me kritika pasi shkroi në Twitter se disa eurodeputetë janë “kukulla të Sorosit”. Eurodeputetët e sulmuar përfshinin Sophie ‘t Veld, kryetarja e një misioni faktmbledhës që aktualisht po shqyrton pajtueshmërinë e Sllovenisë me sundimin e ligjit dhe lirinë e medias. “Ne i bëjmë thirrje urgjentisht Jansas që të […]

Lexo më shumë

“Samiti i Brdo ishte katastrofë”, ish-ministri britanik, MacShane: Shpresoj që Hill të vendosë një hartë të Kosovës së pavarur në zyrën e tij

“Samiti i Brdo ishte katastrofë”, ish-ministri britanik, MacShane: Shpresoj që Hill të vendosë një hartë të Kosovës së pavarur në zyrën e tij

Publikuar më 15.10.2021
Ish-ministri për Evropën i Britanisë së Madhe, Denis MacShan...

Ish-ministri për Evropën i Britanisë së Madhe, Denis MacShane e ka mirëpritur nominimin e Christopher Hill për ambasador të SHBA-së në Serbi. MacShane ka thënë se shpreson që Hill do ta vendosë hartën e Kosovës së pavarur në zyrën e tij në Beograd, raporton Gazeta Express. MacShane e ka cilësuar si katastrofal Samitin e BE-së […]

Lexo më shumë

Sateliti “Rama”

Sateliti “Rama”

Publikuar më 15.10.2021
Arben Rrozhani Ironia dhe sarkazma pasuan deklaratën e djesh...

Arben Rrozhani Ironia dhe sarkazma pasuan deklaratën e djeshme të kryeministrit Rama në Kuvendin e Shqipërisë se vendi do të lëshojë dy satelitë “Albania 1” dhe “Albania 2” në hapësirë, për t’iu shtuar 7389 të tillëve që llogariteshin mbi kokat tona në prill 2021. Sot ai e përsëriti këtë deklaratë, edhe më serioz, dhe, sipas […]

Lexo më shumë

Diplomati pensionist Chris Hill, ish-ambasadori i parë në Shqipëri, nominohet nga presidenti Biden në Serbi

Diplomati pensionist Chris Hill, ish-ambasadori i parë në Shqipëri, nominohet nga presidenti Biden në Serbi

Publikuar më 15.10.2021
Shtetet e Bashkuara të Amerikës me emërimet e reja të ambasa...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës me emërimet e reja të ambasadorëve në shtetet e Ballkanit do të kenë një vëmendje të madhe në kohën kur rajoni po kalon në tensione të ndryshme politike. Nominimi i Christopher Hill diplomat me përvojë ndërkombëtare edhe ballkanike si ambasador i ShBA-ve në Serbi është një fakt se diplomacia amerikane […]

Lexo më shumë