×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Është dyfishuar çmimi i biletës”, Shoqata e Transportit Publik: Disa operatorë po rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

Situata e vështirë për qytetarët vijon, përplasje mes Shoqatës dhe Operatorëve, dyfishim çmimesh. Unioni bën thirrje autoriteteve për kontrolle dhe deklaron pamundësinë për të operuar në shërbim në këto kushte.  

Briselda Hoxha

Përtej vendimeve të marra nga qeveria për rifillimin e transportit, Shoqata e Transportit Publik ka kundërshtuar të rifillojë punën pa u plotësuar kërkesat e tyre dhe gjithashtu ka shprehur pakënaqësi ndaj protokollit të hartuar nga Ministria e Shëndetësisë.

Përfaqësues thonë për “Shekulli”-n se nuk do të rihapen as të hënën dhe gjithashtu shprehen se ai protokoll është i pazbatueshëm. Tashmë një përçarje po krijohet midis Shoqatave të transportit pasi disa nga operatorët kanë nisur punën një ditë pas presionit të bërë nga Erion Veliaj i cili u dha ultimatum kompanive për të rinisur punën në të kundërt do t’u hiqet licenca.

Mirëpo, Unioni i Transportit Publik, ditën e sotme denoncon publikisht operatorët që kanë rifilluar punën ku sipas tyre, këta të fundit kanë rritur në mënyrë abuzive çmimet duke i dyfishuar ato. Përtej kësaj, Unioni thotë se operatorët nuk po respektojnë as protokollin e masave të marra anti-COVID.

Kujtojmë që shërbimi urban është i mbyllur që prej 4 muajsh dhe akoma vijon pothuajse e njëjta gjendje. Ndërkohë, këtë muaj kanë vijuar protestat nga ana e Shoqatës së Transportit në lidhje me plotësimin e kërkesave të tyre. Ata janë shprehur edhe më herët që nëse nuk do të plotësohen kërkesat e tyre, shërbimi nuk do të fillojë.

Nga ana tjetër ka shumë ankesa nga qytetarët të cilët ndihen shumë të lodhur nga kjo situatë e krijuar duke e konsideruar atë të padurueshme. Shumica prej tyre, shprehen për “Shekulli”-n shumë të revoltuar pasi kanë humbur edhe punën për shkak të mungesës së urbanit.

Sakaq, një thirrje vjen për qytetarët nga Unioni i Transportit Publik duke u thënë që ky i fundit do të distancohet nga këto operatorë të cilët për interes të tyre, po ndikojnë në rritjen e kostos së udhëtimit të qytetarëve dhe gjithashtu rrezikojnë jetën e shëndetin e qytetarëve që udhëtojnë, përfshirë edhe stafin e tyre.

Unioni i bën thirrje të gjitha institucioneve shtetërore, autoriteteve kontrolluese që të reagojnë për këtë situatë skandaloze dhe të marrin masa për respektimin e ligjit. Gjithashtu, thonë se do të jetë e pamundur që shërbimi i transportit publik të rifillojë në këto kushte.

Organeve vendimmarrëse u janë dorëzuar 4 pikat

Përfaqësuesit e Shoqatave i thanë “Shekulli”-t se nëse qeveria e gjykon se ka të pamundur të sigurojë transport falas, u përmbahen pikave të cilat janë artikuluar në protestat e ditëve të fundit. Ata thonë se nuk ka asnjë shans të hapet urbani nëse qeveria vijon të mos marrë parasysh kërkesat e tyre. Përfaqësuesit u shprehën se organeve vendimmarrëse u janë dorëzuar këto 4 pika:

 1. Subvencionimi i të ardhurave të munguara për subjektet transportuese si pasojë e kufizimeve të protokollit të sigurisë
 2. Heqja e akcizës dhe e taksave të karburantet, sic është zbatuar dhe në sektorë të tjerë të ekonomisë
 3. Zbritja e TVSH-së në shitje nga 20% – 0% për vitin 2020 dhe rikthimin në nivelin 6% ne vijim si sektori i hoteleri turizmit.
 4. Rimbursimi në burim i kategorive të cilat përfitojnë transport publik falas.

Rregullat

 1. Numri i udhëtarëve do të lejohet me kapacitet 70%
 2. Ulja e udhëtarëve do të jetë në mënyrë diagonale
 3. Drejtuesi i mjetit duhet të ketë maskë mbrojtëse dhe doreza
 4. Udhëtarët detyrimisht me maska dhe doreza
 5. Hipja dhe zbritja do të bëhet në dyer të ndryshme
 6. Nëse udhëtari shfaq shenja të Covid-19, shoferi do duhet të njoftojë 127
 7. Duhen dezinfektuar makinat
 8. Gjatë udhëtimit duhet ajrosur makina
 9. Në terminal duhet zbatuar distancimi
 10. Terminali të dezinfektohet
 11. Në mjete të vendosen postera kundër përhapjes covid-19
 12. Të respektohen masat e higjienës
 13. Masat e parashikuara do të kontrollohen nga kompetencat përkatëse

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndihmat për tërmetin, fatura 500 mln euro po financohet nga buxheti

Ndihmat për tërmetin, fatura 500 mln euro po financohet nga buxheti

Publikuar më 06.08.2020
Më 17 shkurt të vitit 2020, në Konferencën e Donatorëve, e c...

Më 17 shkurt të vitit 2020, në Konferencën e Donatorëve, e cila u mbajt në Bruksel për të mbledhur financime për rindërtimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit 2019, qeveria shqiptare nëpërmjet premtimeve, siguroi një shumë prej 1,1 miliardë eurosh donacione dhe hua, e cila ishte mjaftueshme për përballimin e krejt dëmeve të vlerësuara […]

Lexo më shumë

Shqipëria me numrin më të ulët të mjekëve në rajon, por mori më pak nga ndihmat e BE-së

Shqipëria me numrin më të ulët të mjekëve në rajon, por mori më pak nga ndihmat e BE-së

Publikuar më 05.08.2020
Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësise dhe studime...

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësise dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulët të trupës mjekësore në vend në raport me popullsinë, por pavarësisht kësaj vendi ynë ka marrë sasinë më të ulët të fondeve që Bashkimi Europian ka vënë në dispozicion për vendet e […]

Lexo më shumë

9,5 milionë euro nga BERZH për impiantin fotovoltaik në Vaun e Dejës

9,5 milionë euro nga BERZH për impiantin fotovoltaik në Vaun e Dejës

Publikuar më 04.08.2020
BERZH, pra Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka nxj...

BERZH, pra Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka nxjerrë në pah mundësine e dhënies së një kredie për Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, e cila ka vlerën 9.5 milion euro. Kjo shumë do të jetë për një projekt të panelit diellor lundrues që mund të ndihmojë në uljen e përdorimti të hidrocentraleve. Impianti do të ndërtohet […]

Lexo më shumë

Që para fillimit të pandemisë, euro zbret në nivelin më të ulët

Që para fillimit të pandemisë, euro zbret në nivelin më të ulët

Publikuar më 03.08.2020
Monedha e përbashkët ka shënuar një rënie të fortë sot në tr...

Monedha e përbashkët ka shënuar një rënie të fortë sot në tregun e brendshëm valutor. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.636 lekë, me një rënie prej 0.59 lekësh në raport me fundin e javës së kaluar. Ky është niveli më i ulët që nga data 17 mars, […]

Lexo më shumë

Standard & Poor’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” por paralajmëron uljen e renditjes

Standard & Poor’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” por paralajmëron uljen e renditjes

Publikuar më 01.08.2020
Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s (S...

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s (S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të qëndrueshme” në vlerësimin e saj të fundit. Mirëpo, gjithashtu paralajmëron se, nëse borxhi publik vazhdon rritjen dhe materializohen detyrimet e PPP-ve, atëherë do të mund të ule renditjen vitin e ardhshëm. “Ne mund të ulim […]

Lexo më shumë

Nënshkruhet marrëveshja për Parkun Fotovoltaik të Karavastasë, investimi fillon në shtator

Nënshkruhet marrëveshja për Parkun Fotovoltaik të Karavastasë, investimi fillon në shtator

Publikuar më 31.07.2020
Ditën e sotme, qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen ...

Ditën e sotme, qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen me kompaninë gjigande franceze Voltalia në lidhje me ndërtimin e Parkut Fotovoltaik të Karavastasë. Ishte ministrja Balluku që nënshkroi marrëveshjen nga pala shqiptare ndërsa kryeministri Rama bëri me dije se investimi 100 milion eurosh fillon nga muaji shtator. “Është një ditë e shënuar pushimi në kalendarin e […]

Lexo më shumë

Banka Botërore, 15 milionë euro kredi për Shqipërinë për luftën kundër COVID-19

Banka Botërore, 15 milionë euro kredi për Shqipërinë për luftën kundër COVID-19

Publikuar më 31.07.2020
Banka Botërore miratoi një financim prej 15 milionë eurosh k...

Banka Botërore miratoi një financim prej 15 milionë eurosh kredi për Shqipërinë si mbështetje në luftën kundër COVID-19. Financimi do të përdoret për të forcuar shërbimet e shëndetit publik dhe për të mbrojtur jetën e grupeve më të rrezikuara nga virusi. Projekti do të trajnojë stafin mjekësor për të parandaluar infektimet mes tyre. Fondi do […]

Lexo më shumë

Industria globale e turizmit humbi 320 miliardë dollarë

Industria globale e turizmit humbi 320 miliardë dollarë

Publikuar më 30.07.2020
Pandemia e koronavirusit i kushtoi industrisë globale të tur...

Pandemia e koronavirusit i kushtoi industrisë globale të turizmit 320 miliardë dollarë humbje, në periudhën janar-maj të vitit 2020, bëri të ditur Organizata Botërore e Turizmit, që funksionon pranë Kombeve të Bashkuara. Në një raport të publikuar të martën, organizata tha se kjo humbje është tri herë më e madhe se ajo nga kriza globale […]

Lexo më shumë