×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Erdogan bën një hap pas, kërkon takim me Kryeministrin e Greqisë

Turqia tërhoqi anijen e saj Oruç Reis nga Mesdheu Lindor për të lejuar diplomacinë me Greqinë, tha të premten, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, duke shtuar se ai është gati të takohet me udhëheqësin Grek për të diskutuar mosmarrëveshjet.

Duke folur para gazetarëve pas lutjeve të së premtes në Stamboll, Erdogan tha se ishte gati të takohej me Kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis personalisht ose përmes videokonferencës për të diskutuar tensionet në Mesdheun Lindor.

Erdogan shtoi se ata kishin informuar shtetet ndërmjetësuese se Turqia nuk e kishte problem të takonte kryeministrin grek mbi çështjet e pazgjidhura të dy vendeve fqinje, duke shtuar, “Ajo që ka rëndësi është pika kryesore e bisedimeve”.

Oruç Reis u kthye në ujërat pranë provincës jugore të Turqisë të Antalias të dielën për atë që Ankara e quajti mirëmbajtje rutinë, një veprim që Greqia tha se ishte një hap i parë pozitiv në lehtësimin e tensioneve mbi burimet natyrore në det të hapur dhe juridiksionin detar në Mesdheun Lindor.

Erdogan theksoi se Oruç Reis do të kthehet në mision në Mesdheun Lindor pasi të ketë përfunduar puna e mirëmbajtjes.

“Le t’i japim një shans diplomacisë, le të paraqesim një qasje pozitive për diplomacinë. Greqia gjithashtu duhet të përmbushë pozitivisht këtë qasje tonën dhe le të hedhim një hap në përputhje me rrethanat”, tha Erdogan, duke shtuar: “Nëse e kthenim Oruç Reis në port për mirëmbajtje, kjo gjithashtu do të thotë diçka. Por kjo nuk do të thotë që për shkak se Oruç Reis u tërhoq për mirëmbajtje, aktivitetet tona sizmike do të ndalen plotësisht”.

Më parë, Erdogan tha të enjten se Greqia më në fund kishte vendosur të ulej në tryezën e negociatave pasi pa vendosmërinë dhe qëndrimin e vendosur të Turqisë përballë shantazheve dhe kërcënimeve, citon media turek, Daily Sabah.

Vërejtjet e tij erdhën pasi delegacionet ushtarake turke dhe greke të enjten vazhduan bisedimet diplomatike për të lehtësuar tensionet në Mesdheun Lindor.

Greqia ka kontestuar aktivitetet aktuale të kërkimit të energjisë së Turqisë në rajon, duke u përpjekur të kërkojë në territorin detar turk bazuar në afërsinë e një numri të ishujve të saj të vegjël me kontinentin turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Detin Mesdhe, ka dërguar stërvitje për të kërkuar burime natyrore në shelfin e saj kontinental, duke pohuar të drejtat e Ankarasë dhe Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) në rajon.

Dialogu rreth ndarjes së drejtë të burimeve do të jetë një fitore fitimprurëse për të gjitha palët, thonë zyrtarët turq.

Erdogan gjithashtu preku mundësinë e nënshkrimit të një marrëveshje detare me Egjiptin në Mesdhe dhe tha se nuk ka asnjë pengesë për Turqinë për të kryer bisedime informuese me Egjiptin, por marrëveshja detare e Kajros me Athinën e ka trishtuar Ankaranë.

“Lidhjet midis Greqisë dhe Egjiptit dhe lidhjet midis nesh dhe Egjiptit janë shumë të ndryshme. Kjo duhet të diskutohet. Por bisedat informuese gjithmonë mund të zhvillohen”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Publikuar më 27.10.2020
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e t...

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirus. Ministria e Jashtme ruse ka thënë më 27 tetoe se diplomati 70-vjeçar “ndjehet mirë”, mirëpo është vetizoluar si masë parandaluese. “Vizitat dhe takimet e planifikuara më herët janë shtyrë”, ka […]

Lexo më shumë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Publikuar më 27.10.2020
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë ...

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër 29 personave, të cilët dyshohen se kanë kryer veprat penale, “pastrimi i parave”, “organizimi i skemave piramidale, bixhozit të paligjshëm” si dhe “ndihma”. Në njoftimin e Prokurorisë, të pandehurit me inicialet, (S.K. A.D. A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. F.M. N.P. […]

Lexo më shumë

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Publikuar më 27.10.2020
Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, baba...

Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, babai i së cilës u gjet dje pasdite nga policia e Chania, të mbytur në një valixhe në një shtëpi afër, shumë afër asaj ku u gjet trupi i pajetë i partneres së tij. Vajza e tij, Maria përshkruan për protothema.gr orët e agonisë që jetoi derisa u […]

Lexo më shumë

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Publikuar më 27.10.2020
Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel ...

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej […]

Lexo më shumë

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Publikuar më 27.10.2020
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgim...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale, pastrim i parave. K. Sh, i cili është vetëdorëzuar një ditë më parë, besohet se është pronar i kompanisë LDA Group, ku punonjësi i Thesarit të Kosovës, Labinot Gruda, përmes katër transferimeve, […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Publikuar më 27.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Publikuar më 27.10.2020
Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, ...

Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, kurse mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, ndërkaq i mësimdhënësve 148. […]

Lexo më shumë

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Publikuar më 27.10.2020
Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të...

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes. Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në mes dhe një pjesë e saj është e zhytur në […]

Lexo më shumë