×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Emigrantët bien në “kurthin” e Ramës, nuk ka pasur kurrë një pakt midis Greqisë dhe Shqipërisë

Emigrantët në Greqi/ Flet për “Shekulli”-n gazetari Shpëtim Zinxhiria: Emigranti vjen punon në Greqi, fle dy muaj nëpër kasolle, fiton 600 euro dhe ato i lë në kufi!

Briselda Hoxha

Gazetari Shpëtim Zinxhiria nga shteti Greqisë, tha për “Shekulli”-n se Kryeministri Edi Rama po i mashtron për së dyti emigrantët shqiptarë në Greqi. Ai shprehet se ato gjoba të emigrantëve, nuk do t`i paguajë shteti po ne, me taksat tona. Gazetari thotë se nuk ka pasur kurrë një pakt midis Shqipërisë dhe Greqisë në lidhje me emigrantët sic është thënë më herët nga Kryeministri Edi Rama, i cili është shprehur se ka pasur një bisede telefonike me Kryeministrin e Greqisë Kyriakos Mitsotakis, për një marrëveshje. Zinxhiria shprehet se Edi Rama vetëm mashtron emigrantët pasi këto të fundit janë lënë në harresë nga shteti e nuk merret njëri me to.

Situata

Policia greke penalizoi me gjoba nga 600 deri në 1200 euro disa qytetarë, të cilët shkelën afatet e qëndrimit në hapësirën Schengen dhe një ditë më parë, Kryeministri Rama tha se gjobat do të rishikohen dhe në rast të parregullsive do të ketë rimbursim 100% nga shteti. Lidhur me këtë, Zinxhiria tha se lekët do të paguhen nga taksat tona dhe se kryeministri po mashtron për së dyti emigrantët.

“Ato lekët do të paguhen nga shteti por me taksat tona sepse emigrantët ranë viktima të Edi Ramës. Nuk është hera e parë që ato bien viktima të kryeministrit të tyre, kjo është hera e dytë. Nuk ka pasur kurrë një marrëveshje apo pakt midis shtetit shqiptar dhe atij grek që emigrantët nuk do të ndëshkohen, sic ka thënë kryeministri Rama. Emigracioni shqiptar është lënë në harresë nga Qeveria shqiptare. “– shprehet Zinxhiria.

Pakti midis Shqipërisë dhe Greqisë

Më tej, gazetari thotë se Greqia nuk ka lajmëruar për një marrëveshje të tillë, por përkundrazi, shqiptarët e kanë ditur nga qeveria greke se nëse shkelin në kufijë gjobiten, por kanë dëgjuar kryeministrin shqiptarë dhe e kanë pësuar. Sipas Zinxhirisë, kryeministri Rama po i mashtron emigrantët dhe nuk merret asnjëherë me to.

“Greqia, është i vetmi vend në Bashkimin Europian, që atë që thotë e mban. Gjobat janë gjoba dhe ato do të paguhen me taksat tona, sepse Rama i mashtroi për së dyti herë emigrantët, pra Rama mashtron emigrantët. Ai nuk i do emigrantët pasi, në 7 vjet, ai nuk ka ardhur kurrë në Greqi. Si ka mundësi që mos të vijë një herë në keto 7 vite në shtetin grek? Rama gënjeu duke thënë që ka biseduar me kryministrin grek, ky është një mashtrim.

Me 30 prill, Qeveria shqiptare tha se do të hapen kufijtë dhe shqiptarët u bllokuan për 4 netë aty në doganë, dhe kjo ishte publikuar në faqen zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ambasadës dhe me shpejtësi këto e hoqën. Emigranti vjen në Greqi, punon dhe flen 2 muaj nëpër stalla e kasolle, fiton 600 euro dhe ato i lë në kufi. Qeveria greke ka thënë që në fillim që kushdo që thyen rregullat e vendosura për kthim, do gjobitet dhe nuk ka deklaruar asgjë nga ato që ka deklaruar Qeveria Rama. Greqia e ka thënë këtë para se të gjobiten shqipëtarët, por shqipëtarët duke marrë për bazë fjalët e kryeministrit shqiptarë, e pësuan.”

Më herët, gazetari Shpëtim Zinxhiria, ka publikuar në rrjetet sociale në lidhje me emigrantët shqiptarë që kthehen përmes pikave kufitare me këtë shtet, duke thënë se kjo përbën një skandal nga qeveria shqiptare pasi sipas tij, Kryeministri Rama i ka mashtruar emigrantët, sepse vetë Ministria jonë e Jashtme dhe Ambasada në Athinë ka nxjerrë një njoftim në ditët e fundit të muajit mars, sipas të cilit kufiri është i hapur dhe ata mund të kthehen duke plotësuar, vetëm disa kushte teknike.

Njoftimi i plotë i Ambasadës Shqiptare në Athinë dhe Ministrisë së Jashtme (i fshirë)

Duke marrë parasysh situatën e rënduar për shkak të përhapjes së pandemisë së COVID-19, dhe në vijim të shqetësimeve të ngritura lidhur me kthimin në Shqipëri të shtetasve shqiptarë të cilët ndodhen në Greqi në kuadrin e regjimit 90 ditor të qëndrimit në zonën Shengen, sqarojmë se:

Aktualisht, kufiri tokësor midis Shqipërisë dhe Greqisë (Kakavi, Kapshticë, Qafë Botë) është i hapur për qytetarët të cilët duan të kthehen në Shqipëri, të cilëve u mbaron afati maksimal i qëndrimit 90-ditor në Greqi, ose për raste urgjente/shëndetësore;

Kalimi i kufirit lejohet vetëm për këmbësorët, duke u kujdesur që nga ana tjetër e kufirit t’i marrë një person/i afërm/i njohur i cili duhet të ketë tërhequr paraprakisht nga Komisariati i Policisë në Shqipëri autorizimin për udhëtimin drejt kufirit. Aplikacioni për Autorizimin personal gjendet në linkun http://autorizime.asp.gov.al;

Për lëvizjen drejt pikës kufitare të Kakavijës mund te merret informacion në agjencinë e autobusëve Leoforo Kifisias 100, nr tel 0030215129363 ose 0030 210 5129365, për linjë udhëtimi deri në Janinë dhe nga aty për lëvizje deri në kufi;

Për të lëvizur brenda territorit grek, në kontekstin e masës së shpallur nga autoritetet greke për ndalimin e lëvizjeve jo të nevojshme, duhet të ndiqen udhëzimet që gjenden në linkun https://forma.gov.gr/;

Pas kthimit në Shqipëri duhet të ndiqni udhëzimet e autoriteteve shqiptare dhe të qëndroni në izolim për 14 ditë, për të evituar masa disiplinore;

Mund të kërkoni shtyrje të qëndrimit 90 ditor në Komisariatin e Policisë ku keni vendqëndrimin aktual, vetëm në rast të karantinimit për shkak të virusit Covid-19, ose të problemeve të rënda shëndetësore të vërtetuara me raport mjekësor nga mjeku qe trajton sëmundjen tuaj.

Për çdo sqarim të mëtejshëm ose nevojë emergjente, ju mund të kontaktoni në telefonin e emergjencës së Ambasadës i cili funksionon 24/7: +306941658183, ose të dërgoni e-mail në adresën elektronike: [email protected]

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptari kujdesej për fermën e hashashit në Angli, pranon punën: Paguhesha 4 000 paund (Foto-Emri)

Shqiptari kujdesej për fermën e hashashit në Angli, pranon punën: Paguhesha 4 000 paund (Foto-Emri)

Publikuar më 07.08.2020
Një burrë shqiptar i tha policisë se ai ishte paguar 4 000 p...

Një burrë shqiptar i tha policisë se ai ishte paguar 4 000 paund për të mbikëqyrur rritjen e kanabisit në një shtëpi, në një fshat në Durham. Bëhet fjala për Albert Ramin, i cili u përpoq të shpëtonte përmes dritares së kuzhinës kur u rrethua nga policia më 8 korrik. Gjatë arrestimit atij u sekuestrua […]

Lexo më shumë

Babai i shkoi për ta vizituar në SHBA por u prek nga Covidi dhe i ndërroi jetë/ Me çfarë përballen studentët shqiptarë në universitetet amerikane

Babai i shkoi për ta vizituar në SHBA por u prek nga Covidi dhe i ndërroi jetë/ Me çfarë përballen studentët shqiptarë në universitetet amerikane

Publikuar më 06.08.2020
Kolegjet dhe universitetet amerikane kanë muaj që diskutojnë...

Kolegjet dhe universitetet amerikane kanë muaj që diskutojnë për mënyrën më të sigurtë të mësimdhënies duke ndryshuar disa herë planet pas shtimit të rasteve me koronavirus në disa shtete. Me më pak se katër javë nga fillimi i vitit të ri akademik, situata e paqartë po rrit ankthin për studentët e huaj që ende nuk […]

Lexo më shumë

Dëshmia rrëqethëse e shqiptarit që i mbijetoi shpërthimit në Beirut: Ka qenë si shpërthim bërthamor

Dëshmia rrëqethëse e shqiptarit që i mbijetoi shpërthimit në Beirut: Ka qenë si shpërthim bërthamor

Publikuar më 05.08.2020
Deri më tani nuk ka të dhëna se ndonjë shqiptar ka humbur je...

Deri më tani nuk ka të dhëna se ndonjë shqiptar ka humbur jetën apo është lënduar gjatë shpërthimit në Beirut të Libanit, i cili u regjistrua një ditë më parë. KlanKosova.tv ka sjellë dëshminë e një shqiptari, shtetasit Abdulkerim Kassem Al Arnutij, i cili jeton në Beirut të Libanit. Për fat të mirë ai tha […]

Lexo më shumë

“Më kërcënuan me jetë”/ Flet studentja shqiptare që “tërboi” serbët me hartën e Kosovës

“Më kërcënuan me jetë”/ Flet studentja shqiptare që “tërboi” serbët me hartën e Kosovës

Publikuar më 22.07.2020
Megi Cara është studentja shqiptare në Londër e cila nisi pe...

Megi Cara është studentja shqiptare në Londër e cila nisi peticionin për vendosjen e Kosovës në hartën e kompanisë Apple. E reja tregon për “Shekulli”-n se me dhjetëra qytetarë serbë e kanë kërcënuar me jetë. Po ashtu, Megi shton se peticioni është mbështetur nga figura të njohura të muzikës shqiptare, si: Dua Lipa, Rita Ora, […]

Lexo më shumë

Rikthim në jetë pas 14 ditësh në koma/ Si i humbi Shkëlzeni 27 kilogramë në përballjen me koronavirusin

Rikthim në jetë pas 14 ditësh në koma/ Si i humbi Shkëlzeni 27 kilogramë në përballjen me koronavirusin

Publikuar më 13.07.2020
Të dielën gazeta zvicerane «NZZ am Sonntag» ka botuar një te...

Të dielën gazeta zvicerane «NZZ am Sonntag» ka botuar një tekst për Shkëlzenin. Ai është një kosovar. Punon në aeroportin e Zürichut. Është infektuar me virusin Covid-19. Ky 47-vjeçar i ka humbur 27 kilogramë gjatë ballafaqimit me sëmundjen. Ka qëndruar 6 javë në spital. Pastaj i ka kaluar tri javë në një qendër rehabilituese. Dhe […]

Lexo më shumë

Prej ditësh luftonte me vdekjen në Itali, shuhet në spital 4-vjeçari shqiptar

Prej ditësh luftonte me vdekjen në Itali, shuhet në spital 4-vjeçari shqiptar

Publikuar më 13.07.2020
Funerali i vogëlushit Mattia Uruci do të mbahet të premten n...

Funerali i vogëlushit Mattia Uruci do të mbahet të premten në 17 korrik në 10 të mëngjesit në varrezat e Bolzano. Vogëlushi me origjinë shqiptare u shua në spitalin e Vicenza-s, ku prej 4 ditësh luftonte me vdekjen. Pasdites e së hënës së shkuar ai u nxor në gjendje të rëndë nga një pishinë në […]

Lexo më shumë

Trump ‘u hap derën’ emigrantëve, premton shtetësinë për të rinjtë e ardhur pa dokumente në Amerikë

Trump ‘u hap derën’ emigrantëve, premton shtetësinë për të rinjtë e ardhur pa dokumente në Amerikë

Publikuar më 12.07.2020
Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejt...

Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejti një urdhër ekzkutiv për imigracionin që përfshin një mundësi për shtetësi për të rinjtë e ardhur ilegalisht në SHBA në moshë të mitur. Në një intervistë me kanalin në gjuhën spanjolle, Telemundo, presidenti tha se programi DACA që i ka mbrojtur këta të rinj nga […]

Lexo më shumë

Londër, sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit” (Emri)

Londër, sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit” (Emri)

Publikuar më 12.07.2020
Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u ...

Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u shpall fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit” në edicionin e 8-të të ICT Awards, për projektin e tij “MonoChain”. ICT Awards janë vlerësime për talentet në fushën e teknologjisë nga trevat shqipfolëse. MonoChain është një platformë B2B që synon të lehtësojë rishitjen për përdoruesit dhe […]

Lexo më shumë