×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ekzekutimi në Vlorë, Laver Tozaj doli jashtë pas një telefonate

Detaje të tjera kanë dalë në pah nga ngjarja që tronditi Vlorën mbrëmjen e së mërkurës. 47-vjeçari u qëllua për vdekje me 7 plumba, pesë prej tyre iu gjetën në kraharor dhe dy në kokë. Viktima i proceduar për trafik doge

Xhentila Gjoshi

Të tjera detaje janë zbuluar një ditë pas vrasjes mafioze të Laver Tozajt në Selenicë të Vlorës. Sipas informacioneve të policisë së qytetit bregdetar, viktima ishte një person që nuk bënte lëvizje të shpeshta dhe nëse ai dilte, ato ishin të kontrolluara për shkak të së kaluarës së tij. Policia ka ngritur dyshime, se 47-vjeçarin, të mërkurën në mbrëmje një telefonatë e ka nxjerrë nga shtëpia dhe pse dielli kishte perënduar totalisht. Autori dyshohet se e mori në telefon Laver Tozaj dhe e nxori nga shtëpia. 200 metra larg portës, ai e qëlloi me pistoletë me silensiator. 47-vjeçari mori shtatë plumba në trup dhe ndërroi jetë kur mbërriti në spitalin e Vlorës. Babai i dy fëmijëve nga ana tjetër, në fshat njihej si një njeri i rregullt dhe pa probleme. Ndërkohë, gjurmët e gjakut kanë qenë gjithë kohën të dukshme në rrugën para shtëpisë së tij në Resulaj të Selenicës.

Kurse familjarët nuk kanë lejuar askënd të afrohet, përveçse njerëzve të tyre që ngushëllojnë. Vrasja e 47-vjeçarit Laver Tozaj dyshohet për shkak të prishjes së pazareve në trafikun e drogës. Ai kishte ndërruar emrin në Nikola Ikonomi. Në vitin 2005 ishte arrestuar së bashku me tre persona të tjerë për trafik droge dhe ishte dënuar me 6 vjet e 8 muaj burg nga Gjykata e Shkallës së Parë në Vlorë. Edhe ndryshimi i emrit nga Laver Tozaj në Nikola Ikonomi mund të jetë bërë për shkak të kaluarën e tij kriminale. Megjithatë, përveç prishjes së pazareve të drogës, hetuesit janë përqendruar edhe në motive të tjera apo në përfshirjen e mundshme të 47-vjeçarit në vepra të tjera kriminale në vitet e fundit. Po ashtu, policia nuk përjashton as mundësinë e ndonjë konflikti të ditëve të fundit që viktima mund të ketë patur me të tjerë persona. Policia ka shoqëruar më shumë persona dhe i ka pyetur, por nuk ka siguruar ndonjë dëshmi që do të çonte te autori. Rrugica ku ai u vra nuk kishte ndriçim.

Familjarët

Ndërkohë, familjarët teksa janë shoqëruar në polici kanë deklaruar se 47-vjeçari s’ka pasur konflikte në fshat. Gjithashtu, sipas tyre Laveri nuk ka patur konflikt as me ndonjë person tjetër. Sipas burimeve, për ngjarjen janë marrë në pyetje 15 persona. Përsa i përket dënimit të Tozajt, kohë më parë, bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur në vitin 2005, kur në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, forcat e policisë kanë arrestuar në flagrancë shtetasin Et’hem Danaj, pasi në mjetin kamion tip Volvo, u gjet e fshehur sasia prej 1146 kg lëndë narkotike e llojit “canabis sativa”. Për ngjarjen u arrestuan katër persona, midis tyre edhe Tozaj, i cili u dënua me 6 vite e 8 muaj burgim. Vendimi për këtë çështje mbërriti deri në Kolegjin Penal të Gjykatës së lartë, kur në nëntor të 2013-ës u mor ky vendim: Lënien në fuqi të vendimit të mësipërm për cilësimin ligjor, deklarimin fajtor të të pandehurve Ardi Xhaferi, Hasan Gjinaj dhe Xhafer (Laver) Tozaj, për kryerjen e veprës penale “Trafikimit të narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, ngelur në tentativë, të parashikuar nga nenet 283/a/2 dhe 22 të Kodit Penal.

Në korrigjim të gabimit material për të pandehurin Xhafer ndryshe Laver Zotaj, në zbatim të nenit 406 të K.Pr.Penale dënimin përfundimtar të të pandehurit Xhafer (Laver) Zotaj me 6 vjet e 8 muaj burgim. …ka rezultuar e provuar se këta të pandehur në bashkëpunim me njëri tjetrin dhe me persona të tjerë kane realizuar eksportimin e sasisë 1146 kg lëndë narkotike “cannabis sativa” për në shtetin grek, ku:- I pandehuri Hasan Gjinaj ka qenë në rolin e organizatorit (duke bërë të mundur gjetjen e personit Et’hem Danaj që do të transportonte lëndën narkotike dhe që është arrestuar në flagrance si dhe ka shkuar më parë në shtetin grek që të priste lëndën narkotike), ndërsa te pandehurit Hasan Gjinaj dhe Xhafer, ndryshe Laver Tozaj, kanë qenë në rolin e ndihmësit në kryerjen e veprës penale, e konkretisht i pandehuri Xhafer ndryshe Laver Tozaj ka ndjekur dhe shoqëruar të gjykuarin Et’hem Danaj gjatë kohës që ky kryente transportin e lëndës narkotike, ndërsa i pandehuri Ardi Xhaferi ka bërë të mundur heqjen e kokës tërheqëse me të cilën është tërhequr trajleri që ka transportuar atë…kjo vepër ka mbetur në fazën e tentativës (ashtu siç ka konkluduar gjykata e shkallës së parë në vendim), pasi eksportimi i saj për në shtetin grek nuk është realizuar plotësisht, për arsye të pavarura nga vullneti i të pandehurve (kapja në flagrancë në pikën kufitare).

Ngjarja

47-vjeçari Laver Tozaj së fundmi me emër të ndryshuar Nikolla Ikonomi, u ekzekutuar pak metra larg banesës së tij me armë me silenciator. Ngjarja e rëndë që ngjason me një krim mafioz, ndodhi rreth orës 21:00. Autorët ende të paidentifikuar nga policia, kanë zgjedhur të nxjerrin në tritë “prenë” e tyre, në një kohë kur kishte perënduar dhe zona ndodhej pa ndriçim. Laver Tozaj, u gjet me shtatë plumba në trup nga bashkëfshatarët e tij, në anë të rrugës. Dy prej plumbave e kanë prekur në pjesën e kokës, të cilët i kanë marrë edhe jetën. Ai është dërguar menjëherë në spital, por pa rezultat. Burimet nga policia, thonë se pista kryesore ku po hetohet për zbardhjen e kësaj ngjarje të rëndë, është ajo e trafikut të drogës, ku kohë më parë viktima ka marrë një dënim nga drejtësia. Laver Tozaj, është i martuar dhe ka dy fëmijë. Ata kanë personat që kanë përjetuar më shumë këtë ngjarje, ndërsa pas ngjarjes vëllai dhe të afërm të tjetër të viktimës janë dëgjuar duke vajtuar në ambientet e spitalit.

Policia kërkonte vrasësit e Laver Tozaj, përballet me një të armatosur

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Selenicë në bashkëpunim me forcat e tjera të Policisë së Vlorës dhe ato të FNSh-së, në vijim të kontrolleve dhe krehjes së zonës duke përdorur dhe qenin e gjurmës në lidhje me ngjarjen e Selenicës, kapi në flagrancë shtetasin S. R., 27 vjeç, banues në fshatin Vajzë të Selenicës. Sipas informacioneve zyrtare të policisë bregdetare, 27-vjeçari u kap në kushtet e flagrancës afër malit të Beunit, të fshatit Matogjin i cili mbante me vete një armë zjarri automatik me municion luftarak. Gjithashtu, nga hetimet e kryera, ka rezultuar se ky shtetas ka qenë i dënuar më parë për vjedhje me armë në shtetin grek. Materialet iu referuan Prokurorisë në ngarkim të tij për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municioneve”.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksident tragjik në autostradën Tiranë-Durrës, humb jetën 30-vjeçarja (DETAJE)

Aksident tragjik në autostradën Tiranë-Durrës, humb jetën 30-vjeçarja (DETAJE)

Publikuar më 14.07.2020
Një aksident i rëndë me pasoja fatale ka ndodhur rreth një o...

Një aksident i rëndë me pasoja fatale ka ndodhur rreth një orë më parë në autostradën Tiranë-Durrës. Një automjet me drejtuese shtetasen E.D, gjatë udhëtimit në rrugën dytësore Durrës-Tiranë, ka humbur kontrollin duke dalë nga rruga. Si pasojë e përplasjes 30-vjeçarja fatkeqësisht ka humbur jetën. Njoftimi i Policisë: Tiranë/Informacion paraprak Më datë 14.07.2020, rreth orës […]

Lexo më shumë

Trafik droge dhe organizatë kriminale/ OFL i dërgon formularin katër “të fortëve” të Shkodrës (EMRAT)

Trafik droge dhe organizatë kriminale/ OFL i dërgon formularin katër “të fortëve” të Shkodrës (EMRAT)

Publikuar më 14.07.2020
Operacioni Forca e Ligjit kësaj rradhe ka zbritur në Shkodër...

Operacioni Forca e Ligjit kësaj rradhe ka zbritur në Shkodër, ku i ka dërguar formularin e deklarimit katër eksponentëve kriminal në këtë qytet. OFL i ka dërguar formularin e deklarimit: Ladio Bracit, banues në Shkodër, i dënuar për veprat penale “Trafikimi i narkotikëve” dhe “Organizata Kriminale”; Artur Ndojës, banues në Shkodër, i dënuar në Itali […]

Lexo më shumë

Operacioni “Akciza”/ Goditet grupi që kontrabandonte mallra në Tiranë, arrestohen 2 persona (DETAJE)

Operacioni “Akciza”/ Goditet grupi që kontrabandonte mallra në Tiranë, arrestohen 2 persona (DETAJE)

Publikuar më 14.07.2020
Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar në Policinë e Tir...

Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar në Policinë e Tiranës,  ka finalizuar operacionin e koduar “Akciza” bazuar në goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e kontrabandës me mallra për të cilat paguhet akcizë. Si pasojë në kuadër të këtij operacioni është bërë arrestimi i shtetasve L.T dhe A.M si dhe u shpall në kërkim shtetasi […]

Lexo më shumë

Operacioni “Danubi”/ Trafikonin klandestinë, arrestohen 5 shtetas dhe në kërkim 8 të tjerë (EMRAT)

Operacioni “Danubi”/ Trafikonin klandestinë, arrestohen 5 shtetas dhe në kërkim 8 të tjerë (EMRAT)

Publikuar më 14.07.2020
Pas një hetimi disa mujor, policia e Durrësit ka arritur që ...

Pas një hetimi disa mujor, policia e Durrësit ka arritur që të godasë një rrjet kriminal i vili trafikonte klandestinë. Në bazë të operacionit “Danubi”, u arrestuan 5 shtetas dhe u shpallën në kërkim 8 të tjerë. Bëhet me dije se shtetasit e arrestuar nga policia janë: Mirdash Xhani, Ijaz Berisha, Igli Gripshi, Elton Baroka, […]

Lexo më shumë

Foto-Emri/ Kush është lezhjani i arrestuar në Greqi me heroinë? Arratisja nga burgu grek dhe dënimi për vrasje në Shqipëri

Foto-Emri/ Kush është lezhjani i arrestuar në Greqi me heroinë? Arratisja nga burgu grek dhe dënimi për vrasje në Shqipëri

Publikuar më 14.07.2020
Agim Margegaj është shqiptari i arrestuar dje në Greqi pas a...

Agim Margegaj është shqiptari i arrestuar dje në Greqi pas arratisjes nga burgu. 43-vjeçari nga Lezha përfitoi nga leja disa ditore e qëndrimit jashtë dhe nuk u kthye më në qeli deri sa u arrestua me 5.5 kg kokainë. Ai vuante dënimin me burgim te përjetshëm për vrasje me dashje, tentativë për vrasje më shumë […]

Lexo më shumë

Akuzohet për grabitjen e bujshme në Rinas, flet nga arratia i shumëkërkuari Tao Çela: Ja ku isha kur ndodhi ngjarja

Akuzohet për grabitjen e bujshme në Rinas, flet nga arratia i shumëkërkuari Tao Çela: Ja ku isha kur ndodhi ngjarja

Publikuar më 13.07.2020
Talo Çela është sot një nga më të kërkuarit e policisë shqip...

Talo Çela është sot një nga më të kërkuarit e policisë shqiptare. 49-vjeçari nga Elbasani është akuzuar si një nga pjesëmarrësit e grabitjeve të parave në aeroportin e Rinasit dhe është i vetmi person në kërkim për këto ngjarje. Ai ka dhënë sot një intervistë nga arratia ekskluzivisht për emisionin “Uniko” nga Spartak Koka në […]

Lexo më shumë

Zgjat pak aventura e shqiptarit të dënuar përjetë, si u arrestua me 5 kg heroinë pas arratisjes spektakolare në Greqi

Zgjat pak aventura e shqiptarit të dënuar përjetë, si u arrestua me 5 kg heroinë pas arratisjes spektakolare në Greqi

Publikuar më 13.07.2020
Një 43-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke nën...

Një 43-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke nën akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës. Sipas mediave greke departamenti i anti-drogës të Atikës vuri në pranga Agim Margegaj në zonën Artemidha të Athinës, gjatë një operacioni ku iu sekuestrua lënda narkotike prej 5 kg heroinë e pastër, e mbërritur në Athinë nëpërmjet Kakavijës me një […]

Lexo më shumë

E ngjashme me një histori filmi, italiani vret tutorin shqiptar pasi dashurohet me prostitutën

E ngjashme me një histori filmi, italiani vret tutorin shqiptar pasi dashurohet me prostitutën

Publikuar më 13.07.2020
Një 52-vjeçar italian kishte rënë në dashuri me një prostitu...

Një 52-vjeçar italian kishte rënë në dashuri me një prostitutë dhe dëshironte ta shpëtonte atë nga tutorët shqiptarë. Kjo histori e ngjashme me skenarin e një filmi hollywoodi pati një fund tragjik pasi përfundoi me vdekjen e tutorit shqiptar Halim Margjekaj. Kjo histori e ndodhur disa vite më parë raporton gazeta italiane “Il mattino” doli […]

Lexo më shumë