×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Eksperti gjerman shqyrton faktet: A përhapet Koronavirusi nëpërmejt ushqimit? Mësoni çfarë duhet të bëni në shtëpi!

Edhe pse koronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe për një kohë të kufizuar, rregullat e sigurisë së ushqimit në vendet anëtare të BE-së sigurojnë një nivel të lartë mbrojtjeje ndaj ushqimit të kontaminuar, tha shefi i Autoritetit Europian për Sigurinë e Ushqimit (EFSA) Bernhard Url në një intervistë. Url foli me EURACTIV në fillimin e 75 takimit të Forumit Këshillëdhënës EFSA, i cili ishte planifikuar të zhvillohej në Osijek, ku ndodhet agjensia Kroate e Sigurisë Ushqimore, më 1-2 Prill, por u shndërrua në një ngjarje virtuale duke pasur parasysh COVID-19. Ai theksoi se aktualisht nuk ka prova se ushqimi është një burim i mundshëm ose rrugë transmetimi, siç deklaroi EFSA më 9 mars.

“Transmetimi është i lidhur me traktin respirator. Kjo do të thotë që virusi përhapet përmes piklave të frymëmarrjes, të prodhuara kur një person i infektuar kur kollitet ose teshtin”, tha Url. Një person i infektuar mund të kontaminojë ushqimin duke përgatitur ose trajtuar atë me duar të pa lara ose përmes pikave infektive. Sidoqoftë, ai tha që rregullat e BE-së për sigurinë e ushqimit sigurojnë një nivel të lartë mbrojtjeje ndaj ushqimit të kontaminuar.

Sipas Url, BE ka rregulla të rrepta që garantojnë një nivel të lartë të sigurisë ushqimore, përfshirë masat e sigurimit të bios dhe praktikat e mira të higjienës për punëtorët që merren me ushimin. Këto masa tashmë mbrojnë konsumatorët nga infeksionet e tjera të mundshme përmes ushqimit të kontaminuar, jo vetëm koronavirusit, shtoi ai.

“Ende nuk mund të them sa duhet rëndësinë e standardeve të larta të higjienës, gjithashtu në familjet tona, kur ne jemi duke përgatitur ushqim”, vazhdoi ai, duke shtuar se higjena është thelbësore, jo vetëm për të parandaluar COVID-19, por çdo lloj infeksioni që sjell ushqimi.

“Të gjithë ne mund të marrim masa paraprake të thjeshta, siç është larja dhe kanalizimi i të gjitha sipërfaqeve dhe enëve të kontaktit me ushqimin, larja e duarve dhe gatimi i duhur i ushqimit për shembull”, tha ai.

Për më tepër, ai tha që ky virus, si me koronaviruset e tjera të njohura, është i ndjeshëm ndaj temperaturave të gatimit.

Autoritetet shëndetësore belge kanë marrë kohët e fundit vendimin për të mos shërbyer biftekë dhe mish në restorante dhe kafene.

Kjo është në përputhje me masat paraprake të sigurisë ushqimore të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), e cila ka lëshuar rekomandime paraprake, duke përfshirë këshilla për ndjekjen e praktikave të mira higjenike gjatë trajtimit dhe përgatitjes së ushqimit, siç janë larja e duarve, gatimi i mishit tërësisht dhe shmangia e kontaminimit të mundshëm ndërmjet ushqime të gatuara dhe të pjekura.

I pyetur se cilat eksperimente shkencore kontribuojnë në përfundimin se transmetimi përmes konsumit të ushqimit, ai përmendi përvojën nga shpërthimet e mëparshme të koronavirusëve të lidhur, siç janë SARS dhe koronavirus i sindromës së frymëmarrjes në Lindjen e Mesme.

Ai gjithashtu tha që autoritetet shëndetësore si OBSH ose Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) pajtohen që ushqimi nuk është një mjet për infeksion.

“Sidoqoftë, ne jemi duke monitoruar nga afër literaturën shkencore për çdo informacion të ri dhe të rëndësishëm”, shtoi ai.

Koronaviruset janë një familje e madhe e viruseve që janë të zakonshëm tek kafshët dhe njerëzit dhe ato janë një nga arsyet kryesore të ftohjes së zakonshme nga e cila vuajnë shumë prej nesh çdo vit.

“Virusi i ri SARS-CoV-2 duket se ndjek këtë model, pasi ndikon në traktin respirator”, tha ai. “Deri më tani nuk kemi asnjë dëshmi të një infeksioni me koronavirus nga ushqimet e kafshëve te njerëzit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Je e zbehtë, nuk t’i ndjej rrahjet e zemrës”/ I riu rus ‘vret’ të fejuarën e tij shtatzënë live në YouTube (Video)

“Je e zbehtë, nuk t’i ndjej rrahjet e zemrës”/ I riu rus ‘vret’ të fejuarën e tij shtatzënë live në YouTube (Video)

Publikuar më 03.12.2020
Një shtetas rus u arrestua pas një transmetimi të drejtpërdr...

Një shtetas rus u arrestua pas një transmetimi të drejtpërdrejtë në të cilin vdiq e dashura e tij shtatzënë pasi ai u pagua për ta nënshtruar atë ndaj abuzimit mizor. I kritikuar nga audienca e tij në internet, Stas Reeflay dyshohet se e detyroi Valentina Grigoryeva të dilte në një ballkon në një mot nën […]

Lexo më shumë

Italia preket nga tragjedia/ 992 të vdekur si pasojë e virusit

Italia preket nga tragjedia/ 992 të vdekur si pasojë e virusit

Publikuar më 03.12.2020
Italia raportoi një rekord prej 993 vdekjesh të lidhura me k...

Italia raportoi një rekord prej 993 vdekjesh të lidhura me koronavirusin të enjten, ndaj atyre 684 të mërkurën dhe 23,225 infeksione të reja, krahasuar me 20,709 një ditë më parë, tha ministria e shëndetësisë. Numri rekord i mëparshëm i vdekjeve të regjistruara në një ditë të vetme ishte 919 më 27 Mars, në kulmin e […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqje politikani hungarez pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit

Jep dorëheqje politikani hungarez pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit

Publikuar më 03.12.2020
Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në push...

Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur një ditë pasi ai […]

Lexo më shumë

“Nuk mund të tolerojmë më”/ Italia shpall masat e reja, nga dita e Premte çdo gjë ndryshon, vaksina nuk do të jetë me detyrim

“Nuk mund të tolerojmë më”/ Italia shpall masat e reja, nga dita e Premte çdo gjë ndryshon, vaksina nuk do të jetë me detyrim

Publikuar më 03.12.2020
Italia do të miratojë masa të reja bllokimi që nga e premtja...

Italia do të miratojë masa të reja bllokimi që nga e premtja, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza të mërkurën. Ministri gjithashtu paraqiti një plan vaksinimi, sipas të cilit vaksinat do të jenë falas, jo të detyrueshme dhe të shpërndara me ndihmën e ushtrisë. “Të dhënat tregojnë se kufizimet funksionuan dhe rezultatet e para mund […]

Lexo më shumë

Për herë të parë në histori/ Kina lë mbrapa SHBA-në si parnteri më i madh tregtar i Bashkimit Europian

Për herë të parë në histori/ Kina lë mbrapa SHBA-në si parnteri më i madh tregtar i Bashkimit Europian

Publikuar më 03.12.2020
Kina kaloi Shtetet e Bashkuara në tremujorin e tretë duke u ...

Kina kaloi Shtetet e Bashkuara në tremujorin e tretë duke u bërë partneri më i madh tregtar i Bashkimit Evropian, pasi pandemia Covid-19 goditi SHBA-në, ndërsa aktiviteti kinez u rrit ndjeshëm. Gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2020, tregtia midis BE-së dhe Kinës arriti në 425.5 miliardë €, ndërsa tregtia midis BE-së dhe Shteteve […]

Lexo më shumë

“Kemi çdo ditë shumë viktima”/ Gjermania zgjat kufizimet deri në 10 Janar 2021

“Kemi çdo ditë shumë viktima”/ Gjermania zgjat kufizimet deri në 10 Janar 2021

Publikuar më 03.12.2020
Gjermania do të zgjasë kufizimet e saj në jetën e përditshme...

Gjermania do të zgjasë kufizimet e saj në jetën e përditshme që synojnë ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit deri në 10 janar, tha Kancelarja Angela Merkel pas bisedimeve me udhëheqësit rajonalë. “Incidenca po bie në disa shtete federale, por për fat të keq ajo është ende në rritje në disa”, tha Merkel të mërkurën vonë. […]

Lexo më shumë

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 02.12.2020
Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në ...

Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Viktimat janë 684. Incidenca e njerëzve të rinj që kanë rezultuar pozitivë për Covid ra në 10% krahasuar me numrin e shtupave të kryera në 24 orët e fundit. Konkretisht, shtupat në 24 orët […]

Lexo më shumë

Testimi dhe karantinimi i udhëtarëve që vijnë me avion nuk është ‘efektive’ paralajmërojnë udhëzimet e reja të BE-së

Testimi dhe karantinimi i udhëtarëve që vijnë me avion nuk është ‘efektive’ paralajmërojnë udhëzimet e reja të BE-së

Publikuar më 02.12.2020
Vendosja e karantinave ose testimit sistematik mbi udhëtarët...

Vendosja e karantinave ose testimit sistematik mbi udhëtarët nuk është një “masë efektive e shëndetit publik” për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit, sipas udhëzimeve evropiane për masat shëndetësore në udhëtimet ajrore të publikuara të mërkurën. Në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, shumë vende evropiane u kërkojnë udhëtarëve të ardhur për t’u testuar […]

Lexo më shumë