×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat e mëdha po bëhen arma e fundit në luftën e Evropës kundër koronavirusit.

Por jo aq shpejt, thonë ekspertët e shëndetit publik. Gjithnjë e më shumë shqetësohen se njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment jashtëzakonisht të shtrenjtë.

Sllovakia së fundmi bëri një arritje në shqyrtimin masiv të të gjithë popullsisë së saj të rritur, duke lejuar ata që raportuan rezultate negative të fitonin përsëri liritë themelore si hyrja në dyqane. Austria është planifikuar gjithashtu të testojë shumicën e popullsisë së saj kur kufizimet e saj aktuale të hiqen në fillim të dhjetorit. Qëllimi është që të lejohen tubime të vogla për Krishtlindje dhe të parandalohet bllokimi i Vitit të Ri.

Ndërkohë, Britania e Madhe po provon testimin masiv në qytetin e Liverpool, me ambiciet e kryerjes së 10 milion testeve në ditë, të quajtur “Operacioni Moonshot”. Po provon gjithashtu kontaktet e njerëzve të infektuar, duke i lejuar ata të shmangin karantinën nëse testohen negativisht me teste të shpejta çdo ditë për një javë. Dhe disa aeroporte të BE-së tani po kontrollojnë udhëtarët në mënyrë rutinore përpara se të hipin në bord.

Në shikim të parë, rezultatet e hershme nga Sllovakia dhe Britania e Madhe duken premtuese si një mënyrë për të zvogëluar numrat me shkronja të vogla. Sllovakia këtë javë njoftoi tre raunde të tjera të shqyrtimit deri në Krishtlindje, duke përfshirë 8 milion analiza të antigjenit. Dhe rastet në Liverpool kanë rënë “mjaft të jashtëzakonshme” pas provave masive, sipas Sekretarit të Shëndetësisë të Mbretërisë së Bashkuar Matt Hancock të hënën.

Një avantazh kryesor për testet e antigjenit është se ato shihen si alternative më të lira, më të shpejta ndaj testeve PCR. “Ata do të zbulojnë sëmundje në një numër të madh njerëzish që kurrë më parë nuk kanë marrë as një test”, tha John Bell, profesor i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit.

Por ekspertët e shëndetit publik paralajmërojnë se testet nuk janë mjaft të besueshme për të zbuluar njerëz pa simptoma – dhe se studiuesit kërkojnë studime më rigoroze për të kuptuar se si t’i përdorin ato më mirë. Ata gjithashtu paralajmërojnë që mbështetja e shpresave për një Krishtlindje të sigurt në këto teste mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi – dhe është më shumë një marifet politik PR sesa shkencë e mirë.

“Nxitimi i testeve për të marrë një titull të mirë pa i vlerësuar më parë ato, me rrezikun që mund të shkaktojë që më shumë njerëz infektivë të thuhen në mënyrë të gabuar se janë negativë, duket e papërgjegjshme”, tha Angela Raffle, lektor nderi i lartë në Popullsinë e Shkollës Mjekësore të Bristol Shkencat e Shëndetit, Universiteti i Bristol.

Sa i sigurt është i sigurt?

Instinktivisht, testimi në masë duket si një qasje logjike për të identifikuar rastet dhe për t’i përmbajtur ato. Shtoji kësaj vulën politike të miratimit, pasi ministrat e shëndetësisë, kryeministrat dhe madje presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i kanë vlerësuar këto teste dhe kanë kërkuar t’i blejnë ato me shumicë. Në diskutim, megjithatë, janë të dhënat e kufizuara dhe ato që premtohen të hapin këto teste, qofshin Krishtlindjet me të afërmit apo një fluturim i sigurt.

E para është saktësia e vetë testeve. Kryeministri i Sllovakisë Igor Matoviç tha se një nga dy testet e shpejta të përdorura (RapiGEN dhe SD Biosensor) është në gjendje të zbulojë mbi 96 përqind të rasteve pozitive, krahasuar me testet PCR.

Sidoqoftë, një studim tjetër sugjeroi që rezultatet janë “shumë më të ulta se ato të raportuara”, sipas një artikulli në The Lancet.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka blerë teste të shpejta të antigjenit Innova. Vlerësimi klinik nga Shëndeti Publik Angli dhe Universiteti i Oksfordit treguan se zbulon mbi tre të katërtat e rasteve pozitive midis atyre që kanë sëmundjen.

Sidoqoftë, Jon Deeks, profesor i biostatistikës në Universitetin e Birmingham, ka gërmuar të dhënat dhe thotë se shifra e vërtetë mund të jetë shumë më e ulët: Në dy studimet që përsërisin më ngushtë përdorimin e botës reale, midis 57 përqind dhe 73 përqind të rasteve ishin zbuluar.

Përveç kësaj, një studim i SHBA tregoi se këto teste nuk zbulojnë raste në fazat e hershme të sëmundjes. “Pra, ky test nuk është aq i mirë sa të marr njerëz në pjesën e parë kur ata do të jenë infektivë”, tha Deeks gjatë një webinari të fundit për shtyp.

Jenny Harris, zëvendës shefi mjekësor i Mbretërisë së Bashkuar, të martën pranoi saktësinë e ndryshme bazuar në ambiente të ndryshme, por siguroi ligjvënësit gjatë një komiteti parlamentar: “Ata do të punojnë shumë mirë gjatë periudhës infektive”.

Sidoqoftë, këto të dhëna duken shumë larg komenteve të Hancock në Prill, kur ai mbrojti reagimin relativisht të ngadaltë të qeverisë në dhënien e testeve të shtupave PCR. “Një provë jo e besueshme është më e keqe se asnjë provë”, tha ai në atë kohë.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Ky është mallkim/ Nga trillimi në realitet: Aktori ‘Gomorra-s’, arrestohet për drogë

Ky është mallkim/ Nga trillimi në realitet: Aktori ‘Gomorra-s’, arrestohet për drogë

Publikuar më 18.01.2021
Nga trillimet në realitet. Salvatore Abbruzzese u arrestua n...

Nga trillimet në realitet. Salvatore Abbruzzese u arrestua në të ashtuquajturat shtëpitë e Smurfs, një grumbullim i banesave sociale në rrethin e Scampia, në Itali. 26-vjeçari, me një rekord të pastër, kishte luajtur në vitin 2008 në filmin e Matteo Garrone “Gomorra”, në rolin e Totò, adoleshentit që solli dashurinë te Maria dhe më pas […]

Lexo më shumë

“Kisha kohë pa e takuar për shkak të pandemisë”/ Profesori kryen marrëdhënie seksuale me të dashurën, studentët e shikojnë në kamera

“Kisha kohë pa e takuar për shkak të pandemisë”/ Profesori kryen marrëdhënie seksuale me të dashurën, studentët e shikojnë në kamera

Publikuar më 18.01.2021
Gjatë një mësimi në internet me studentët, një mësues nga Ak...

Gjatë një mësimi në internet me studentët, një mësues nga Akademia e Arteve të Bukura në Urbino të Italisë, filloi një video edukative, për të përfunduar temën e shpjeguar gjatë mësimit me video. Duke menduar se nuk po ndiqej live, ai filloi të kryente veprime seksuale me një person tjetër në dhomë. Por kamera kapi […]

Lexo më shumë

Studimi shqetësues: Një në tetë persona që i mbijetojnë COVID-19, kanë shanse për të vdekur pas 5 muajsh

Studimi shqetësues: Një në tetë persona që i mbijetojnë COVID-19, kanë shanse për të vdekur pas 5 muajsh

Publikuar më 18.01.2021
Shumë “të mbijetuar” të koronavirusit kthehen në...

Shumë “të mbijetuar” të koronavirusit kthehen në spital dhe rezultatet tregojnë se kanë vdekur brenda disa muajsh, tregon studimi i ri. Një studim i kryer nga Universiteti i Leicester dhe Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) zbuloi se dikush që dilte  nga spitali kishte një shans që një në tre persona të ripranohej brenda pesë muajsh. […]

Lexo më shumë

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për të pritur familjen e re presidenciale

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për të pritur familjen e re presidenciale

Publikuar më 17.01.2021
Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë or...

Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë orë për të hequr objektet e familjes në largim dhe për t’u bërë gati për banorët e saj më të rinj. Dora Mekouar e Zërit të Amerikës bisedoi me një nga njerëzit që kanë përvojë personale me këtë proces. “Dita e Inaugurimit mund të konsiderohet […]

Lexo më shumë

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën gruas që ja vodhën dhe arsyeja do ju lërë pa fjalë (Foto)

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën gruas që ja vodhën dhe arsyeja do ju lërë pa fjalë (Foto)

Publikuar më 17.01.2021
Një histori e pazakontë është bërë publike në mediat italian...

Një histori e pazakontë është bërë publike në mediat italiane. Një gruaje i është vjedhur makina e saj, ndërsa pas disa ditësh hajdutët e kanë kthyer automjetin dhe brenda lanë edhe një letër ku kërkonin ndjesë. Mësohet se makina e vjedhur i përkiste një personi me aftësi ndryshe. Maria Elena Barile-s, cila vuan nga skleroza […]

Lexo më shumë

Bill Gates shfaqet me një rrekord në bujqësi, ai bëhet pronari i fermës më të madhë ne botë, afërsisht sa një duzinë shtetesh

Bill Gates shfaqet me një rrekord në bujqësi, ai bëhet pronari i fermës më të madhë ne botë, afërsisht sa një duzinë shtetesh

Publikuar më 16.01.2021
Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është tani pronari i tokë...

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është tani pronari i tokës më të madhe bujqësore në Shtetet e Bashkuara, sipas Land Report. Studiuesit e Land Report arritën në përfundimin se Gates, tani njeriu i katërt më i pasur në botë, dhe gruaja e tij, Melinda, zotërojnë 242,000 hektarë tokë bujqësore. Ata zotërojnë afërsisht 52,000 hektarë më […]

Lexo më shumë

Leonora Jakupi me veshje 50 mijë euro viziton familjen e varfër, vijnë reagime të shumta

Leonora Jakupi me veshje 50 mijë euro viziton familjen e varfër, vijnë reagime të shumta

Publikuar më 16.01.2021
Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Leonora Jakupi,...

Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Leonora Jakupi, i është bashkuar hoxhë, Halil Kastratit, në një aksion bamirësie në një familje në Kosovë. Ajo ka e shpërndarë këtë vizitë edhe në Facebook-un e saj, por në vend të bamirësisë së këngëtares, vëmendje ka marrë një gjest i saj, posaçërisht veshja e saj super e […]

Lexo më shumë

OBSH del kundër krijimit të pasaportave të vaksinave si kusht për udhëtime jashtë vendit

OBSH del kundër krijimit të pasaportave të vaksinave si kusht për udhëtime jashtë vendit

Publikuar më 16.01.2021
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se ...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se  është kundër “për momentin” për futjen e certifikatave të vaksinimit – të ashtuquajturat “pasaporta vaksine” – kundër COVID-19 si një kusht për lejimin e hyrjes së udhëtarëve ndërkombëtarë në vendet e tjera. Disa vende kanë sinjalizuar tashmë interesin e tyre në prodhimin e pasaportave të vaksinave […]

Lexo më shumë