×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ekskluzive/ Zbulohet marrëveshja e fshehtë ballkanike, azilkërkuesit e mohuar do të vendosen në një kamp në Serbi!

Gazeta “Shekulli”, publikon për herë të parë një fakt e cila nuk është bërë e njohur për publikun. Kjo ka të beje me një marrëveshje që është nënshkruar midis Austrisë dhe Serbisë në 24 prill të viti 2019, por situata në të cilën ndodhet Bashkimi Europian me pandeminë, e ka shtyrë këtë marrëveshje.

Marrëveshja e nënshkruar midis Austrisë dhe Serbisë, thekson se të gjithë azilkërkueset që kanë përdorur rrugën e Ballkanit Perëndimor për të kërkuar azilt në vendet e Bashkimit Europian, do të vendosen në një kamp në Serbi.

Marrëveshja është tepër sekret saqë nuk dihet nëse do të preken shqiptarët të cilëve iu është mohur e drejta e azili, në një vend të Bashkimit Europian.

Kujtojmë se Austria është nismëtarja e këtij pakti të ri, i cili nga shumë ekspertë të Ballkanit konsiderohet si një skandal me përmasa të mëdha, çka mund të çojë deri dhe në rrezikimin e integrimit të Serbisë në strukturat e Bashkimit Europian.

Në bazë të marrëveshjes, Austria merr përsipër që të financojë akomodimet e emigranteve në një kamp në Ballkan. Kjo marrëveshje përkatëse ishte lidhur nga Ministri i Brendshëm i Austrisë, Herbert Kickl (FPÖ) një vit më parë, por deri më tani nuk ka qenë e njohur për publikun. Pasardhësi i tij, Karl Nehammer (ÖVP) po i qëndron këtij projekti, siç shihet nga një përgjigje ndaj vendeve respektive. Kontrata midis dy vendeve u nënshkrua nga ministritë përkatëse të brendshme brenda 24 prillit 2019. Në përgjigje të pyetjes, departamenti Nehammer përcaktoi “të huajt që qëndrojnë ilegalisht në Austri, për të cilët ekziston një vendim i detyrueshëm për kthimin, me kusht që dëbimi në vendin e origjinës nuk është i mundur dhe i huaji ka një lidhje të mjaftueshme me Republikën e Serbisë”.

Sepse Ministrisë së Brendshme, “shumë të huaj kanë një marrëdhënie të mjaftueshme me Serbinë për shkak të arratisjes përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor”. Në një gjuhë të thjeshtë, kjo do të thotë që nëse dikush refuzohet me ligj në Austri dhe është e qartë se ata erdhën në BE përmes Serbisë, ata tashmë janë pjesë e grupit të synuar. Mbi të gjitha, Ministria e Brendshme njofton se akomodimi është planifikuar në një formë të hapur. Kjo do të thotë që refugjatët të paktën nuk janë të mbyllur. Për më tepër, rregulloret ndërkombëtare duhet të respektohen gjithashtu në Serbi dhe qasja duhet t’u jepet organizatave të të drejtave të njeriut. Me kërkesë të APA-së, ministria e brendshme nuk mund të thotë nëse ekziston një qendër e veçantë për refugjatët që vijnë nga Austria ose nëse ata duhet të strehohen në objektet ekzistuese. Serbia është përgjegjëse për këtë, por ajo duhet të sigurojë akomodimin e duhur. Asnjë refugjat nuk është transferuar ende. Sipas përgjigjes së pyetjeve, detajet janë ende duke u diskutuar me Serbinë. Për të qenë të sigurt, përballë krizës së Koronavirusit, tejkalimet duken iluzore për momentin. Rastësisht, marrëveshja është e mbaruar, por ajo mund të përfundojë nga të dy palët.

Tani për tani, se sa para kushton projekti i Austrisë, mbetet i panjohur. E vetmja gjë që është e qartë është që Ministria e Brendshme duhet të paguajë për të. “Opinionet dhe vlerësimet nuk i nënshtrohen ligjit parlamentar të interpelancës”, iu përgjigj departamenti pyetjes së NEOS në lidhje me shpenzimet financiare pa dhënë detaje. Është e qartë se projekti i iniciuar nga Kickl gjithashtu dëshiron të mbetet i vërtetë me hijen e gjelbër: “Në përputhje me objektivin në programin aktual të qeverisë, marrëveshjet bilaterale me vendet e treta duhet të përdoren për të forcuar menaxhimin europian të migracionit”, thotë ai i firmosur nga përgjigja e Nehammer.

Projekti është i gabuar nga ana e ligjit dhe gjithashtu moralisht duhet të refuzohet: “Ne nuk dimë si do të udhëtojnë njerëzit në këtë kamp, ​​nuk dimë asgjë për kostot, nuk e dimë se si do të jenë kushtet e jetesës”, thonë deputetët Austriakë. Krisper i kërkon Nehammer të zbulojë se sa para kushton projekti dhe si dëshiron të sigurojë që kushtet e jetesës në kamp do të jenë të pranueshme.

Bodo Weber, Këshilli për Politikat Demokratike

Serbia ka vendosur një çmim për këtë marrëveshje të ndyrë

Në një prononcim për gazetën “Shekulli”, studiuesi i Ballkanit Perëndirmo, Bodo Weber, shprehet se, pak dihet për këtë marrëveshje, pasi është tepër sekrete. Epo, nuk dihet shumë për këtë marrëveshje në thelb të fshehtë midis ministria e brendshme austriake dhe asaj serbe për “kthimin” e emigrantëve, kërkesat për azil të të cilëve janë refuzuar në Serbi. Por ajo që dihet është se kjo u referohet emigrantëve që nuk mund të ri-pranohen në vendet e tyre të origjinës. Arsyeja për të mos qenë në gjendje të lexoni emigrantët është normalisht që vendet amë nuk bashkëpunojnë. Dyshoj ky është rasti për Shqipërinë, kështu që nuk pres për emigrantët shqiptarë të preken nga kjo marrëveshje skandaloze.

Skenari më i keq i kësaj marrëveshje

Sipas Bodo Weber rezulton se: “Në rastin më të keq kjo marrëveshje zbatohet siç njoftohet nga rryma e ministrit të brendshëm në parlamentin e mëparshëm në Vjenë, pavarësisht partneri më i vogël i koalicionit austriak, të Gjelbrit, pasi kishin njoftuar që të rezistojnë marrëveshja, që u godit nga ministri i brendshëm i qeverisë së mëparshme, e cila erdhi nga partia e krahut të djathtë FPÖ, të jetë mbështetur. “Emigrantët e kthyer që e bënë atë në Austri në Serbi, një, dhe jo stacioni i fundit në rrugën e tyre migratore, është plotësisht arbitrar, dhe pra të paligjshëm. Gjithashtu, dikush pyet veten se çfarë ka premtuar Austria, d.m.th. çfarë ka kërkuar qeveria serbe të marrë në këmbim – sepse ashtu si atje nuk është absolutisht asnjë detyrim ligjor që Serbia të marrë emigrantët austriak, vështirë se mund të besohet se Beogradi nuk e ka vendosur çmimin nga kjo marrëveshje e ndyrë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Mbreti u tha shtetasve që të luten për shi, përmbytet Arabia Saudite (PAMJET)

Mbreti u tha shtetasve që të luten për shi, përmbytet Arabia Saudite (PAMJET)

Publikuar më 24.11.2022
Mbretëria e Arabisë Saudite është goditur nga përmbytjet dhe...

Mbretëria e Arabisë Saudite është goditur nga përmbytjet dhe këto erdhën pak ditë pasi mbreti i vendit u lut për shi. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, mbreti Salman bin Abdulaziz Al Saud u kishte bërë thirrje vendasve të Arabisë Saudite që të luten për shi në fillim të kësaj jave. Mbreti, i cili është edhe […]

Lexo më shumë

Rrëfehet shqiptari që u dëbua nga Anglia: Ishte terror i paimagjinueshëm, s’do ta provoj më kurrë (REPORTAZHI)

Rrëfehet shqiptari që u dëbua nga Anglia: Ishte terror i paimagjinueshëm, s’do ta provoj më kurrë (REPORTAZHI)

Publikuar më 22.11.2022
Kalimi i emigrantëve shqiptarë me gomone vazhdon të marrë vë...

Kalimi i emigrantëve shqiptarë me gomone vazhdon të marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare. BBC ka realizuar një reportazh në Tiranë, ku është takuar me një emigrant, i cili është dëbuar nga shteti britanik sapo ai shkeli tokën atje. Ai u kishte paguar kontrabandistëve kurdë rreth 3,500 paund  ose 4,169 dollarë për udhëtimin e rrezikshëm nëpër kanalin […]

Lexo më shumë

SHBA-ja i kërkoi qeverisë së Kosovës 48 orë kohë për diskutime mbi targat, Kurti pajtohet pas dështimit të bisedimeve në Bruksel

SHBA-ja i kërkoi qeverisë së Kosovës 48 orë kohë për diskutime mbi targat, Kurti pajtohet pas dështimit të bisedimeve në Bruksel

Publikuar më 22.11.2022
Shtetet e Bashkuara u shprehën të zhgënjyera që Kosova dhe S...

Shtetet e Bashkuara u shprehën të zhgënjyera që Kosova dhe Serbia nuk arritën të pajtohen për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve për targat e makinave që përdoren nga pakica serbe në veriun e Kosovës dhe kërkuan një afat 48 orësh për t’u dhënë një mundësi diskutimeve rreth kësaj çështjeje. Ambasadori amerikan në Prishtinë Jeff Hovenier tha se “SHBA-ja […]

Lexo më shumë

Hapet Kampionati Botëror, Morgan Freeman mesazh special që tejkalon futbollin (PAMJET)

Hapet Kampionati Botëror, Morgan Freeman mesazh special që tejkalon futbollin (PAMJET)

Publikuar më 20.11.2022
Botërori 2022 nis sot. Katari do mirëpresë eventin më të mad...

Botërori 2022 nis sot. Katari do mirëpresë eventin më të madh sportiv të katër viteve të fundit., teksa Katari vendas pret Ekuadorin në orën 17:00. Gjysmë ore para ndeshjes nisi edhe ceremonia e hapjes së eventit, teksa një spektakël fishekzjarresh e pasoi. Për këtë Botëror u shpenzuan më shumë se 200 miliardë dollarë që përfshin […]

Lexo më shumë

Superkompjuteri që bëri parashikimin rrëqethës të apokalipsit mendon se “bota mund të përfundojë deri në vitin 2050”

Superkompjuteri që bëri parashikimin rrëqethës të apokalipsit mendon se “bota mund të përfundojë deri në vitin 2050”

Publikuar më 19.11.2022
Makina jashtëzakonisht e saktë bëri parashikimin alarmues dh...

Makina jashtëzakonisht e saktë bëri parashikimin alarmues dhe është projektuar për të parashikuar modele në qytetërimin njerëzor. Ajo u krijua nga profesorë kryesorë të universiteteve të ndryshme në vitin 1973 dhe që atëherë ka bërë një sërë parashikimesh që janë realizuar. Këto parashikime tronditëse përfshijnë një rënie të disponueshmërisë së burimeve natyrore dhe mineraleve jetike, dhe […]

Lexo më shumë

Berisha mbron protestën ditën e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë: T’u rikujtojmë se vijnë në një vend që është nën Vietnamin për standardet e demokracisë

Berisha mbron protestën ditën e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë: T’u rikujtojmë se vijnë në një vend që është nën Vietnamin për standardet e demokracisë

Publikuar më 19.11.2022
Kreu i PD-së Sali Berisha ka folur sot dhe për protestën e p...

Kreu i PD-së Sali Berisha ka folur sot dhe për protestën e paralajmëruar më 6 dhjetor, ku në Tiranë priten liderët nga Europa dhe rajoni për samitin BE-Ballkani Perëndimor. I pyetur për akuzat nga maxhoranca se protesta më 6 dhjetor është një akt antieuropian, Berisha tha se është një qëndrim kryekëput pro evropian që synon  […]

Lexo më shumë

“Sot ndihem arab, sot ndihem afrikan, sot ndihem GAY…”/ Presidenti i FIFA-s sulmon ashpër Katarin një ditë para Kampionatit Botëror

“Sot ndihem arab, sot ndihem afrikan, sot ndihem GAY…”/ Presidenti i FIFA-s sulmon ashpër Katarin një ditë para Kampionatit Botëror

Publikuar më 19.11.2022
Presidenti i FIFA Gianni Infantino kritikoi sot Katarin nga ...

Presidenti i FIFA Gianni Infantino kritikoi sot Katarin nga Europa në prag të nisjes së kompeticionit të Kupës së Botës. Institucioni që ai drejton është vënë nën shënjestër nga vendimi për të mbajtur finalet në Katar, ku trajtimi i punëtorëve emigrantë dhe të drejtat e komuniteteve LGBTQ janë vënë në qendër të vëmendjes. Gjatë konferencës për […]

Lexo më shumë

Momente shokuese, makina shtyp sherifët e rinj (VIDEO)

Momente shokuese, makina shtyp sherifët e rinj (VIDEO)

Publikuar më 19.11.2022
Janë publikuar pamjet e aksidentit të tmerrshëm, një ditë më...

Janë publikuar pamjet e aksidentit të tmerrshëm, një ditë më parë në Kaliforni, ku një makinë që udhëtonte në kundërvajtje, përplasi një grup rekrutësh për sherifë, të cilët ishin duke bërë stërvitje. Drejtuesi i mjetit, 22-vjeçari Nicholas Joseph Gutierrez, është vënë zyrtarisht nën akuzë për tentativë vrasje të shumëfishtë dhe po qëndron në masë sigurie […]

Lexo më shumë