×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ekskluzive/ SHBA kërkon nga Serbia të njohë Kosovën, cili është roli i Rusisë për të ardhmen e Kosovës dhe Ballkanit (Dokumenti)

Një raport i Komisionit për Mbrojtjen në Senatin amerikan thekson se, Rusia ka bërë përpjekje për përkeqësimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë.

Në raport theksohet se, SHBA duhet të vijojë mbështetjen për përpjekjet diplomatike në arritjen e një marrëveshjeje historike mes dy vendeve për normalizimin e marrëdhënieve dhe njohjen reciproke.

Një marrëveshje tillë, nënvizohet në raport, është në interes të dy vendeve pasi sjell forcimin e sigurisë dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.

Duke njohur rolin e KOFOR-it në Kosovë për sigurinë dhe stabilitetin, gjë e cila është esenciale në arritjen e normalizimit të marrëdhënieve Serbi-Kosovë, raporti kërkon që SHBA në bashkëpunim me aleatët e NATO-s të marrin të gjitha hapat e nevojshme për t’i garantuar KFOR-it personelin dhe burimet e duhura për misionin e tij.

Nga ana tjetër, raporti vëren se, SHBA duhet të vazhdojë mbështetjen për Forcat e Sigurisë në Kosovë për kalimin gradual në një ushtri multi-etnike.

Raporti shpreh shqetësim për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor duke e bërë përgjegjës këtë vend për grushtin e shtetit në Malin e Zi, mungesën e stabilitetit në Bosnje dhe Hercegovinë si dhe ka bërë çdo përpjekje për të mos lejuar anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

Pjesë nga raporti i Komisionit të Mbrojtjes së Senatit Amerikan

Komiteti rekomandon një dispozitë që do të shprehte sensin e Senatit për çështje që kanë të bëjnë me Kosovën dhe roli i Forcës së Kosovës (KFOR) në Traktatin e Atlantikut të Veriut (NATO). Komiteti beson se Shtetet e Bashkuara duhet vazhdojnë të mbështesin përpjekjet diplomatike të Kosovës dhe Serbisë për të arritur një marrëveshje historike për të normalizuar marrëdhëniet e ndërsjella dhe njohja si element qendror.

Një marrëveshje e tillë është në interesin e të dy vendeve dhe do të rrisë sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Komiteti pranon që KFOR vazhdon të luajë një rol të domosdoshëm në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit që janë elementet thelbësore për suksesin e Kosovës dhe përpjekjet diplomatike të Serbisë për të arritur normalizimin e marrëdhënieve.

Ndërsa pjesëmarrja e Forcave të Armatosura të SHBA në KFOR janë themelore për besueshmërinë dhe suksesin e misionit të KFOR-it, KFOR-i gjithashtu paraqet një shembull pozitiv të ndarjes së barrës. Aleatët e NATO-s dhe europianët kontribuojnë mbi 80 përqind të trupave për misionin. Prandaj, së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, Shtetet e Bashkuara duhet të mbajnë përkushtimin e saj ndaj KFOR-it dhe të ndërmarrë të gjitha hapat e duhur për të siguruar që KFOR-i ka personel, aftësitë dhe burimet e nevojshme për të realizuar atë mision kritik. Për më tepër, komiteti beson se Shtete e Bashkuara duhet të vazhdojnë të mbështesin forcat e Sigurisë së Kosovës kalimi gradual në një ushtri shumetnike për Republikën e Kosovës që është e ndërveprueshme me anëtarët e NATO-s përmes një procesi gjithëpërfshirës dhe transparent që respekton të drejtat dhe shqetësimet e të gjithë qytetarëve të Kosovës, promovojnë sigurinë rajonale dhe stabilitet, dhe mbështet aspiratat e Kosovës për anëtarësimin e plotë në NATO.

Aktivitetet destabilizuese të Federatës Ruse

Komiteti mbetet i shqetësuar për aktivitetet e Federata Ruse që mund të ketë një ndikim destabilizues në mjedisit politik dhe të sigurisë në Komandën Europiane të ShBA, fusha e përgjegjësisë. Komiteti vëren se Federata Ruse ka luajtur një rol destabilizues në marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë, minoi sovranitetin e Bosnjës dhe Hercegovinës, ofroi mbështetje për grupet ekstremiste transnacionale, dhe vazhdimisht punoi për të minuar Traktatin e Atlantikut të Veriut dhe Bashkimin Europian.

Në Ballkanin Perëndimor, në veçanti, kjo ka përfshirë Federatën Ruse në një përpjekje për grusht shteti në Mal të Zi dhe promovimi i mosmarrëveshjes në Maqedoninë e Veriut siç ishte secili vend duke u përgatitur për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s. Prandaj, komiteti i drejtohet Sekretarit të Mbrojtjes për të siguruar një konferencë për komitetin, jo më vonë se 30 tetori 2020, në përpjekjet e Komandës Europiane të ShBA për të promovuar bashkëpunimin e sigurisë amerikane me vendet në Ballkanin Perëndimor dhe për të zvogëluar varësinë e tyre nga sistemet e armëve ruse.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Publikuar më 05.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se t...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se tragjedia njerëzore në Bejrut, me dhjetëra jetë të humbura, mijëra të plagosur dhe dëme kolosale materiale duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për autoritetet shqiptare. Ai u bëri thirrje autoriteteve që të nisin pa vonesë kontrollin e territorit dhe të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve. Reagimi […]

Lexo më shumë

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

Publikuar më 04.08.2020
Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh be...

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh betejë më Covid-19, ia ka dalë ta mposhtë virusin duke rezultuar tanimë negativ. Toçi e konsideroi betejën me Covid-19 si të vështirë, duke theksuar se nuk ka shpëtuar pa goditje në mushkëri. Mushkëritë sipas tij janë prekur, por për t’i kuruar shprehet ai do të […]

Lexo më shumë

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Publikuar më 03.08.2020
Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Ko...

Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, që është përgjegjës për shqyrtimin e kandidaturave të propozuara nga anëtarët. Sipas vendimit të Kryesisë së PD, anëtarë të kësaj strukture të rëndësishme dhe të re të Partisë Demokratike, do të jenë: Bujar Nishani, Kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, […]

Lexo më shumë

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Publikuar më 03.08.2020
“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pa...

“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pasurinë dhe lëvizjet financiare të ministrave, duke nisur me kreun e qeverisë, Edi Rama. Portali rendit të ardhurat vjetore të vetëdeklaruara në 2019-ën mbi ministrat dhe sa arkëtojnë ata nga burime të tjera përveç pagës si funksionarë të lartë shtetërorë. Ndërkaq në vetëdeklarim janë përfshirë edhe të ardhurat e anëtarëve […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Publikuar më 02.08.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ka qenë vetë kreu i qeverisë që ka njoftuar përmes një njoftimi në “Facebook” se ka rezultuar pozitiv pas testit të bërë. “Sot e kam bërë testin për covid-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Nuk kam shenja, përveç një kollë shumë të lehtë. Nga sonte jam […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Publikuar më 02.08.2020
Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Mu...

Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Murtez Kastrati, ka ardhur edhe reagimi i kreut të partisë ZGJIDHJA, zotit Koço Kokëdhima, i cili e ka cilësuar këtë veprim si një gjest antikombëtar dhe të paligjshëm. Sipas Kokëdhimës, Policia e Shtetit nuk duhet të përsërisë më akte të tilla antikombëtare dhe duhet t’i shpallë […]

Lexo më shumë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

Publikuar më 31.07.2020
Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot vot...

Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot votimin në Kuvend me 106 vota pro të ndryshimeve kushtetuese. VV thekson se deputetët që ngritën kartonin në Kuvend i shtruan Edi Ramës rrugën drejt kapjes së pushtetit, sipas shembujve të Thaçit e Vuçiçit. Në deklaratë thuhet se hapja e listave nuk do t’i demokratizojë subjektet politike, […]

Lexo më shumë

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

Publikuar më 31.07.2020
Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane ...

Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane PPE, Doris Pack, ka reaguar mbi votimin e njëanshëm të ndryshimeve Kushtetuese nga Parlamenti i Shqipërisë, ditën e djeshme. Përmes një deklarate në rrjetet sociale, Pack shprehet se kryeministri Edi Rama po luan një lojë të keqe dhe të rrezikshme për Shqipëri. Ajo deklaron se: “janë […]

Lexo më shumë