×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Edi Rama dhe dialogu për detin, media greke: A do të guxojë kryeministri shqiptar të hapë një çështje kaq të nxehtë në prag të zgjedhjeve

Media greke Kathemerini i ka kushtuar së fundmi një artikull çështjes së detit, marrëdhënies së kryeministrit Rama me Erdogan, vizitës së tij në Greqi dhe deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë mbi zhvillimet e fundit.

Të premten, më 11 shtator, Edi Rama inspektoi ndërtimin e disa shtëpive në një zonë të Tiranës në mëngjes, për të strehuar familjet e prekura nga tërmeti dhe në mesditë ai u pa duke hipur në një avion privat dhe u larguar në drejtim të panjohur.

Në orën 5 të pasdites, një kanal i vogël televiziv (A2) njoftoi se ai ishte larguar nga vendi për t’u takuar me Erdogan dhe pak më vonë u mor vesh që kryeministri kishte shkuar për një fundjavë në Turqi, ku do të takohej gjithashtu jozyrtarisht me presidentin turk.

Sidoqoftë, përmes mediave ishte bërë e ditur se të martën Rama do të udhëtonte drejt Greqisë, ku gjithashtu do të takohej me Kyriakos Mitsotakis.

“Linja Erdogan”

Mendjet e shumicës shkuan te “linja” që supozohej t’i jepej nga “vëllai i madh” Erdogan në funksion të diskutimeve me udhëheqjen greke për shënjimin e zonave detare.

Disa menduan se Erdogan të synonte të dërgonte Ramën si mbartës të një mesazhi për Mitsotakis kur të takoheshin në Athinë.

Vetë Rama foli gjatë një konference ku tha se ishte krenar për miqësinë e tij me Erdogan dhe siguroi në emër të presidentit turk, se ky i fundit i donte grekët.

Udhëtimi “në kohë të lirë” sigurisht që nuk e bën udhëheqësin shqiptar “të dyshimtë” nga pala greke. Anulimi i marrëveshjes për caktimin e kufijve të EEZ midis dy vendeve në 2009, megjithatë, mbart një gjurmë turke dhe tani që është çështja e parë në axhendën greko-shqiptare. Erdogan “i bërtet” Ramës në rezidencën e tij, disa orë para se të udhëtonte drejt Athinës duket se ka ngritur dyshime se vërtetë janë dhënë “këshilla” nga ana e presidentit turk.

Dora Bakoyannis ia përplasi në “fytyrë” Ramës, duke i thënë së “ne e dimë se Turqia ishte kundër marrëveshjes” dhe ish-Kryeministri Sali Berisha, kur u pyet nëse Turqia kishte ndikuar në vendimin e anulimit të Gjykatës Kushtetuese të vitit 2009, tha: Absolutisht. Nuk mund ka dyshime. Njëqind për qind”.

Admirali turk, tashmë në pension, Xhihad Yaiçi, një mbështetës i doktrinës “Blu Homenland”, zbuloi gjithashtu në një intervistë me një gazetë lokale qershorin e kaluar tha se Ankaraja kishte ndërhyrë për të anuluar marrëveshjen, “duke paralajmëruar” se Greqia po mashtron”.

Edi Rama, sigurisht që e mohoi këtë në konferencë, duke thënë se Turqia nuk kishte ndërhyrë në anulimin e marrëveshjes së vitit 2009, duke pretenduar se ai i bëri thirrje në gjykatën kushtetuese për shkak të presionit nga “super-patriotët” në vendin e tij, të cilët akuzonin se “deti po u shitet grekëve”.

“Misteret e Marmaras” mund të zgjidhen me fillimin e dialogut midis Athinës dhe Tiranës për zonat detare, kështu që do të shihet nëse pala shqiptare i është vendosur një kufi nga Erdogan, kryesisht në çështjet e ishujve (Othonoi, Erikousa) dhe ishujve shkëmbor jashtë Korfuzit, cilat janë pikat në fjalë.

A mund të fillojnë bisedimet e EEZ menjëherë? Rama tha se “herët a vonë do të arrijmë një pikëpamje të përbashkët mbi zonat detare” dhe sugjeroi që çështjet të zgjidhen ose me ndihmën e vendeve të treta ose në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Sidoqoftë, Shqipëria ka hyrë në fazën e zgjedhjeve, e cila është caktuar për 25 prill, dhe klima politike është tashmë shpërthyese, sidomos pas lajmeve se Athina do të zgjeroj ujërat territoriale me 12 milje.

A do të guxojë Rama të hapë një çështje kaq të nxehtë në prag të zgjedhjeve kur e gjithë opozita dhe Presidenti Meta e akuzojnë atë se po përgatitet të “shesë detin”, domethënë të kryejë “tradhti kombëtare”?

Një burim i lartë diplomatik grek, të cilit “K” i bëri pyetjen se: “propozimi ynë do të jetë i tillë që do të jetë shumë e vështirë ta refuzosh” dhe tha se pavarësisht atmosferës elektorale Shqipëria mund të filloj diskutimet.

Pikënisja

Ai nuk pranoi të thoshte nëse ata do t’i referoheshin marrëveshjes së vitit 2009 në diskutimet e bëra gjatë mandatit të ministrit të Jashtëm Tsipras dhe mandatit të ministrit të Jashtëm Kotzia dhe Bushati, apo nëse do të fillonin “tabula rasa”.

Kryeministri Rama tha nga podiumi i “The Economist” se “ne jemi në bashkëpunim strategjik me Greqinë dhe Turqinë” dhe se ai nuk e ndjen që Shqipëria “është midis një çekiçi dhe një hekuri”.

Pjesërisht, ai nuk po gabon, me atë çfarë ka deklaruar, pasi Greqia dhe Turqia nuk po “luftojnë” në korridoret e Korfuzit, megjithëse përcaktimi i zonave detare të Greqisë dhe Shqipërisë mund të ndikojë në Kastellorizo ​​për sa i përket ndikimit të ishujve Liliputian atje.

Sidoqoftë, i takon të vendosë nëse do të funksionojë brenda idealit dhe solidaritetit të përbashkët evropian ose do të veprojë në bazë të shërbimit të interesave të një vendi të tretë, jo-evropian që kërcënon një shtet anëtar.

Me fjalë të tjera, ai nuk mund të kërkojë, të bashkohet me BE dhe në të njëjtën kohë të jetë në përputhje me politikat e Turqisë që Evropa e Bashkuar aktualisht po kundërshton në Egje dhe në Mesdheun Lindor.

Populli shqiptar parashikon të ardhmen e tij në një Evropë të bashkuar, dhe jo në një model të një shoqërie të Erdogan, dhe as një  “Blue Homeland” neo-Osman, të cilin, siç deklaroi ai gjatë  një vizite në Tiranë, kufijtë do të arrijnë deri në brigjet e Adriatikut, përfshirë Shqipërinë!

Mbi të gjitha, është vetë Rama ai që ka marrë përsipër barrën e udhëheqjes së vendit të tij për në BE dhe në fakt pret të caktohet një datë për fillimin e negociatave me miratimin dhe ndihmën e Greqisë.

Prandaj, ai nuk mund të shkelë në dy “anije” që projektojnë deklarata pompoze të tilla si “ne jemi në bashkëpunim strategjik me Greqinë dhe Turqinë”. Në një moment, ai do të përballet me dilemën “e Europës së Bashkuar të Erdoganit ose me Turqinë?” dhe do të duhet të vendosë se anën e kujt do duhet të mbajë.

Është e kuptueshme që Athina, e cila ka në duar letrën e fortë europiane,  duhet të marrë parasysh dhe të respektojë interesat e saj kombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Në 25 prill 2021 fillon epoka e re”/ Presidenti Meta: Deklaratat e miqve evropiane shpresoj të dëgjohen deri të enjten

“Në 25 prill 2021 fillon epoka e re”/ Presidenti Meta: Deklaratat e miqve evropiane shpresoj të dëgjohen deri të enjten

Publikuar më 27.10.2020
Meta ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit Evropi...

Meta ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit Evropian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, për qëndrimin e tij ndaj Kodit Zgjedhor. Meta përmes një postimi në rrjetin social ka shpërndarë qëndrimet  ndërkombëtarëve për ndryshimet e bërë nga qeveria në Kodin Zgjedhor. “Falenderoj miqtë e vërtetë të Shqipërisë, që duan çeljen sa më parë të negociatave […]

Lexo më shumë

Votimi/ Rrëzohet dekreti i Metës, Kodi Zgjedhor të enjten për rivotim në Kuvend

Votimi/ Rrëzohet dekreti i Metës, Kodi Zgjedhor të enjten për rivotim në Kuvend

Publikuar më 27.10.2020
Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar sot dekretin e Metës për kthi...

Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar sot dekretin e Metës për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Nga 17 anëtarë prezentë, 15 votuan kundër dekretit kurse vetëm 2 pro, Alimadhi dhe Lita. Pas një debati për më shumë se 2 orë, mazhoranca i ka qëndruar bindjes se ndryshimet në Kodin Zgjedhor duhen miratuar që […]

Lexo më shumë

Eurodeputeti gjerman thirrje për Kodin Zgjedhor: Institucionet si Komisioni i Venecias të respektohen nga të gjitha palët e përfshira

Eurodeputeti gjerman thirrje për Kodin Zgjedhor: Institucionet si Komisioni i Venecias të respektohen nga të gjitha palët e përfshira

Publikuar më 27.10.2020
Eurodeputeti gjerman i PPE, Michael Gahler i është bashkuar ...

Eurodeputeti gjerman i PPE, Michael Gahler i është bashkuar thirrjes së komisionerit për zgjerimin në BE, Olvier Varhelyi se Komisioni i Venecias duhet respektuar. Varhelyi tha për herë të dytë se opinioni i Komisionit të Venecias duhet të pritet nga Kuvendit dhe më pas ndryshimet në Kodin Zgjedhor të rivotohet. Sipas Gahler, institucionet e rangut […]

Lexo më shumë

Mazhoranca nuk pret opinionin e Venecias, dërgon me shpejtësi në Parlament dekretin e Presidentit Meta për Kodin Zgjedhor (Dokumenti)

Mazhoranca nuk pret opinionin e Venecias, dërgon me shpejtësi në Parlament dekretin e Presidentit Meta për Kodin Zgjedhor (Dokumenti)

Publikuar më 26.10.2020
Kuvendi pavarësisht thirrjeve nga BE nuk humbet kohë dhe nes...

Kuvendi pavarësisht thirrjeve nga BE nuk humbet kohë dhe nesër shqyrton në Komisionin e Ligjeve dekretin e Presidentit Meta për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Pikërisht, Meta iu drejtua me një kërkesë për opinion Komisionit të Venecias për ndyshimet në Kodin Zgjedhor të miratuara pa konsensus më 5 tetor në Kuvend, teksa […]

Lexo më shumë

PPE i kujton Ramës: Duhet të respektojë Opinionin e Venecias për Kodin Zgjedhor

PPE i kujton Ramës: Duhet të respektojë Opinionin e Venecias për Kodin Zgjedhor

Publikuar më 26.10.2020
Numri 2 i PPE në Parlamentin Europian, Andrei Kovaçev, mbësh...

Numri 2 i PPE në Parlamentin Europian, Andrei Kovaçev, mbështëti Komisionerin për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në lidhje me situatën politike në Shqipëri. Njësoj si Komisioneri për Zgjerimin, Kovaçev kërkoi që qeveria dhe parlamenti të presin Opinionin e Venezias para se të votojnë për Kodin Zgjedhor. Reagimi i plotë Mbështes qëndrimin e Komisionerit OliverVarhelyi! Kodi Zgjedhor […]

Lexo më shumë

Koronavirusi detyron Këshillin e BE-së të ulë takimet në ‘minimumin absolut’

Koronavirusi detyron Këshillin e BE-së të ulë takimet në ‘minimumin absolut’

Publikuar më 26.10.2020
Këshilli i BE do të zvogëlojë takimet e ekspertëve fizikë &#...

Këshilli i BE do të zvogëlojë takimet e ekspertëve fizikë “në minimumin” dhe gjithashtu do të kufizojë videokonferencat në “tema përparësore” në përgjigje të rasteve në rritje të koronavirusit, tha të hënën presidenca gjermane. “Vala e dytë e pandemisë së koronës po godet kryeqytetin e BE, Bruksel me forcë të plotë. Shifrat e infeksionit në […]

Lexo më shumë

Kodi Zgjedhor/ Eurodeputeti David Lega: Rama duhet të presë opinionin e Venecias, kjo do të ishte qasje demokratike

Kodi Zgjedhor/ Eurodeputeti David Lega: Rama duhet të presë opinionin e Venecias, kjo do të ishte qasje demokratike

Publikuar më 26.10.2020
Eurodeputeti David Lega i ka bërë thirrje Ramës të presë opi...

Eurodeputeti David Lega i ka bërë thirrje Ramës të presë opinionin e Komisionit të Venecias për kërkesën e Metës për Kodin Zgjedhor. Sipas Legës, i cili është i dyti që reagon nga BE pas komisionerit Oliver Varhelyi, pritja e opinionit do të ishte një qasje demokratike nga parlamenti dhe qeveria shqiptare. Po ashtu edhe Oliver […]

Lexo më shumë

Zbardhet kërkesa e Metës drejtuar Venecias, ja 8 pyetjet për të cilat kërkon përgjigje Presidenti

Zbardhet kërkesa e Metës drejtuar Venecias, ja 8 pyetjet për të cilat kërkon përgjigje Presidenti

Publikuar më 26.10.2020
Zbardhet kërkesa e Presidentit Ilir Meta drejtuar Komisionit...

Zbardhet kërkesa e Presidentit Ilir Meta drejtuar Komisionit të Venecias  për një ppinion urgjent mbi procesin e ndryshimit të njëanshëm dhe të përshpejtuar të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë. Në kërkesën prej 11 faqesh, Kreu i shtetit parashtron 8 pyetje për Venecian teksa dhe argumenton arsyet që e detyruan të kërkojë nga […]

Lexo më shumë