×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

E TMERRSHME/ Zbulohen grimca plastike në shishet e ujit të brendeve të njohura

Studimi i madh i përbërjes së ujit në shishe tek kompanitë e mëdha botërore, ka zbuluar praninë e grimcave plastike gati në të gjitha kampionet e testuara, bënë të ditur BBC.

Në këtë studim janë përfshirë 250 shishe uji të blera në nëntë shtete të ndryshme. Organizata e gazetarëve “Orb Media” ka inicuar këtë studim dhe ka publikuar rezultatin, sipas të cilit, në shishet e ujit janë zbuluar grimca plastike, disa prej të cilave kishin gjërësinë sa fija e flokut.

                                                            “Shishe me qindëra ose mijëra grimca”

“Disa shishe në përmbajtjen e saj kishin qindëra ose mijëra grimca, e disa as edhe një”, thekson “Orb Media”.  Për një litër ujë, mesatarisht janë zbuluar 10 grimca të imëta, e shkencëtarët kanë deklaruar se ato mund të jenë futur në ujë edhe me rastin e hapjes së shisheve plastike.

Studimet janë bërë në Universitetin e New Yorkut në Fredoni. Janë testuar brendet më të njohura ndërkombëtare siç janë Evian, Nestle Pure Life, Dasani, Aquafina dhe San Pellegrino, pastaj Aqua nga Indonezia, Bisler nga India, Epura nga Mexico, Gerolsteiner nga Gjermania, Minalba nga Brazili dhe Wahaha nga Kina.

Sherry Mason, profesore e kimisë në Unviersitetin e New Yorkut, tha: “Kemi gjetur plastikë në ujë, gati në çdo shishe që kemi testuar. Nuk duam të drejtojmë gishtin në kompani të caktuara, por dëshirojmë të tregojmë se plastika është bërë material aq i përhapur në shoqërinë tonë sa që futet edhe në ujë, dhe të gjitha produktet tjera që konsumojmë,” thekson Mason duke përfunduar: “Nuk është fjala për një katastrofë, por shifrat që shohim janë shqetësuese”.

Kompanitë që prodhojnë ujë në shishe kanë deklaruar për BBC se punojnë me standardet më të larta. Bruce Gordon nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se duhen hulumtime të reja për pasojat e mundshme të plastikës e cila është zbuluar në ujë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Kim Jong-Un: Coronavirusi nuk hyri dot në Korenë e Veriut

Kim Jong-Un: Coronavirusi nuk hyri dot në Korenë e Veriut

Publikuar më 03.07.2020
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha në një takim ...

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha në një takim të Byrosë Politike të Partisë së Punës në pushtet se vendi i tij arriti të parandalonte depërtimin e koronavirusit në vend. “Ne kemi parandaluar plotësisht shfaqjen e virusit dhe kemi mbajtur një situatë të qëndrueshme epidemiologjike pavarësisht krizës globale shëndetësore, gjë e cila është […]

Lexo më shumë

Hoti: Kryeministri përfaqëson shtetin në dialog,do të nisem në Uashington

Hoti: Kryeministri përfaqëson shtetin në dialog,do të nisem në Uashington

Publikuar më 02.07.2020
Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha gjatë një intervist...

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha gjatë një interviste në emisionin “Opinion” se kushtetuta i jep atij të drejtën për të përfaqësuar Kosovën në procesin e dialogut me Serbinë. Hoti tha se tashmë Kosova ka ndërtuar të gjitha mekanizmat për t’u përfaqësuar në këtë dialog dhe pohoi se është i gatshëm të shkojë në takimin […]

Lexo më shumë

Tronditëse! Qeni i shtëpisë i sulmon, binjakët 1 muajsh ndërrojnë jetë

Tronditëse! Qeni i shtëpisë i sulmon, binjakët 1 muajsh ndërrojnë jetë

Publikuar më 02.07.2020
Një ngjarje tragjike ka ndodhur në një familje në Brazil, ku...

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në një familje në Brazil, ku dy binjakë janë sulmuar nga qeni i familjes dhe si pasojë kanë humbur jetën. Mediat e huaja shkruajnë se nëna e vogëlusheve, kishte shkuar tek shtëpia e një fqinji në momentin kur ndodhi ngjarja e rëndë. Qeni i llojit labrador i ka sulmoi brutalisht […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Publikuar më 02.07.2020
Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg ...

Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg do të rifillojnë në shtator pasi për disa muaj u mbajtën në Bruksel (dhe kryesisht në internet) për shkak të koronavirusit, sipas një shënimi të brendshëm dërguar eurodeputetëve të enjten dhe parë nga POLITICO. “Që nga shtatori, seancat plenare (javët 38, 41, 43, 48, 51) do të […]

Lexo më shumë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Publikuar më 02.07.2020
Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e ...

Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre përsëri në shkollë në shtator – ose të përballen me gjoba të mëdha. Sekretari i arsimit të enjten përshkroi planet e qeverisë për të rihapur shkollat ​​pas verës, së pari në Dhomën e Përbashkët dhe më pas për publikun përmes një konference shtypi të Downing […]

Lexo më shumë

Beogradi rrezikon rikthimin e izolimit për shkak të situatës së rendë nga COVID-19

Beogradi rrezikon rikthimin e izolimit për shkak të situatës së rendë nga COVID-19

Publikuar më 02.07.2020
Ndonëse, Bashkimi Evropian ka hapur kufijtë me Serbinë për s...

Ndonëse, Bashkimi Evropian ka hapur kufijtë me Serbinë për shkak të situatës jo të rëndë me COVID-19, vetë qyteti i Beogradit duket se ndodhet në një situatë tjetër nga panorama e përgjithshme në vend. Për këtë arsye, Presidenti Aleksandër Vuçiç pritet të marrë masa të ashpra që mund të shkojnë deri në izolimin e kryeqytetit. […]

Lexo më shumë

“SHBA dhe BE nuk janë rivalë mes tyre”, njeriu i Trump shpjegon qëndrimin ndaj Kosovës

“SHBA dhe BE nuk janë rivalë mes tyre”, njeriu i Trump shpjegon qëndrimin ndaj Kosovës

Publikuar më 02.07.2020
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA, Mattheë Palmer ...

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA, Mattheë Palmer dhe i Dërguari Special i BE për Dialogun Beograd-Prishtinë Mirosllav Lajçak thanë që SHBA dhe BE nuk janë rivalë dhe kanë të njëjtat synime dhe vizione për Ballkanin Perëndimor, njoftoi agjensia serbe e lajmeve Tanjug. Në një video-konferencë Dialogjet Ballkanike, të organizuar nga Concordia, Instituti East […]

Lexo më shumë