×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

E thamë se duam një president normal, kaq pak kërkojmë

Pirro Naçi

E thamë, të jetë…normal! Por jo dhe kaq shumë, se njeriu ka nevojë edhe për rrezet e diellit edhe për kripën e detit… Në përgjithësi i ka munguar gjithë klasës politike shqiptare të paktën në këtë sezon turistik. Se si do ta nxjerin këtë dimër një zot e di. Nuk i pamë në asnjë plazh, dhe në asnjë nga problemet që solli në dritë sezoni dhe ecuria e turizmit. Nuk e di, në se bënë pushime dhe ku i bënë ato. Kjo, pak rëndësi ka. Ajo që ka më shumë rëndësi është se aty ku ishte i gjithë populli mungonin politikanët. Këtu nuk do të veçoja edhe presidentin e Republikës. Dy herë e pamë gjithë gjithë këtë sezon. Një herë tek betimi dhe herën tjetër në vizitën e Kosovës. Kaq…?

E gjithë Kosova dhe e gjithë Shqipëria ishin ulur ‘’këmbëkryq’’ që nga Velipoja e deri në Ksamil. Ishte një sezon i vështirë me shumë probleme, por edhe me shumë arritje. Ndodhën ngjarje që lënduan popullin…E tonditën turizmin, dhe më e keqja, nga njerëzit që i shërbenin shtetit! Vetëm kjo duhet të ishte një kambanë edhe për Presidentin. Turizmi dhe problemet e tij nuk janë të Ministrisë apo të qeverisë, të bashkive apo të sipërmarësve turistik. Turizmi dhe ndihma ekonomike që ajo sjell për vendit, janë mbi të gjitha këto. Është dega që duhet të bashkojë të gjitha forcat politike, dhe këtë mund ta bënjë edhe Presidenti, për të mirën e ekonomisë dhe të qytetarëve të saj. Të jesh sot një President ‘’normal’’, të paktën që mund të bëshë në këtë sezon turistik është të lëshë presidencën dhe Tiranën dhe të shikosh nga afër problemet e turizmit me të mirat dhe të metat, aty ku janë dhe ku lindin ato. Mënyrat dhe format janë nga më të ndryshmet, nuk ka receta. Nuk mjafton vetëm të heqësh kostumin protokollar dhe të vendosësh ‘’kostumin’’ e plazhit…brenda ‘’oazit’’ të vilave qeveritare…

Në të gjitha Bashkitë bregdetare kishte mjaft veprimtari të pasura që i shërbenin turizmit. Pjesmarja dhe mesazhi i politikës dhe i shtetit në to ishte i cunguar. Nuk kemi kohë as për të pritur dhe as kohë për të humbur me turizmin. ‘’Politika ,- shkruante Churchilli, është aftësia për të paraqitur sot atë që do të ndodhë nesër dhe për të shpjeguar nesër pse nuk ndodhi’’.

Me fjalë të tjera, ajo që ne të gjithë përjetuam këtë verë nuk ra nga qielli. Është rezultat i zgjedhjeve tona politike. Roli i Presidentit të Republikës nuk duhet të konsiderohet dekorativ. Përtej ushtrimit të kompetencave të tij individuale, ai shpreh unitetin dhe vazhdimësinë. Presidenti i Republikës, si me fjalën e tij publike, ashtu edhe me prezencën e tij të përgjithshme, luan një rol themelor unifikues. Roli rregullator i Presidentit të Republikës nuk është “statik”. Asgjë nuk mund dhe nuk duhet të konsiderohen ekzagjerim për atë që ndodh në turizëm dhe shërbimet e tij, pasi ato konsiderohen si shtylla kyçe në ekonominë tonë. Asgjë nuk mund dhe nuk duhet të kalojë pa u vënë re tani e tutje. Për një gjë kam rezerva dhe mund të bëjë ndoshta gabim. Mund të ishte Presidenti në gjitha këto që përmenda më lart dhe nuk e pamë, e nuk e ‘’njohëm’’, ndoshta ishte edhe ai, si ministrja e Turizmit, ishte i ‘’maskuar’’ për t’i parë më mirë dhe nga afër të gjitha problemet e turizmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Publikuar më 25.11.2022
Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, v...

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, vazhdon të denoncojë shkeljen e sovranitetit nga anijet greke që po kërkojnë hidrokarbure në zonën e kontestuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndonëse, Ministria pë Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, i mohoi si jo të vërteta raportimet e Meçollarit. Ai deklaroi se anijet greke prej datës 7 […]

Lexo më shumë