E pabesueshme. Në mitingun për lirimin e politikanëve katalanas morën pjesë 750 mijë vetë

Plot 750 mijë njerëz kanë marrë pjesë në protestën e madhe në Barcelonë ku kanë kërkuar lirimin e liderëve katalanas, që janë duke u mbajtur në paraburgim, për akuza që mund të konsiderohen edhe politike.

Me qindra dhe mijëra mbështetës të pavarësisë së Katalonjës  bllokuan të shtunën centralin e Barcelonës për të kërkuar lirimin e udhëheqësve separatistë të mbajtur në burg për rolet e tyre në përpjekjet për të pavarësuar rajonin. Duke veshur shirita të verdhë në shpinën e tyre për të treguar mbështetje, ata mbushën gjatësinë e Marina Avenue që shkon nga plazhi në kishën portreti Sagrada Familia të Barcelonës, ndërsa familjet e udhëheqësve të burgosur mbanin fjalime.  Dy grupet kryesore të pavarësisë së Katalonjës e quajtën marshimin, nën sloganin “Liria për të burgosurit politikë”, pasi liderët e tyre u arrestuan në paraburgim me akuza për trazira muajin e kaluar, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Policia e Barcelonës tha se 750,000 njerëz morën pjesë në tubim. Protesta shihet si një provë se si mbështetja e lëvizjes së pavarësisë ka dalë në pah që kur qeveria katalanase shpalli pavarësinë më 27 tetor, duke nxitur Kryeministrin spanjoll Mariano Rajoy të shtyjë anëtarët e saj, të shpërndajë parlamentin rajonal dhe të thërrasë zgjedhje të reja për në dhjetor. “Shikoni të gjithë njerëzit këtu,” tha 63-vjeçari Pep Morales, i cili ishte i bindur se partitë separatiste do të fitonin në zgjedhjet e 21 dhjetorit. “Lëvizja e pavarësisë është ende e fortë.” Shumë nga familjet, të rinjtë dhe pensionistët atje kishin udhëtuar nga gjithë Katalonia për të ndjekur marshimin. Ata bartën fotografi me fytyrat e atyre që ishin në burg dhe tundnin flamurin e kuq dhe të verdhë me shirita të pavarur katalanas. Gjykata e Lartë Spanjolle ka burgosur tetë ish-anëtarët e qeverisë, së bashku me udhëheqësit e grupeve bazë të Asamblesë Kombëtare Katalonje (ANC) dhe Omnium Cultural, ndërsa hetimet në rolet e tyre vazhdojnë. Gjykata javën e kaluar lëshoi ​​urdhër arresti për akuzat për rebelim dhe kryengritje për ish-presidentin rajonal Carles Puigdemont, i cili fluturoi në Bruksel pas rrëzimit dhe katër ish anëtarë të tjerë të qeverisë që ishin me të.  Të enjten, Gjykata e Lartë lëshoi ​​me kusht fjalën e parlamentit katalan Carme Forcadell dhe katër ligjvënësve të tjerë, të cilët mundësuan shpalljen e pavarësisë duke mbikqyrur një votim parlamentar. Një ligjvënës tjetër u lirua pa kusht.

/D.Xh/

 

Të tjera

Abissnet